plakát seriálu

Cizinka

(Outlander)

Zajímavosti ze seriálu
Seriál je natočen na motivy knižní série Outlander, u nás volně přeloženo jako Cizinka, od spisovatelky Diana Gabaldon. Kniha se stala světovým bestsellerem hned několikrát. Po celém světě bylo prodáno více jak 25 miliónů výtisků. Tento rok vyšel osmý díl. V České republice je prozatím přeloženo jen pět dílů a ten ještě rozdělili na dvě části.
Caitriona Balfe hraje armádní zdravotní sestru z 2. světové války. Byla jí i její babička.
Skotové v seriálu mluví gaelštinou, kterou se ve Skotsku v té době doopravdy mluvilo.
Veškeré oblečení kostýmerský tým sám vyrobil se vším všudy. Protože byla hlavní role Claire obsazena pouhé dva týdny před začátkem natáčení, musely být všechny šaty, které nosí v 1. řadě, zhotoveny za ty dva týdny.
Laura Donnelly (Jenny) a Sam Heughan (Jamie) spolu studovali herectví.
Hlavní roli Claire hraje Caitriona Balfe. V osmém dílu knižní série, vydaném krátce před premiérou seriálu, se dozvídáme, že se Jamieho matka jmenovala celým jménem Ellen Caitriona Sileas MacKenzie Fraser.
Protože ve Skotsku platí zákon umožňující Freedom to Roam (v české legislativě se tomu říká veřejná přístupnost krajiny), štáb při natáčení v exteriérech nemohl dělat nic, čím by zabránil kolemdoucím nakráčet jim přímo doprostřed natáčené scény. Kvůli tomu se štáb snažil být venku co nejtišší, aby nepřilákal pozornost.
Látky s tartanem (kostkovaný vzor na oblečení Skotů) se pro seriál vyrábí ve firmě Anthony Haines textiles. Kostýméři se snažili být co možná nejvíce autentičtí, ale protože již dnes mnoho dokumentů, případně kusů oblečení s tartanem z té doby, neexistuje, rozhodli se inspirovat při výběru barev v přírodě.
Protože mateřský jazyk Skotů z 18. století je gaelština, mluví se jím přirozeně hodně v seriálu. Ádhamh ÓBroin jednak kontroluje scénář, aby v něm nebyly v jazyce chyby, a jednak učí herce základy, aby své repliky správně vyslovovali. Ze všech herců uměla základy gaelštiny pouze Caitriona Balfe. Avšak její role Claire je Angličanka a jazyk zatím vůbec neumí.
Autorka předlohy je velmi zapojena do procesu natáčení seriálu jako konzultantka. Ke schválení jsou jí předloženy všechny scénáře, natočené materiály, castingy a další věci. Podle svých slov většinou, i když k tomu dochází zřídka, opravuje věci, které by se v 18. století nemohly stát, protože má dobu velmi nastudovanou.
Například v epizodě Rent měly ženy, se kterými se Claire seznámí, původně pít čaj a hrát bridž, ale ženy té doby trávily den prací, tak jim navrhla zpracovávání vlny a dokonce jim ukázala tradiční písně, které se k tomu zpívaly. Vše pak bylo změněno podle jejího návrhu.
Sam Heughan (Jamie) je sice Skot, ale nepochází přímo z Vysočiny, takže jeho přízvuk také nebyl správný a musel se ho naučit, aby zněl správně.
Stanice STARZ společně s tvůrci seriálu Outlander natočili čtyři speciální epizody (Book Corner, The Music of Outlander, A Taste of Outlander, Catch Up with Cathrione and Sam) pod názvem Outlander: End of Summer Series, ve kterých se herci a tvůrci podělí o mnoho informací ze zákulisí a bonusové scény z páté série. Episody jsou ke shlédnutí na facebookových stránkách The Outlander Collector nebo na youtube stanice STARZ. Všechny episody jsou dobročinné a přispívají na Lékaře bez hranic.