plakát seriálu

Columbo

(Columbo)

Zajímavosti ze seriálu
Poručík Columbo si téměř v každém díle půjčuje tužku, někdy i několikrát. Většinou to je od pachatelů. Pokud si potřebuje zapsat něco v přítomnosti někoho jiného, téměř vždy ji má po ruce.
Poručík Columbo zásadně nepoužívá zbraň a ani ji s sebou nenosí.
Peter Falk má české předky.
Seriál je známý tím, že divák ve většině případů od začátku zná vraha, jehož pak Columbo postupně znervózňuje svými otázkami a nejčastější hláškou: "Ještě jedna věc..."
Pro Columba tak typický baloňák byl nápad Petera Falka, který ho přinesl z vlastního šatníku a tím, že několik desítek let nosil neustále stejné oblečení, ušetřil tvůrcům nemalé peníze.
Za typický Columbovský pohled může skleněné oko Petera Falka. O oko přišel už ve třech letech kvůli rakovině.
Auto Columba je Peugeot 403.
Když Peter Falk dostal roli, která ho nejvíce proslavila, měl už za sebou 2 nominace na Oscara a celkem hrál v 6 snímcích na Oscara nominovaných.
Poručík Columbo neustále mluví o své ženě, a přitom se nikdy na televizní obrazovce neobjevila.
Křestní jméno poručíka není známo. Čas od času Columbo ukazuje průkaz, avšak po zvětšení je jméno téměř nečitelné. Grafologové tvrdí, že by se mohlo jednat o jméno Frank.
Peter Falk byl až třetí kandidát na roli Columba. Lee J. Cobb a Bing Crosby roli odmítli.
Columbo je tak slavný, že se objevil i v protikuřácké reklamě. Na plakátu vedle jeho fotky stálo: "Viděli jste někdy Columbovu manželku?" s podtitulkem "Pasivní kouření může zabíjet."
Columbo náleží do úzké skupiny nejoceňovanějších seriálů na světě. První série získaly sedm cen Emmy, z toho tři pro Petera Falka, představitele hlavní postavy.
Popularita Columba byla tak velká, že z něj udělal William Harrington literárního hrdinu knížek psaných podle filmových případů.
První snímek s poručíkem Columbem byl vysílán v roce 1968.
Na natáčení seriálu se podílely známé osobnosti jako například Steven Spielberg, Jonathan Demme, John Cassavetes, Leslie Nielsen či Faye Dunaway.
Mnoho dnes známých herců začínalo svou kariéru v seriálu Columbo, například Kim Catrall.
Seriál se natáčel po dobu 35 let.
Opravdová žena Petera Falka ztvárnila v průběhu let spoustu menších rolí.