Chilling Adventures of Sabrina

Chilling Adventures of Sabrina (Chilling Adventures of Sabrina) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
Mishamigos

21. listopadu 2018

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Praise Satan!

Tak, co mám s tímhle dělat, dost se to povedlo.
Předem říkám, že srovnávat to se sitcomem opravdu moc nejde, krom jmen a kontrastu přísná Zelda, pozitivní a naivní Hilda, opravdu moc záchytných bodů nechytíte.

Atmosféra? Neuvěřitelně atraktivní, rozkládající se, barevná hniloba. Takhle jsem to dala dohromady, ovšem nedává to smysl, tak jinak. Je to potemnělé, ale syté, hravé, hodně estetické a rozmanité, vizuál je krásný. Ovšem, znázornují se tu věci jako krev, monstra, pavučiny, kostlivci, ohen. Postavy moc neuvidíte v pestrých barvách a co je zajímavé, že jejich styl oblékání je laděn do osmdesátek, sama o sobě atmosféra nepůsobí vůbec moderně, notebook a smartphone se sem tam mihnou. V domech je bordel a nábytek je poskládán na hulváta, rozhodně žádné feng shui.

Příběh je temný a neuvěřitelně zábavný, naprostý opak náboženských agitek, tady si z toho dělají srandu a seriálů, kde je hlavní satanismus, těch moc není, natož, aby to vypadalo pozitivněji a dokázalo to zabavit. Každou epizodu čekám, co se zrovna v tomhle okruhu stane, jakou další nechutárnů si pro nás vymyslí, či jaké síly budeme mít tu čest potkat. Zároven je to ale teen drama, ale né tak teen, jak by jste čekali, takové klasické teen klišé tu nijak neobtěžují.

Není to jako Riverdale, fakt, že tohle produkuje Netflix má své výhody.

Sabrina je roztomilá, šestnáctiletá napůl čarodějka, napůl smrtelnice, ale to nejlepší z obou. Má zlaté srdce a tím je od čarodějnického světa odlišná. Snaží se za každou cenu pomáhat druhým, stojí si za svým, je přátelská a milá, ale umí se naštvat. Kiernan Shipka je v téhle roli hodně sympatická. Díky tomu se stává trnem oku i samotnému Dáblovi. Ve společnosti, kam patří jsou všichni zlý a nelítostní, pokud jde o to sloužit Temnénu Pánovi je jejich oddanost fanatická, mají svá vlastní pravidla, své formy trestu, což Sabrině samozřejmě nevoní a hned spadnou sr..ky do větráku.

Zelda, hraná Miradnou Otto je tak neskutečně libová! Pro ty, co jí znají jako Eowyn to bude docela dost překvápko. Zprvnu hodně nesympatická postava, aspon někomu. Je fanaticky oddaná, přísná, ale vnáší do toho štávů svým cynismem, má charisma, styl a nečekala bych, že jí ještě někde uvidím, natož aby se takhle blejskla. Pomalu odkrývá tvrdou slupku a zjištujeme, že jí prostě nejde nemilovat, at je jaká je.
Hilda je neskutečné zlatíčko a láskou by jí člověk sežral. Velmi příjemná postava se sympatickou herečkou, má skvělý hlas i samotný herecký projev.
Ross Lynch jako Harvey. A proč ne? Jen jsem si trochu zvykala, že už nemá ty platinově blond vlasy a odhodlal se ke kaštanovému odstínu. Nedivím se, že to po něm vyžádali, se stejnými vlasy by se Sabrinou vypadali jako sourozenci a to by nechtěli. Ten jejich vztah se mi líbí.
Jsem zvědavá, jak se to vyvine se Suzie, jejíž herečka je non-binary. Víc jak o její schopnosti se zajímám o její linku jakožto transgender postavy, podle mě to ještě bude zajímavé. A Roz zatím moc nenadchla, ani neurazila.
Ambrose je týpek, který nahrazuje původního Salema ze sitcomu a baví, osobně bych ho po Zelde a Hildě zařadila jako mojí třetí nej postavu. Za něj by přišla Madam Satan, hraná obstojnou MILFkou, u které má člověk pochyby, zda je to mrcha se srdcem nebo ne.

Pro fanoušky sitcomu mám bohužel smutnou zprávu. Salem nemluví, občas se tam mihne, ale není tu za hvězdu.

Dočkali jsme se i pár znepokojivých epizod s kanibalismem, démony, rituály, šikanou, pavouky a řekla bych, že nás dost znepokojivých a strašidelných epizod čeká.

Sabrina je určitě milé překvapení v té vlně rebootu, která aspon u mě byla ve většině příběhů totální katastrofa.

Edit.
Asi jsem náší Sábu dost přechválila. Druhá série nijak nepřekvapovala, očekávala jsem úplně všechno.
Sabrina se chová na facku, ráda nahlas říká svoje jméno, aniž by to někoho zajímalo, ten její novej Romeo je přinejmenším dost otravný, jak furt za Sabrinou leze, ty jeho přeromantizované kecy a umělý charaktér mě donutilo ho nesnášet. Dále je tu Suzie/Theo, která (budu mluvit dále v mužském rodě) se chová jak psychopat, nabíhá s na vidle, jeho schopnost vidět jeho předchůdkyni je úplně k ničemu a skoro se to ani neobjevuje. Je transgender, ale místo toho, aby se uklidil někam, kam ho neznají a začal znovu ve své skutečné roli, tak na sebe furt upozornuje, cpe se do basketbalového týmu, ačkoliv to neumí vůbec hrát a čeká, že ti, co ho šikanovali předtím přestanou? Chová se hloupě a je tam v podstatě k ničemu. Otec Blackwood je další samoúčelná postava misogynisty, který nemá žádné pořádné motivy, ani není vysvětleno, proč se tak chová. Roz, jindy nejsem proti, když si kamarádky začne s ex kámošky, nemělo by se to dělat, ale záleží na okolnostech a ty zde nebyly dobré a dost u mě tím Roz klesla.


Příjemně naopak překvapil Harvey, který je hrozně tlačen do pozadí, přitom má velký potenciál. Prudence Blackwood mnohem více a pozitivněji dospěla jako osoba než Sabrina a soucítila jsem s ní nejvíc. Ambrose nezklamal, stále mě baví. Hilda a Zelda se stál krásně doplnují a nemám jim, co vytknout. No, a Madam Satan je stále klasa

Avatar uživatele
lelus

4. listopadu 2018

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Tak nějak nevím, co s tím...

První, co každého napadne, mě nevyjímaje, je srovnání s verzí Sabriny z 90. let., a to je špatně.
Věřte mi, šla jsem do toho s tím, a to i když bylo předem deklarováno, že se jedná zejména o hororový seriál furt jsem čekala, kdy přijdou ty okamžiky, u kterých se budu trhat smíchy. A ejhle...tyhle okamžiky nepřišly. Nicméně nutné dodat, že seriál se o ně nesnaží, bylo to jen mé přesvědčení, že tohle v seriálu musím najít. Což logicky vycházelo z původní verze Sabriny. S tím jsem bojovala první 3 díly, pak už jsem tento předsudek nebo chtele-li očekávání nechala ta tam a začala si užívat seriál.
Nutno říct, že atmosféru má seriál neuvěřitelnou a i když Riverdale patří jiné televizi, tvůrci se rozhodli držet se stejné atmosféry a ctít tak památku Archieho komiksů. Bavil mě i příběh jako celek.
Dalším plusem byl postupný vývoj postav, ty které jsem v prvních 3 dílech nemohla ani vystát se na konci bez diskuzí staly mými oblíbenými, jeden příklad za všechny je Zelda. Postava, mi byla ze začátku těžce nesympatická, na konci už jsem jí fandila na každém kroku. Opačnou cestou se dle mého vydávají tvůrci u postavy samotné Sabriny, která nejdříve začíná jako celkem sympatická 16 letá slečna, ale někde u 8. dílu už jí mám dost! Nutno dodat, že v posledním díle se v mých očích, jakožto seriálová postava zachrání, nicméně to nemění nic na tom, že více než půlku celé první série mi lezla na nervy. Stranou toho všeho stojí Hilda, kterou jsem měla ráda hned o začátku a na konci celé první série jsem došla k tomu, že jí vlastně asi miluju. :-D
Velkým mínusem je dle mého to, že Salem v této verzi Sabriny sice je, ale nemluví!! Nebo teda mluví, ale z nějakého důvodu tomu mňoukání rozumí jen Spellmenovi.

Pokud bych to měla shrnout, je obrovsky těžké na seriál koukat a nesrovnávat ho s již zmiňovanou devadesátkovou verzí, pokud se od toho, ale oprostíte seriál si užijete v jeho potemnělé až skoro hororové atmosféře.

PS: znovu, velký plus za Hildu, zvlášť v posledním díle jí musíte milovat!

