plakát seriálu

Expozitura

(Expozitura)

Zajímavosti ze seriálu
TV Nova, která se na tvorbě seriálu podílela, prodala adaptační práva k Expozituře do USA a Ruska ještě před uvedením na české obrazovky. Expozitura se tak stala prvním českým seriálem, který v podobě adaptace prorazil na americký trh.
V 10. díle se při poslední scéně policista Chládek (Robert Jašków) snaží zakrýt svou kolegyni v autě, aby vypadali nenápadně a tvářili se jako zamilovaný pár. Při tom si zjevně neuvědomuje, že je stále v uniformě a tímto ukazuje z okýnka záda s nápisem "Policie", na který by Řízek (Hynek Čermák) a Sergej velmi dobře viděli. Sergej se tímto směrem navíc několikrát dívá, navíc se zapnutými světly.
Natáčení 2. série začalo 6. 8. 2013 ve středočeských Hořovicích.
Elitní jednotka Expozitura dříve spadala pod bývaleho ministra vnitra Stanislava Grosse.
Název seriálu je odvozen podle elitního policejního sboru, kde ke zločinům docházelo.
Robert Jašków v jednom rozhovorů prozradil své zklamání, když si myslel, že mu seriál přinese větší množství pracovních nabídek
Jedna z posledních rolí Vladimíra Dlouhého, který zemřel více než rok před uvedením seriálu.
Na scénáři nespolupracovali žádní skuteční policisté, natáčení se ale účastnili, aby například natáčené policejní zásahy odpovídaly realitě.
Scénář psali Josef Klíma a Janek Kroupa jeden rok. Na scénáři se podíleli i ve druhé sérii.
Herečka Hana Vagnerová se kvůli natáčení tohoto seriálu musela vzdát stálého angažmá v divadle.
V průběhu natáčení byl používán i vrtulník.
V seriálu celkem havarovalo, vybouchlo, bylo prostříleno nebo jinak zničeno 13 aut a jedna loď.
V seriálu hraje celkem 338 herců, výrobní štáb čítal více než 180 osob a natáčení probíhalo celkem na více než 300 lokacích.
Hana Vagnerová, která ztvárnila hlavní postavu Terezu Hodačovou, absolvovala 218 natáčecích dnů během 269 dní kalendářních.
Expozitura se ve své době stala nejdražším seriálem z tvorby TV Nova.
Seriál byl natočen během 260 natáčecích dnů.
Televizní reportéři Josef Klíma a Janek Kroupa napsali scénář k seriálu podle skutečných události okolo tzv. Berdychova gangu. O kauzách tohoto spolku oba reportéři několikrát informovali v bývalém investigativním pořadu TV Nova Na vlastní oči (od r. 1994). Už v roce 2006 vydal o zločinech Berdychova gangu Janek Kroupa knihu s názvem "Zločin jako profese".
Scéna vzpoury ve vězení se nátáčela v reálném prostředí přímo ve fungující věznici.