plakát seriálu

Den Triffidů

(The Day of the Triffids 2009)

Názory uživatelů

VELMI NEŠŤASTNÉ ZPRACOVÁNÍ

Den Trifidů se dočkal třetího zpracování. Po katastrofálním filmovém z šedesátých let (s neuvěřitelně stupidním koncem, kdy stačilo na Trifidy stříkat slanou vodu z moře, která je hubila - jako optimistický závěr) následovalo o dvacet let mladší televizní zpracování - ač nízkorozpočtové, tak překvapivě povedené (atmosféra, herecké výkony a věrnost předloze).

Poslední zpracování - remake - by neměl sledovat nikdo, kdo četl předlohu Johna Wyndhama. Nepřesvědčivé herecké výkony a nešťastný a výrazně zjednodušující odklon od literární předlohy ve spojení s uplatněním desítek klišé a logických chyb, charakteristických pro levné novodobé seriály, určené jako primitivní zábava pro masy - to vše se velmi nešťastně poznamenalo na výsledné podobě.

Jedna z hlavních dějových linií Wyndhamova románu - budování postkatastrofické společnosti na zcela jiných základech, než na jakých stojí ta současná, se kamsi vytratilo - včetně naděje, že restrukturalisovaná společnost se dokáže vyrovnat se situací a tedy že lidstvo, jako živočišný druh, bude mít reálnou šanci na přežití (například současné křesťanské pojetí rodiny se v předloze stává nepoužitelným reliktem minulosti). Takové osekání předlohy je barbarským počinem, protože právě pro postkatastrofické romány v době rozkvětu hard Sci-Fi bylo charakteristické vytváření popisu modelu nové společnosti a jejího budování a vývoje, což byl rámec, ve kterém se odehrávaly další dějové linie (např. Malevil nebo Muži pod ochranou od Merleho).

Zajímavé je, že autor scénáře zahrnul do děje mnohé narážky a asociace, které může pochopit jen ten, kdo četl skvělý Wyndhamův román - přičemž mu muselo být jasné, že právě čtenáře musí způsob zpracování značně popudit.

40 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Bacha na chodící kytky

Den Triffidů jsem četla kdysi dávno, ale pamatuju se, že se mi knížka líbila.

Minisérie ale ve mně zanechala rozporuplné pocity. V podstatě se to dá přirovnat k řadě dlaších tuctových postapokalyptických vizí, která je smícháná se zombie hororem - až na to, že se místo zombie po světě promenádují jedovaté masožravé pohybující se kytky. V tomto směru neoplývá Den Triffidů žádnou originalitou a kde se tvůrci oprostili od předlohy, vykročili špatným směrem.

Hlavní představitelé jsou nezajímaví, nemají ani kapičku charisma. Nemusím vševědoucí moralizující postavy.

To ještě neznamená, že se nejedná o vcelku příjemnou místy i napínavou podívanou, ale když pomyslím na předlohu a na to, co BBC normálně točí, myslím si, že to mohlo být mnohem lepší.

60 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Trifidy

Spracovanie tohto diela bolo dosť neštastné. Po celkom znasiteľnej prvej časti nasledovala nepochopiteľne druhá časť ktorá sa mi vôbec nepáčila. Ak by to lepšie ukončili moje hodnotenie by bolo vyššie. A ako fanúšik knihy som bol prekvapený ako sa dá niečo také skaziť. Jednoznačne bez tejto adaptácie by sa filmový aj seriálový svet obišiel a nebola by škoda keby vôbec nevznikol.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Mohlo být lepší

Sice pěkně natočené, ale zato dějově dosti nevydařené zpracování, prapodivný mix mezi prvním a druhým dílem knihy. Přenesení do současnosti a jisté menší změny v záři na obloze jde docela pochopit, ale změny v ději mě zklamali. Pokud by změnily jména hlavních postav, byl by to docela dobrý příběh z prostředí dnu Trifidů.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé