plakát seriálu

Fargo

(Fargo)

Epizoda 1×01 – Krokodýlí dilema (The Crocodile's Dilemma)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Zabít, nebo nezabít? Přesně tu otázku si pokládá Lester Nygaard poté, co ho v nemocnici osloví Lorne Malvo a nabídne mu, že vyřeší jeden jeho dlouholetý problém. Ani jeden se tam neocitnul náhodou - Lorne měl noc předtím autonehodu, při které mu z kufru auta utekl člověk, kterého unesl, a Lesterovi zase rozbil nos Sam Hess, člověk, který ho už od střední školy šikanuje.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Zabít, nebo nezabít? Přesně tu otázku si pokládá Lester Nygaard poté, co ho v nemocnici osloví Lorne Malvo a nabídne mu, že vyřeší jeden jeho dlouholetý problém. Ani jeden se tam neocitnul náhodou - Lorne měl noc předtím autonehodu, při které mu z kufru auta utekl člověk, kterého unesl, a Lesterovi zase rozbil nos Sam Hess, člověk, který ho už od střední školy šikanuje.

Tělo muže, který utekl z Lorneho auta, objeví další den šerif Vern Thurman. Je v lese, zmrzlé na kost, oblečené jen ve spodním prádle. Lester Nygaard se vydává za svou rodinou - bratrem a švagrovou. Jenže jako obvykle neohromí a uvědomí si, že se mu celý život hroutí pod rukama. Vlastní žena ho nemá ráda, v práci mu to nejde, každému je jen pro smích a on sám vlastně neví, co se s ním děje.

Jeho problémy se ale začnou řešit samy od sebe. Sam Hess skončí s nožem v krku zrovna, když je na pokoji s prostitutkou. Lorne Malvo je ten, kdo se o to postaral, přestože ho Lester o nic nepožádal. Lorne to totiž bere jako osobní věc, i když kvůli tomu musí zanedbat svou práci nájemného vraha.

Ve Fargu se mezitím začínají věci hýbat. Vern Thurman vyšetřuje vraždu Sama Hesse. Přestože téměř nikdo není zdrcen vraždou neoblibeného člena komunity, vyšetřování nejde úplně lehce. Lorne mezitím volá staršímu synovi Hesse a namluví mu, že jeho otec odkázal vše jeho bratrovi. Mickey se pak pokusí mladšího bratra zabít, v čemž mu zabrání zástupkyně šerifa Molly Solversonová.

V práci se Lester dozvídá o Samově smrti. Zjišťuje, že měl vysokou pojistku. V kavárně se pak potká s Lornem a zeptá se ho, jestli to byl on, kdo zabil Sama. Solversonová mezitím v nemocnici zjistí, že měli na příjmu člověka, který vypadal, že by mohl mít autonehodu. Logicky si ho spojí s nehodou z předešlého dne, u které nenašli řidiče. Také se dozví, že s ním mluvil Lester Nygaard.

U Lestera doma dojde k hádce, při které Lester zabije svou ženu kladivem. Protože si neví rady, zavolá Lornemu do motelu. Ten mu slíbí že přijede, k Lestrovi se ale dříve staví šerif Vern, který ho jede prověřit kvůli muži z nemocnice. Všimne si krvavých stříkanců na zemi a uvidí mrtvou manželku ve sklepě. Když však chce celou záležitost oznámit na stanici pomocí vysílačky, objeví se Lorne a zabije ho brokovnicí.

Za chvíli se na místě objeví policie a Lester je vyděšený. Seběhne do sklepa, aby upozornil Lorneho, ten je ale pryč. Do domu vpadne Solversonová, ale není si vůbec jistá. Dole ve sklepě mezitím Lester přemýšlí, jak uniknout, ale nic ho nenapadá. Nakonec se rozeběhne proti zdi, aby to vypadalo tak, že do domu vpadnul zloděj a on byl, podobně jako manželka a Vern, jeho obětí.

Strážník Grimly je zrovna v autě a dohlíží na provoz, když se kolem něj prořítí auto. Grimly ho zastaví a zjistí, že je v něm Lorne. Chce po něm doklady, ale Lorne mu dává na výběr, jestli chce zůstat naživu, nebo zemřít. Nakonec odjede a nechává Grimlyho rozčarovaného přemýšlet o tom, co se vlastně stalo.

V nemocnici se Lester probouzí a zjišťuje, že se mu toho zas tolik nestalo. Má ale od jednoho broku ránu na ruce, což by pro něj mohlo znamenat mnoho nepříjemnosti, kdyby to zjistila policie...

Hudba v epizoděvložit další píseň

Main Theme (Jeff Russo)

Ústřední znělka, zní i v závěrečných titulcích.

Sweet Dreams (Patsy Cline)

Vernova žena vaří.

Trip Lik I Do (The Crystal Method)

Lorne čeká ve stripbaru na Hesse.
Hlavní postavy
Lester Nygaard
Officer Gus Grimly
Deputy Molly Solverson
Vedlejší postavy
Young Woman
Gina Hess
Kitty Nygaard
Lou Solverson
Linda Park
Bill Oswalt
Greta Grimly
Chaz Nygaard
Ida Thurman
Gordo Nygaard
Moe Hess
Vern Thurman
Bruce Gold
Pearl Nygaard
Naked Man
Mr. Rundle
Broker #2
Sue Roundtree
Bemidji Police Officer
Police Officer
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKrokodýlí dilema
Původní názevThe Crocodile's Dilemma
Rok natočení2014
Premiéra15. dubna 2014
Česká premiéra28. ledna 2015
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka67 minut
Sledovanost premiéry2 654 000 diváků (0,80 rating ve skupině 18-49)
Autoři profilu epizody