plakát seriálu

Dr. House

(House M.D.)

Epizoda 1×06 – Sokratovská metoda (The Socratic Method)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Žena ve středních letech, Lucille Palmero, slyší hlasy. Její syn Luke se jí v současné době snaží vymoci nějaký důchod, ženě byla totiž před rokem diagnostikována schizofrenie. Momentálně ji však nejvíce trápí ostrá bolest v noze, kterou způsobuje krevní sraženina. Ta se náhle uvolní a způsobí ženě plicní embólii.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Doktor má obavu, že její syn dal matce alkohol, aby měl od ní klid. House se o celý případ začne zajímat. Je překvapen, když v jejích testech začnou vycházet příliš nízké hodnoty vitamínu K. To vede Foremana a Chase k nápadu prohledat pacientčin domov. Jsou přesvědčeni, že celý její problém by mohl mít nějakou souvislost s ampicilínem, který žena před nedávnem brala. Nakonec najdou nejenom ampicilin, ale i lednici plnou mražených karbanátků. Luke tvrdí, že je to jediné, co žena jí. To by totiž mohlo potvrdit Housovu teorii o nedostatku vitamínu K. Doktor Chase a dr. Cameronová v té době udělají jaterní vyšetření. Bohužel objeví pokročilou cirhosu a jaterní tumor. Ženě je urychleně provedena transplantace. Pacientčino chování po operaci však přivede dr. House k myšlence, že žena netrpí schizofrenií, ale Wilsonovou chorobou. To se také potvrdí. Po cílené léčbě žena odchází z nemocnice v mnohem lepším stavu v doprovodu svého syna.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Happy Birthday (Hugh Laurie)

House hraje na piáno u sebe doma.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Kniha básní, které čtou postupně Luke, House a Lucy, nese název "Divoké labutě v Coole" (v originále "The Wild Swans at Coole") a pochází od irského básníka Williama Butlera Yeatse.
Hlavní postavy
Dr. Gregory House
Dr. Eric Foreman
Dr. James Wilson
Dr. Robert Chase
Dr. Lisa Cuddy
Dr. Allison Cameron
Vedlejší postavy
Lucy Palmeiro
Luke Palmeiro
Dr. Wells
Dr. Bergin
Trina Wyatt
strážník
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSokratovská metoda
Původní názevThe Socratic Method
Rok natočení2004
Premiéra21. prosince 2004
Česká premiéra12. července 2017
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Sledovanost premiéry6 730 000 diváků
Autoři profilu epizody