plakát seriálu

Cult

(Cult)

Epizoda 1×01 – Jsi další (You're Next)
93 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Investigativní novinář Jeff Sefton se už naučil žít s nezdolnými posedlostmi svého mladšího brášky Natea, který si tentokrát myslí, že mu chce ublížit někdo z úspěšného televizního seriálu Kult. Po Nateově záhadném zmizením začne Jeff společně s výzkumnou asistentkou pracující v Kultu, Skye Yarrow, pátrat v temném podsvětí seriálu, jehož fanoušci jsou oddaní a nevyzpytatelní. Mezitím v seriálu detektiv losangeleské policie, Kelly Collins, vyšetřuje zmizení své sestry Meadow a synovce Andyho, které podle ní unesl vůdce Kultu, Billy.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Seriál
Kelly se svěřuje svému parťákovi, že Billy unesl její blízké, protože jí neodpustil její odchod. Ve skladišti najdou zazděného Douglase, manžela Meadow, který před posledním vydechnutím prohlásí, „Víš, tyhle věci se hned rozbijí.“

Realita
Jeff dostane vynadáno od šéfredaktora, protože píše, jakoby stále pracoval ve Washington Post. Jeff se sejde s Natem, který tvrdí, že po něm jdou z nějakého seriálu. Při odchodu mu řekne, aby si promluvil s Merriam, kdyby se mu něco stalo; ještě mu věnuje brýle. Když Nate řekne Jeffovi do mobilu, „Víš, tyhle věci se hned rozbijí,“ jejich hovor vypadne. Jeff se vydá do jeho domu, kde najde židli totálně pokrytou krví. Přivolané detektivce Sakelik vypoví, že Nate byl rok čistý, o drogy nejde. V TV si všimne, že Billy věnoval Kelly stejné brýle, jako mu předal Nate. Rozhodne se mluvit s tvůrcem seriálu Steven Raem, který ztvárňuje Billyho. Asistentka publicistky zjistí, že už nepracuje u WP, takže ho donutí odejít. Skye zaslechne, co říkal o Nateovi a promluví si s ním. Jeff jí ukáže Nateův mobil sebraný z místa činu. SMS někdo vymazal, ale Skye je dokáže obnovit. Psal si s Meadow, což je postava v Kultu. Skye zavede Jeffa do baru, kde se schází fanoušci různých seriálů, zvláště Kultu. Fanoušci si myslí, že celý seriál skrývá další úroveň záhad. Jeff na nástěnce objeví fotku Natea oblečeného jako Billy. Ze zadu je napsáno, „s Merriam“. Skye pozná, že šlo o tajnou akci, na kterých se fanoušci oblékají jako postavy.

Seriál
Kelly vyslechne Billyho následovníka, Joeyho, o kterém si myslí, že unesl její blízké. Řekne jí, aby se znovu podívala do skladiště; pak prohlásí stejnou větu jako Douglas a zastřelí se.

Realita
Skye spolu s Jeffem vyrazí na místo dalšího sjezdu fanoušků; jde o stejné místo, kde Kelly vyslýchala Joeyho. Uvnitř najdou Merriam, která řekne stejnou větu jako Douglas a zastřelí se. Sakelik si zjistila, že z WP dostal padáka, protože si zcela vymyslel zdroj v případu zkorumpovaných policistů, nevěří mu. Jeff se u Natea podívá na epizodu, kde Kelly pomocí brýlí od Billyho uvidí na stěně znak; otevře tajné dveře a v bedně s CD objeví Andyho. Jeff najde bratrův deník o Kultu s CD. Přivolá Skye, která mu řekne, že když Kelly CD spustí, ovládne její počítač, nahraje všechny její osobní informace. Tak se Billyho lidem nabourají do jejího života. Jeff CD spustí, a když si navlékne Nateovi brýle, vidí mezery; vepíše do nich Douglasovu větu a ozve se mu Nate, který mu zakáže po sobě pátrat. V tom se na obrazovce objeví Jeffova občanka. Policie najde vykrváceného člověka; podle testu DNA nešlo o Nateovu krev. Když se Sakelik nahne pro notes, vyhrnutý kabát odhalí tetování Kultu. Marc, nově přiřazený k seriálu, je unesen servírkou z baru, oddanou fanynkou Billyho.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Junip (White Rain)

V kavárně, když poprvé vidíme Natea.

Simple Man (Lynyrd Skynyrd)

Jeff a Nate jdou na večeři.

Crystalised (The XX)

Když se Jeff a Skye setkávají.

You & I (Jeff Buckley)

Kelly konfrontuje Billa.
Hlavní postavy
Jeff Sefton
Kelly Collins / Marti Gerritsen
Billy Grimm / Roger Reeves
Skye Yarrow
Vedlejší postavy
chlápek oblečený jako Billy
strašidelná dívka v lese
detektiv Roselyn Sakelik
detektiv Zavala
šéfredaktor Bert
Nate Sefton
Mark Segal
Gary Fisher
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevJsi další (neoficiální název)
Původní názevYou're Next
Rok natočení2013
Premiéra19. února 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry860 000 diváků
Autoři profilu epizody