plakát seriálu

Dirk Gently

(Dirk Gently (2012))

Názory uživatelů

Dirk Gently

Dirk Gently je buď šílený génius, nebo geniální šílenec. Pracuje jako holistický detektiv, a tudíž věří, že všechno souvisí se vším. Samozřejmě musí mít průměrně inteligentního parťáka Richarda, kterému ztrpčuje život, co to jen jde. Dirkova nemesis DI Gilks taky není vůbec špatná postava. Škoda, že dostane větší prostor až v posledním dílu.

Na první pohled to vypadá na další kopii Sherlocka, ale na druhý je Dirk Gently úplně jiný. Je to jasné, veselé, potrhlé, barevné, není tady žádná pochmurná atmosféra. Potrhlý a šílený, to bude asi nejlepší charakteristika seriálu.

Dirk Gently není jen tak obyčejná detektivka. Jejím autorem je Douglas Adams. Ano, ten tvůrce Stopařova průvodce po Galaxii. Děj seriálu letí dopředu šíleným tempem a člověk nemá šanci napoprvé zachytit všechny narážky a detaily. Divák se taky musí přizpůsobit tomu, že nic nedává smysl a že všechno ovládá totální chaos. Všechny případy končí naprosto absurdně. Kam až může vést pátrání po ztracené kočce nebo po stalkerovi?

Dirkova schopnost každému vnutit fakturu za své služby nebo způsob získávání klientů jsou obdivuhodné. Takový menší strýček Skrblík:-)

První dvě epizody jsou ohledně šílených nápadů lepší, ty zbylé dvě už jsou takové normálnější. Dirk nikdy nesleduje přímou linii vyšetřování, vždycky je u jeho práce plno odboček a hlavní případ vyřeší jen tak mimochodem. Bohužel některé nápovědy jsou až příliš očividné, zejména v příběhu o sledování Pentagonem. Taky Richardova přítelkyně bez vysvětlení chybí v polovině dílů a přitom její pošťuchování s Dirkem je zajímavé.

Dirk Gently je seriál, který já osobně řadím do kategorie těch hodně zvláštních seriálů, které ovšem stojí za vidění, a vzhledem k tomu, že má pouhé čtyři díly, tak jeho sledování ani nezabere moc času.

Poznámka na konec: Moc se mi líbí Richardův notebook se symbolem hrušky. Žádný Apple, teď letí Pear:-)

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Zábavné, šílené a naprosto absurdní

Tak by se dala shrnout tato krátká minisérie. Hlavní hrdinu lze opravdu popsat jako geniálního šílence. Tváří se, že mu záleží jen na sobě, a celou dobu to vypadá, že si dělá co chce a doufá, že to nakonec vyjde tak, že to potvrdí jeho holistickou filozofii. A ono to vždycky vyjde. Tím nejabsurdnějším možným způsobem. Celé mi to připadá jako opravdu zdařilá parodie na Sherlocka. V lecčem je mu tenhle seriál podobný, ale ze všeho si tu dělá srandu. Není díl, který by byl předvídatelný, protože ty konce jsou tak neuvěřitelně absurdní, že by vás to v životě nenapadlo. Kdo by to byl řekl, kam vás zavede hledání ztracené kočky, stalkera nebo ukradeného robota? Celý seriál je jeden velký chaos a bavíte se, přestože naprosto nedává smysl.
Chcete-li zažít zábavné odpoledne, určitě doporučuji, byly to opravdu dobře strávené 4 hodiny. Škoda, že toho nebude víc.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé