plakát seriálu

Chirurgové

(Grey's Anatomy)

Epizoda 9×21 – Spící nestvůra (Sleeping Monster)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Centrum pro infekční nemoci provádí v nemocnici šetření a Bayleiová se nesmí přiblížit k pacientům. Naopak podstupuje dlouhé výslechy o postupech při inkriminovaných operacích. Mezitím Cristina přesvědčí Alexe a Jasona k nestandardnímu zákroku.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Kvůli infekci přijelo do nemocnice několik pracovníků Centra pro infekční nemoci a provádí tu různé testy a odběry. Baileyové byl odepřen přístup k jejím pacientům, i k jejich kartám. Už zemřeli dva pacienti a Avery si myslí, že by bylo nejlepší vydat tiskové prohlášení. Všichni ostatní jsou ale proti. Avery se cítí ustrčený, když byl na radě přehlasován, a chce si spravit náladu nějakým pěkným případem. Na pohotovosti objeví rodina, jejíž někteří členové mají uřezané prsty. Přetahovali se prádelní šňůrou, a když si ji dvě švagrové Deedee a Jane omotaly kolem ruky a zabraly, šňůra jim prsty uřízla. Dcera Jane Frankie má otevřené zlomeniny prstů, protože jí je ostatní členové podupali. Frankie je vděčná, když jí Callie řekne, že jí na chvíli vezme na rentgen, pryč od její hádající se rodiny. Frankie jí tam řekne, že jako studentská novinářka měla být někde úplně jinde, ale její máma trvala na tom, že musí jít na rodinnou akci, ačkoli je všechny nesnáší. Je velmi všímavá a velice rychle jí dojde, že se v nemocnici děje něco divného, když tu pobíhají pracovníci z Centra.

Baileyová je u slyšení, kde musí dopodrobna vyprávět o tom, co dělala při inkriminovaných operacích a jak probíhaly. Poslední z infikovaných pacientů, Seth Lepik, je ve vážném stavu a jeho rozčilený otec zvažuje jeho převoz do jiné nemocnice.

Jedna z pacientek Jasona Myerse, Amelie Wardová, je těsně před porodem a její dítě potřebuje operaci srdce. Je velmi důležité, aby k ní došlo okamžitě po císařském řezu, takže Cristina přemlouvá jak Jasona, tak i Alexe, aby ji odrodili na chodbě před sálem, aby mohli dítě hned přenést na sál a neztráceli čas přesunem po nemocnici.

Rachel, Ethanova matka, dostane záchvat. Derek jí musí vzít znovu na sál a Ethan jde za svou babičkou, která konečně přijela, ale bohužel je ze zranění svého syna v takové depresi, že jim moc nepomáhá. Derekovi se nepodařilo zachránit Rachel, která zemřela ještě ve výtahu, cestou na sál.

Operace Ameliina dítěte dopadne dobře a Jason pak poděkuje Karevovi za pomoc. Řekne mu, že kvůli Jo vykročili špatnou nohou, ale že on jeho práci uznává. Alex mu vysvětlí, že jsou s Jo opravdu jen kamarádi. Oba měli těžké dětství, ale to jeho nebylo zdaleka tak těžké jako její. Jason o tom Jo očividně řekne, protože ta přijde Karevovi vynadat, proč řekl Jasonovi o její minulosti.

Avery řekne členům rodiny Kellerových, že operace Jane a Deedee dopadly dobře a Frankie by po několikaměsíční rehabilitaci mohla mít ruku v pořádku. Jejího otce naštve, že si to strýc, který to všechno vymyslel, vůbec nevyčítá, takže mu dá pěstí do obličeje.

Vyšetřování ukáže, že infekce je způsobena zlatým stafylokokem, jehož nositelem je Baileyová. Nicméně pravým viníkem jsou chirurgické rukavice, které za určitých podmínek mohou propouštět tekutinu a tedy i infekci. Na tyto rukavice nemocnice přešla, když byla pod správou Paegase, a Baileyová je tedy vlastně bez viny, protože nebýt těchto rukavic, k infekci by nedošlo...

Hudba v epizoděvložit další píseň

Think (Aretha Franklin)

Bailey popisuje průběh operace komisaři.

Avalanche (Zola Jesus)

Dr. Baileyová si myje ruce na toaletě.

Broken (Jake Bugg)

Frankie uspávají na sále.

Sea Fog (Keane)

Jackson ošetřuje pacientovi nos.

Say Anything (Anderson East, Jill Andrews)

Dr. Weber mluví s Mirandou před nemocnicí.
Hlavní postavy
Dr. Meredith Grey
Dr. Alex Karev
Dr. Miranda Bailey
Dr. Richard Webber
Dr. Owen Hunt
Dr. Jackson Avery
Dr. Jo Karev
Dr. Derek Shepherd
Dr. April Kepner
Dr. Arizona Robbins
Dr. Callie Torres
Dr. Cristina Yang
Vedlejší postavy
propuštěný pacient
Amelie Ward
návštěva v nemocnici
zdravotní sestra
Tony Keller
člen rodiny Kellerů
Frankie Keller
Joyce Basche
Nancy Dawson
Seth Lepik
Paul Dawson
Dr. Jason Myers
Rachel Dawson
Cash Keller
zdravotník Matthew
Jane Keller
Deedee Keller
Bess Lepik
Al Keller
vyšetřovatel z Centra pro infekční nemoci
Dr. Leah Murphy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSpící nestvůra
Původní názevSleeping Monster
Rok natočení2013
Premiéra25. dubna 2013
Česká premiéra18. května 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka41 minut
Sledovanost premiéry8 240 000 diváků (2,70 rating ve skupině 18-49)
Autoři profilu epizody