Avatar uživatele
filmmovier

20. března 2019

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Nejlepší seriál roku 2018

Nejlepší seriál roku 2018. Naprosto úžasná atmosféra, fantastické obsazení (Kiernan Shipka je naprosto úžasná a já ji miluju), úžasné postavy... V tomhle seriálu je všechno. Satanské rituály, jiné rituály (ve jménu Satana), černý humor, normální humor a více než malá špetka úžasněho hororu. A to, že je to všechno hozené do tmavých barev, tomu ještě hodně přidává. Já jsem si užil každou epizodu naprosto dokonale, seriál má tempo, ani jednu slabou chvilku a je to prostě radost sledovat. Tahle Sabrina je neskutečná seriálová lahůdka, která má neskutečnej styl, super vizuál, prostě naprostá špička. Moje nadšení je nemalé a nemůžu se dočkat druhé série. Kam se hrabou Stranger Things a moje těšení se na finále GOT. Sabrina si mě prostě omotala kolem prstu. Nebo to snad byl sám pravý Bůh, Satan? 100%.

Avatar uživatele
havlba

5. ledna 2019

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Temná Sabrina FTW

Ohromné překvapení, které ze mě udělalo instantního fanouška. Herecké obsazení je výborné, postavy nejsou plastické ani černobílé. Zeldu můžete v jednu chvíli nesnášet a za chvíli ji obdivovat. Jenom blázen přistupuje k této verzi s jakýmkoliv očekáváním podobnosti s televizním předchůcem, Netflix se netajil tím, že Sabrina bude temná a taková skutečně je. Ale je taky úžasně jiná a ve svém vlastním stylu zábavná, tajemná a strašidelná zároveň. Docela se divím, že tvůrci s tím otevřeným satanismem na americkém trhu nenarazili :D Vážně hodně přemýšlím, co bych seriálu mohla vytknout, ale marně. Každá epizoda mě bavila od začátku do konce, každá měla svůj vlastní příběh a zároveň odkrývala střípky většího obrazu. Prostě seriálová nádhera.

Avatar uživatele
TerriEstrabao

5. ledna 2019

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

She annoyed me, so I killed her and buried her in the yard

Sitcomovou verzi Sabriny jsem nikdy neviděla (za což jsem vlastně ráda, protože jsem tak neměla potřebu seriály porovnávat), a tak jsem do CAOS šla docela naslepo, přestože jsem už dopředu tušila, že to bude přesně můj styl. A přesně to se taky potvrdilo.

Jako první věc ze všeho musím jednoznačně vychválit herecké výkony. Zvlášť Zelda v podání Mirandy Otto je naprosto dokonalá, nikoho lepšího si na ztvárnění takhle ikonické postavy ani zdaleka neumím představit a díky této roli se Miranda jednoznačně dostává na vrchol seznamu mých nejoblíbenějších hereček. Michelle Gomez v roli Madam Satan je typickým příkladem záporáka, kterému díky hereckému výkonu prostě musíte někde v koutku duše fandit, ať už dělá cokoliv. Další herečka, kterou musím vypíchnout, je Lucy Davis, která perfektně ztvárnila Hildu. Oceňuju i obsazení Lachlan Watson jakožto non-binary osoby, která do seriálu také přináší něco nového.

Pokud jde o samotné postavy, za mě jednoznačně vítězí Zelda a Hilda. Dynamické duo sester, které jsou na první pohled tak odlišné, jak jenom být můžou, ale časem se ukáže, že vnitřní síla obou dvou je stejně silná jako jejich vnitřní nejistoty. Zelda si mě naprosto získala svým sarkasmem a nespočtem ikonickým hlášek dokonce ještě předtím, než seriál odhalil i její mnohem citlivější a emocionálnější stránku, která mě přiměla si ji zamilovat ještě víc. Hilda je zlatíčko, které nejde nemilovat, a která naopak v průběhu seriálu odhaluje i svoji silnější, mocnější stránku. Obě dvě se jednoduše skvěle doplňují a opravdu doufám, že v dalších sériích uvidíme víc jejich sesterských momentů, které sice bývají hořkosladké, ale zároveň jednoduše dokonalé.

Naopak co se týče postav, které jsem si neoblíbila, paradoxně jde právě o Sabrinu, která mi svými nezodpovědnými rozhodnutími šla čím dál víc na nervy. Když si začala zahrávat s nekromancií a následně nebyla schopná snést důsledky svého rozhodnutí, měla jsem chuť jí něco udělat. Chápu, že tvůrci seriálu potřebují nějaké zápletky, ale některá Sabrinina rozhodnutí byla, řekněme... nepochopitelná. Většina z podobných věcí plynula z její lásky k Harveymu, který byl za mě prostě mdlá, nudná postava, jejíž nepřítomnost v seriálu by změnila snad jenom to, že by Sabrina byla snesitelnější. Nesmím zapomenout ani na otce Blackwooda, který je jedna z nejodpornějších postav, jaké jsem v seriálech kdy viděla a to, jak využíval Zeldu... nemám slov. Neskutečně moc doufám, že brzo umře, ideálně právě Zeldinou rukou, protože proboha, on si ji tak hrozně moc nezaslouží.

Následně je tu Madam Satan, která je sice jednoznačně záporná postava, ale jak už jsem zmiňovala, nejde jí aspoň trochu nefandit. Jednoduše je zajímavá, promyšlená a dobře napsaná, a tak jsem se na každý moment, kdy byla na obrazovce, vysloveně těšila. Michelle Gomez se pro hraní badass záporných postav prostě narodila (jaké to překvapení, když si ji později najdete na sociálních sítích a zjistíte, že v reálu se 24/7 chová jako přerostlé dítě - jenom v dobrém, samozřejmě).

Ještě bych ráda zmínila další Sabrininy smrtelnické kamarádky, Roz a Susie, které neměly dostatečný screen time na to, abych si je mohla oblíbit nějak víc, ale jak Rozin příběh s oslepnutím a následnými vizemi, tak Susiin proces objevování své genderové identity, je zajímavý a jsem celkem hodně zvědavá, jak se budou jejich dějové linky vyvíjet dál.

Abych nějak shrnula seriál celkově, přestože se některé teen postavy občas chovají neskutečně hloupě, je tu spousta promyšlených a jednoduše dokonalých dalších postav, díky kterým se seriál zařadil mezi mé nejoblíbenější. Zpracování čarodějnictví a satanismu je zde také opravdu zajímavé (praise Satan!) a skvěle podtrhuje celkovou atmosféru seriálu. Pokud jde o jednotlivé epizody, za mě vyhrává pátá a devátá, ale každá má něco do sebe. Vánoční speciál byl také skvělý. Mám pocit, že takhle daleko to snad ani nikdo nedočte, takže to uzavřu tak, že podle mě seriál opravdu stojí za vidění a pokud si ho pustíte, jsem si jistá, že nebudete litovat.

Avatar uživatele
jukab

16. února 2019

33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Slabota

Ze Sabriny je pěkná slátanina. Chabá výprava nebo chemie mezi hl. představiteli až tak nevadí, ale nejasně nastavený svět nebo směšné scény už ano (to fakt stačí veleknězi jen říct, že náš dům je pod ochranným kouzlem a on odejde? Mocnej týpek!) A že se to prezentuje jako fantasy, je urážka žánru. Nedávno jsem strhal Discovery of Witches, ale po tomto výplachu je to pro mě klenot svého žánru. 10% za atmosféru..

Avatar uživatele
lonelinka

15. dubna 2019

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Nevyužitý potenciál

Na tohle "temnější" zpracování Sabriny jsem se fakt těšila. V den kdy vyšly první díly, měla jsem čas i náladu kouknout na vše na jeden zátah - k tomu však bohužel nedošlo.. Pilot se jevil dobře, Sabrina mi byla sympatická, vizuálně to bylo perfektní. Každý další díl se mi ale zdál být dějově méně zajímavý, než ten předchozí a to tak moc, že jsem u nějaké páté epizody s koukáním přestala.

Dobře, možná jsem očekávala něco ve stylu staré Sabriny, jen v novějším, drsnějším a krásnějším hávu. Mladší ročníky možná více ocení, ale pro mě byl děj opravdu nezajímavý a některá témata mě tam vyloženě rozčilovala.

Avatar uživatele
Pajky

25. ledna 2019

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Temnější Sabrina

Původní Sabrinu jsem nikdy pravidelně nesledoval, i když jsem samozřejmě viděl několik náhodných epizod. Jediné, co si z nich však pamatuju, je to, že tam byl mluvící kocour a že to byla taková světlá a pozitivní zábava. Ale už podle traileru mi bylo jasné, že tentokrát to bude něco jiného.

A ve stejném duchu to pokračuje hned od úvodních titulků, které jen utvrzují v tom, že to bude temnější a komiksovější než předtím. Obsazení mi docela sedlo, Kiernan Shipka vyrostla z malé Sally Draper do pěkné polo-čarodějnice a potěšilo i pár povědomých tváří jako Michelle Gomez nebo Lucy Davis.

První série tak trochu testuje, kam chce seriál vlastně patřit. A rozhoduje se mezi temným čarodějnickým světem, kde se nebojí zobrazit různé nechutnosti (líbil se mi snový netvor) a hloupým středoškolským životem, kde dělají postavy stupidní rozhodnutí (nebavilo mě oživování). A pokud chcete, aby vás to bavilo, tak musíte přijmout obojí, protože právě Sabrina je přebornicí v těch podivných rozhodnutích.

Pro mě je Sabrina jako výplň času, když zrovna na Netflixu nenajdu něco zajímavějšího. Ale pokud bude stejná jako v první řadě, tak určitě nikdy nebudu nedočkavě očekávat kdy vyjdou další epizody. Já jsem osobně doufal, že to nebude tolik teenagerovské...