plakát seriálu

Glee

(Glee)

Epizoda 1×09 – Na vozíku (Wheels)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Will je šokován, že by ostatní klidně nechali jet Artieho autem s rodiči místo toho, aby třeba pekli koláče a za vydělané peníze zaplatili speciální autobus. Will je přiměje, aby do toho šli, navíc jim řekne, že budou muset několik hodin denně strávit na vozíčkách, aby si uvědomili, jak to má Artie těžké. Puck dá peníze Quinn, ta ho odmítne a ten si pak svoji frustraci vybije na Finnovi, kterému vyčte, že neschopný si najít práci a nedokže tak zajistit Quinn, a proto si ji nezaslouží. Oba se poté poperou.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Táta Kurta se naštve, když zjistí, že jeho syn nedostal ani příležitost předvíst, že by svoji oblíbenou písničku uměl dobře zazpívat a místo toho bylo sólo dáno Rachel. Jde proto do školy stěžovat si řediteli a Will je tak nucen udělat konkurz na to, kdo bude zpívat tuto písničku.
Ředitel je potěšen tím, že Will nechá svoje žáky jezdit na kolečkových křeslech a donutí Sue, aby u roztleskávaček udělal otevřený konkurz a podpořila tak různorodost, z čehož Sue málem dostane infarkt. Sue poté přijme jednu handicapovanou holku a Will má pocit, že má Sue něco za lubem. Koláčky se moc dobře neprodávají, a tak Puck udělá svůj vlastní recept - trochu marijánky, jen tolik, aby lidi měli chu´t na další, ne aby z toho měli halušky. Will vyčte Sue, že křičela na handicapovanou holku. Sue mu ale řekne, že tak jedná s tak každým a že ona určitě nechce, aby s ní bylo jednáno jinak, jen kvůli jejímu postižení. Will jí ale řekne, že jí zná, že něco chystá. Sue se na něj oboří, že o ní neví nic. Finn si s pomocí Rachel najde práci, sice bude hrát postiženého, ale aspoň si něco vydělá. Sbor získal dost peněz z prodeje koláčů, Artie se však rozhodne, že by bylo lepší, kdyby se použily na nové rampy do posluchárny. Will jde za ředitelem a ten mu sdělí, že Sue mu vypsala šek na tři nové rampy. Pak vidíme Sue, jak jde navštívit do nemocnice svou sestru, stejně postiženou jako je nová roztleskávačka a jak je vidět, Sue svoji sestru nade vše miluje. Artie se svěří Tině, že je ochrnutý kvůli autonehodě, co měli s mamkou, ta je však v pořádku. Pak spolu závodí na vozíčkách a poté ho Tina políbí. Vzápětí se mu přizná, že koktá naschvál, že začala jen kvůli tomu, aby nemusela říkat referát před svou třídou. To však Artieho naštve, myslel si totiž, že mají něco důležitého společné, on však to, že je na vozíčku nepředstírá. Kurt řekne tátovi, že písničku schválně pokazil, neboť on se dokáže poprat s ostatními, co si ho budou dobírat, ale ví, že on ne.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Dancing with Myself (Kevin McHale)

Artie hledí na Tinu.

Defying Gravity (Chris Colfer, Lea Michele)

Kurt a Rachel soutěží o vedení v glee klube.

Proud Mary (New Directions)

New Directions zpívají při jízdě na invalidních vozících.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Dějová linka zabývající se tím, jak moc chce Kurt zpívat písničku "Defying Gravity" je založena na opravdové zkušenosti Chrise Colfera (Kurt). Ten se na střední několikrát pokoušel o to, aby mohl zpívat tuto písničku, ale byl vždycky odmítnut s tím, že to je ženské sólo. Poté co se o svůj zážitek podělil s tvůrcem seriálu Ryanem Murphym, bylo to vepsáno do scénáře.
Při sólu Artieho - Dancing With Myself, byly použity dva druhy vozíčků, jeden z nich měl podpory vzadu, aby tak zabránil přepadnutí dozadu. Můžeme si i všimnout, jak v jednom záběru podporu jsou a v dalším záběru ne.
• "Dancing With Myself" od Nouvelle Vague
• "Dancing With Myself" od Generation X
• "Defying Gravity" z Wicked
• "Proud Mary" od Tina Turner
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Kurt přijde za Burtem, který právě vyměnuje kola u auta.)
Kurt: Co děláš?
Burt: Co myslíš, peču bábovku.
(Burt je naštvaný, protože Will ani Kurtovi nedal šanci ucházet se o zpívání písničky a dal ji hned Rachel.)
Burt: (na ředitele) Nemůžete diskriminovat mé dítě kvůli jeho pohlaví, víře, politickému smýšlení nebo proto, že je teplej jak radiátor.
Hlavní postavy
Rachel Berry
Kurt Hummel
Santana Lopez
Will Schuester
Sue Sylvester
Mercedes Jones
Quinn Fabray
Artie Abrams
Finn Hudson
Mike Chang
Brittany Pierce
Tina Cohen-Chang
Noah 'Puck' Puckerman
Vedlejší postavy
Sandy Ryerson
ředitel Figgins
Burt Hummel
Jacob Ben Israel
Matt Rutherford
Artieho dvojník na kolečkovém křesle
Manager
Becky Jackson
Jean Sylvester
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevNa vozíku
Původní názevWheels
Rok natočení2009
Premiéra11. listopadu 2009
Česká premiéra31. října 2010
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry7 530 000 diváků
Autoři profilu epizody