plakát seriálu

Chirurgové

(Grey's Anatomy)

Epizoda 9×17 – Propad do chaosu (Transplant Wasteland)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Na první schůzi se správní rada pohádá s Averym. Owen odchází z nemocnice, která se pomalu propadá do neřízeného chaosu. Lékaře čekají tři transplantace. A to i přesto, že mají nedostatek personálu a zavedené postupy v rámci úsporných opatření všem jen komplikují život...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Doktorům - majitelům nemocnice - se nelíbí, že Avery má větší hlasovací práva a jako zástupce Nadace Harpera Averyho předkládá jejich požadavky. Mezi nimi jsou například připomínky ke znovuotevření pohotovosti a také místo primáře, kterým by podle nadace neměl být Owen. Obě tyto otázky vedou k hádkám a okamžitému skončení porady. Na Averyho poznámku, že nadace v podstatě zachránila nemocnici, kterou oni přivedli k bankrotu, Meredith odpoví, že onu žalobu ale podávali kvůli pádu letadla, který mimo jiné zabil Lexie. Cristina o odvolání řekne Huntovi, který jde ihned za Averym a pohádají se. Vloží se do toho i Derek, který se snaží Huntovi vysvětlit, že se jedná o politiku, ale nakonec se také pohádají o to, kdo za to všechno může. Owen nakonec Averymu oznámí, že končí.

Ve stejnou dobu se navíc sejdou v nemocnici tři transplantace, což je samo o sobě velmi neobvyklé. Navíc pracuje sotva polovina sester a nemají žádného transplantačního koordinátora. Vše měl na starosti právě Hunt. Baileyová má problém s protokoly ohledně operací a rozvržení sálu, které nastolil Pegasus a chce, aby to Avery nějak vyřešil. První adeptkou na transplantaci je mladá dívka jménem Jaelyn, která čeká na ledvinu. Už rok chodí na dialýzu, kde se seznámila s mladíkem jménem Theo. Další transplantaci má Cristina s Heather. Jde o pana Schultze, který by dnes měl dostat srdce a plíce. Když se to dozví další pacient, pan Crum, začne se rozčilovat, jak je to možné, že má dostat jeho srdce. Cristina se mu to snaží vysvětlit, ale marně. Oba muži se znají už léta, byli sousedé a před léty Crumova žena odešla k Schultzovi, kterého nakonec opustila také. Od té doby se nenávidí.

April má na starosti svého bývalého kolegu Brada Parkera, který má ALS, což je smrtelná respirační choroba. Brad se rozhodl darovat po smrti své orgány. Běžně se jejich odběr dělá po mozkové smrti, ale on chce, aby to bylo už po zástavě srdce, aby se jich dalo využít co možná nejvíce. April ho chce přesvědčit, aby ji nechal léčit ho, ale on už se rozhodl. Cristinu napadne, že by mohla provést tzv. domino transplantaci. Protože mají stejnou krevní skupinu, mohou dát nové srdce a plíce panu Schultzovi a jeho srdce, které je funkční asi na 80 %, by dali panu Crumovi. Karev přemluví Meredith, aby letěla odebrat ledvinu pro Jaelyn. Vezme si s sebou Jo Wilsonovou, která je ochotná se i prát, když se zdá, že jejich ledvinu chtějí dát někomu jinému. Ukáže se, že jejich ledvina je ale už na cestě do Seattlu nízkonákladovým letem. Jak vyjde najevo, tento zmatek vznikl opět kvůli protokolům, které zavedl Pegas v rámci úsporných opatření.

Cristině se podaří přesvědčit pana Cruma, aby si vzal srdce svého souseda. Brad vysvětluje rodině, co se bude dít po jeho odpojení od přístrojů. Lékaři budou mít jen pět minut na odebrání orgánů. Jeho matka by chtěla ještě chvíli počkat, ale April jim pak přečte, kdo dostane Bradovy orgány a komu všemu tím zachrání život a budoucnost.

Na další schůzi se Avery vzpříčí doporučením nadace, pohotovost hned otevře a chce Hunta za primáře. Zároveň navrhne nemocnici přejmenovat na Grey-Sloan Memorial, na památku Lexie a Marka.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Miracle Mile (Cold War Kids)

Noví majitelé nemocnice jsou v zasedací místnosti.

Distant Shouts (Little Children)

April sděluje pacientově rodině, ke komu půjdou orgány jejich syna.

Go First (Rose Cousins)

Deredk mluví s Owenem u karavanu.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Cristina: (o Jacksonovi) Je to rezident.
Meredith: Jako ty.
Cristina: Je to rezident na plastice! Já jsem já.
Hlavní postavy
Dr. Meredith Grey
Dr. Miranda Bailey
Dr. Richard Webber
Dr. Owen Hunt
Dr. Jackson Avery
Dr. Jo Karev
Dr. Cristina Yang
Dr. Derek Shepherd
Dr. April Kepner
Dr. Arizona Robbins
Dr. Callie Torres
Dr. Alex Karev
Dr. Stephanie Edwards
Vedlejší postavy
zdravotní sestra Ruth
Herman Crum
paní Donovanová
pan Schultz
Dr. Catherine Avery
Nick Parker
Hazel Parker
Jaelyn Donovan
Brad Parker
Dr. Jason Myers
nemocniční právnička
Bradova sestřenice
odběrová chiruržka
Dr. Leah Murphy
Dr. Heather Brooks
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPropad do chaosu
Původní názevTransplant Wasteland
Rok natočení2013
Premiéra14. března 2013
Česká premiéra20. dubna 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Sledovanost premiéry8 200 000 diváků (2,60 rating ve skupině 18-49)
Autoři profilu epizody