plakát seriálu

Castle na zabití

(Castle)

Epizoda 5×19 – Život jiných (The Lives of Others)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Castle má narozeniny, ale je odkázaný na kolečkové křeslo, jelikož byl s Kate na horách, předváděl se a poranil si koleno. Nudí se tak doma, zatímco zbytek týmu vyšetřuje případ mrtvé dívky Clary Dewinterové, která byla umlácena. Její vraždu zaznamenala videokamera, kterou sledovala ochranka.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Castle se mezitím baví tím, že skrz dalekohled sleduje své sousedy naproti přes ulici. Vidí slečnu, která podvádí svého přítele. Její přítel na to ovšem přijde a dívku zabije, Castle je svědkem. Okamžitě volá Beckettové, která přijede i s Ryanem a Espositem. Když přítele ale vyslýchají, nenarazí na nic podezřelého. Vypoví, že jeho přítelkyně je v pořádku, že odjela za rodiči, Esposito s ní dokonce mluvil po telefonu. Castle ale přesvědčen není. Myslí si, že tělo je stále schované někde v bytě.

Na druhý den Castle opět sleduje svého souseda, uvidí ho se zakrvácenýma rukama. Opět volá Beckettové, která je naštvaná, že ji stále otravuje kvůli malichernostem, které nemůže dokázat, a odvádí ji tak od skutečného vyšetřování vraždy. O pár hodin později Castle uvidí, jak jeho soused vynáší z bytu koberec. Myslí si, že je v něm ukryto tělo.

Další den mu s hlídkování pomáhá Alexis. Uvidí souseda, jak skartuje dokumenty z kabelky své přítelkyně. Castle se rozhodne, že se půjde do sousedova bytu podívat a získat důkazy, aby mu policie konečně uvěřila. Alexis z domu sleduje, zda se soused nevrátí, s Castlem komunikuje přes vysílačku.

Castle získá důkazy, útržky poskládá dohromady a zjistí, že soused má pronajatou úschovnu. Donutí Beckettovou, aby se tam s ním vydala. Najdou tam onen koberec, ale žádné tělo v těm zabalené není. Přistihne je hlídač a jsou předvedeni před Gatesovou, která si je vychutná.

Večer mají jít Castle s Kate na večeři, oslavit jeho narozeniny, ale Castle se stále nemůže odlepit od dalekohledu. Teď si myslí, že muž svou přítelkyni rozřezal a schoval ji do mrazáku. Kate se naštve a rozhodne se, že půjde k sousedovi, prohlédne mrazák a dokáže tak Castlovi, že se žádné vražda nestala. Soused se s Kate ovšem začne prát, vezme nůž a vtom zhasne světla. Castle okamžitě volá Espovi a Ryanovi, aby přijeli pomoct Kate.

Když do bytu i s Castlem vpadnou, čekají tam na něj všichni přátelé i s rodinou, přichystali si pro něj narozeninové překvapení. Vražda byla jejich dárek, celou si ji vymysleli a na Castla to zahráli. Ten jim poděkuje za nejlepší dárek, který kdy dostal.

Clařina vražda je také vyřešena. Zabil ji její manžel s pomocí své milenky, která upravila kamerový záznam tak, aby měli oba alibi.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Když se Castle poprvé dívá dalekohledem do bytů přes ulici, v jednom z nich vidí dva spisovatele. Jsou to manželé Andrew W. Marlowe (také tvůrce seriálu) a Terri Edda Miller, kteří tuhle epizodu napsali.
Když se v intru pod perem rozlije krev, můžeme vidět číslo 100 jako odkaz na jubilejní stou epizodu.
Castle a Beckett na konci epizody řeší, kolik vražd už vyřešili. Poté, co Kate vyjádří třícifernou domněnku, Rick připíjí na dalších 100.
Když Beckettová uklidňuje Castla, opírá se levou rukou o jeho invalidní vozík, v následujícím záběru má ruce v klíně a hned po dalším střihu má levačku opět na vozíku.
Hlavní postavy
Richard Castle
Kate Beckett
Kevin Ryan
Javier Esposito
Alexis Castle
Martha Rodgers
Lanie Parish
kapitán Victoria Gates
Vedlejší postavy
John Dessens
Castlova sousedka
Dan Renner
Castlův soused
Gavin DeWinter
Tommy Valentine
Selena Rigas
Jack Langstrom
Charlie Blunt
Michael
Režie
Scénář
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevŽivot jiných
Původní názevThe Lives of Others
Rok natočení2013
Premiéra1. dubna 2013
Česká premiéra31. prosince 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Sledovanost premiéry11 790 000 diváků
Autoři profilu epizody