plakát seriálu

Castle na zabití

(Castle)

Epizoda 4×05 – Pěst kapitalismu (Eye of the Beholder)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Castle a Beckett pracují na případu vraždy, která má spojitost s krádeží cenné sochy. Serena Kaye, chytrá, sexy pojišťovací vyšetřovatelka se přidává k vyšetřování, ale zároveň nespouští oči z Castlea, i když po celou dobu před týmem zatajuje velmi důležitou informaci. Mezitím se Joy McHugh, bohatá patronka muzea, ocitá na seznamu podezřelých.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Při zahájení nové výstavy v muzeu je zabit jeho ředitel Brian Hayes. Nachytal pachatele při loupeži plastiky nazvané Pěst kapitalismu, která má obrovskou hodnotu. S Beckettovou a Castlem hovoří organizátorka a propůjčovatelka díla Myrna Ramsey a s Ryanem její asistentka a zároveň jedna z vystavujících. Ta říká, že měl ředitel Hayes až paranoidní strach z krádeže Pěsti, kterou měli zapůjčenou a on se za ni zaručil. Pojišťovací agentka muzea Serena Kaye pak vylíčí svou verzi a ta se potvrdí - pachatel se dostal dovnitř klimatizací a ven pak přes nákladní rampu vozem. Žena navrhuje spolupráci, protože za nalezení díla dostane procento z jeho hodnoty.

Jeden z detektivů přichází se zařízením, kterým pachatel oklamal obranný systém, a Kaye hned vysloví jméno zloděje Falka, který již ukradl významné dílo v roce 1992 a nikdy nebyl dopaden. Kaye a Castle společně vyrážejí do terénu a zajímají se o diamanty z plastiky, protože celou ji jistě nikdo prodávat nebude.

Beckett zatím prověřuje složku Falka - ten dosud nikoho nezabil a umělecká díla kradl na objednávku. Přichází Myrna Ramsey s tvrzením, že objednatelem byl její manžel Anton McHugh. Právě se rozvádějí, a protože on vlastnil polovinu cenného díla, chtěl ho tímto způsobem získat celé. Prý se ho již jednou pokusil ukrást prostřednictvím dvou najatých mužů. To ale muž při výslechu popírá.

Castle s Kaye přicházejí s verzí, že Falka najal samotný ředitel. Když ale pachatele nachytal, ten ho zabil, protože si chtěl dílo nechat pro výhodnější zájemce. Další nové skutečnosti vedou Beckett a Castlea do restaurace, kde si den před loupeží rezervoval stůl. Servírka si ho vybavuje, nebyl tam ale s Falkem, nýbrž s milou Kaye. Tu detektivové také prověří a zjistí, že před prací jakožto pojišťovací agentka údajně kradla umění.

Plán vyšetřovatelů je takový: Castle ji pozve na rande a oni jí zatím prohledají hotelový pokoj. Vše jde podle plánu a Castle se od Kaye dozvídá, že kradla pro skutečné majitele. Poté chce jít s Castlem nahoru do svého pokoje, ale on jí musí zdržet co nejdéle, a tak nastává trapná chvilka přesvědčování. Když už přicházejí k pokoji, Beckett s kolegou právě odcházejí i s důkazy - zprávami z počítače a vybavením na loupež. Při výslechu se ale dokáže Kaye vymluvit i z těchto faktů...

Hudba v epizoděvložit další píseň

True Love (Shana Halligan)

V průběhu výstavy je asistentka pověřena, aby našla pana Hayese.

The Girl From Ipanema (A. Gilberto, S. Getz, A. C. Jobim, V. de Moraes)

Policejní jednotka jede výtahem nahoru za zlodějem jménem "Falco".
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Castle: Někdo ukradl Pěst kapitalismu? A zkontroloval někdo prdel socialismu?
Hlavní postavy
Richard Castle
Kate Beckett
Kevin Ryan
Javier Esposito
Martha Rodgers
kapitán Victoria Gates
Vedlejší postavy
Anton McHugh
Myrna Ramsey
Alyssa Lofters
Dr. Carter Burke
Joy McHugh
Serena Kaye
Hipster girl
Brian Hayes
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPěst kapitalismu
Původní názevEye of the Beholder
Rok natočení2011
Premiéra17. října 2011
Česká premiéra3. října 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody