plakát seriálu

Eleventh Hour

(Eleventh Hour)

Epizoda 1×14 – Minamata
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Dr. Jacob Hood vyšetřuje případ otravy těžkými kovy.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

MILWAUKEE, WISCONSIN

Dopravní reportér Terry Gillman je právě v helikoptéře v živém spojení se studiem společnosti Wixa a sleduje automobilovou honičku policie s pirátem silnic. Z ničeho nic Terry ohlásí, že oslepl. S vrtulníkem havaruje a umírá.

Podle jeho manželky neměl mnoho let žádné známky onemocnění, nikdy do práce nezaspal a byl zodpovědný a kdyby si byl jist, že hrozí nebezpečí, nikdy by do vrtulníku nesedl. Navíc jeho žena je těhotná.

Dr. Hood si nechá v televizi přehrát několik jeho posledních reportáží a zjistí více než očekával. Na záběrech je vidět, že několikrát během málo minut si snižuje hlasitost zvuku ve sluchátkách - extrémní citlivost na zvuk, škrábe se několikrát na jednom místě - dermatitida, navíc se nadměrně potí, ale jak potvrdila jeho kolegyně, měl v kabině vždy jen 18 stupňů - hyperhydróza.

Následně i Terryho manželka záhadně oslepne. Lékař v nemocnici neví co jí je, ale ten den se u něj ohlásilo více lidí se stejnými symptomy, které měla před oslepnutím Terryho žena. Brnění, necitlivost v rukou a nohou, nedostatek svalové koordinace, kožní vyrážky, ztráta paměti. Dr. Hood vysloví jedno slovo - Minamata. Je to město v Japonsku a první místo, kde bylo odhaleno skutečné nebezpečí otravou těžkými kovy, zvláště pak otrava rtutí.

Dá se to léčit pomocí chelace. Vstříkne se sloučenina injekcí, která váže těžké kovy a ty pak tělo vyloučí přirozenou cestou z těla ven. Léčba bude fungovat u všech pacientů mimo Terryho těhotné ženy. Před Ericou je nejtěžší rozhodnutí jejího života, musí podstoupit císařský řez, jinak ona i dítě zemřou. Erica je však teprve ve druhém trimestru. Je velké riziko, že dítě nepřežije. Ale mohou být léčeni pouze odděleně.

Agentka Youngová se soustřeďuje na nalezení zdroje. Začnou se prohrabávat v odpadcích, aby našli něco co všechny oběti společně pozřeli. Mléko Lake Fresh je první stopou. Je pozitivní na rtuť. Ve městě jsou dvě stáčírny, ale obě jsou čisté. Zaměřují se na mléčné farmy a pouze jedna z 26 místních dodávala mléko do továren Lake Fresh. Na farmě zjistí, že některé krávy byly nakaženy rtutí a některé nikoliv. Je tedy jasné jak se rtuť dostala do mléka, ale otazník visí nad tím jak se dostala do těch nakažených krav. Dr. Hood provede rozbor kravského lejna a zjistí přítomnost rybích kostí. Krávy jsou sice vegetariánky, ale je veřejným tajemstvím již dlouhá léta, že farmáři přidávají do stravy masové produkty. To je přivede do závodu na zpracování ryb, sleďů a slanečků, které loví v Michiganském jezeře. V něm objeví na dně starou lednici plnou kapalné rtuti. Zdroj je nalezen.

Rozhodně to však nebyla náhoda a navíc podle zjištění někdo v posledních měsících zkupoval staré barometry, které obsahují rtuť. V lednici vylovené z jezera byla polovina množství, které bylo vykoupeno.

Je nutné dopadnout neznámého kupce, který si říká Lars Saunderski což znamená Larus saundersi čili česky Racek čínský. Hledají nějakého horlivého ochránce zvířat. Náhoda jim ho pomůže dopadnout...

Na konci dílu je zřejmé, že se k Dr. Hoodovi a agentce Youngové připojí třetí člen, a to mladý, trochu větší, zato věčně usměvavý, ale hlavně pohotový agent Felix Lee.

Hlavní postavy
Dr. Jacob Hood
zvláštní agentka FBI Rachel Young
Vedlejší postavy
Anchorwoman
Ben Finney
Terry Gillman
Debbie Baylor
Joseph Breen
Erica Gillman
Junk Man
Walter Barrett
Dr. Travis Nayar
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevMinamata (neoficiální název)
Původní názevMinamata
Rok natočení2009
Premiéra19. února 2009
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody