plakát seriálu

Glee

(Glee)

Epizoda 4×05 – The Role You Were Born to Play
97 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Artie přemluví Finna, ať s ním režíruje školní muzikál. Probíhají castingy na pomádu, kde o hlavní roli Sandy soupeří Marley s Kitty. Artie s Finnem netuší, koho obsadit do role Dannyho. Finn dostane nápad. Jde za Beiste na fotbalový trénink, aby se porozhlédl po novém talentu, stejně jako Will kdysi našel jeho. Na hřišti uvidí Rydera, nového studenta, který předvádí skvělé taneční kreace. Unique má sen - roli Rizzo. Netuší ale, jestli ji do role obsadí, když je technicky kluk. Emma neví, jak Willovi říct, že s ním do Washingtonu nepojede.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Finn pracuje na plný úvazek v autodílně. Poté, co se rozešel s Rachel, si připadá jako naprostý loser. Artie za ním přijde na návštěvu a když vidí, jak na tom Finn je, nabídne mu spolurežírování školního muzikálu, protože Pomáda byla v první řadě právě Finnův nápad. Finnovi se do toho zpočátku nechce, potom ale souhlasí.

Blaine má po rozchodu s Kurtem zlomené srdce. Necítí se na to, aby se ucházel o jakoukoliv roli v muzikálu, natož pak o hlavní roli Dannyho. Jeho vylévání srdíčka při Hopelessly Devoted to You se postupně promění v casting. Když mu ale Artie řekne, že by ho chtěl v roli Dannyho, Blaine odmítne.

Finn si myslí, že režírování nezvládne, a chce vycouvat. Artie se ale nevzdává. Na pomoc si pozve Mercedes a Mikea, kteří Finna přesvědčí o tom, aby v režírování pokračoval.

Will a Emma probírají vzájemné rozdíly s terapeutkou - Beiste. Will ujistí Emmu, že ji miluje a že s ní chce být kdekoliv. Emma souhlasí, že s ním do Washingtonu pojede, že se vzdá své kariéry a svého života, aby byla s ním. Beiste se snaží Emmu přesvědčit o tom, že to jejich vztahu neprospěje, že by Emma měla začít hledat kompromis. Will řekne Emmě, že když ona nyní půjde s ním, on jí to oplatí v budoucnosti, Emma proto souhlasí.

Artie a Finn netuší, koho obsadí do role Dannyho. Finn si vzpomene, jak byl naverbován Willem na fotbalovém hřišti, a míří tam. Na hřišti objeví Rydera, nového studenta, samotáře, který se ovšem umí skvěle hýbat. Ryder trvá na tom, že neumí zpívat, ale Finn mu přichystá výzvu. Chce po něm, aby šel na casting na Pomádu, že za zkoušku nic nedá.

Marley touží po roli Sandy. Baví se s Unique, koho by chtěla hrát ona. Unique se svěří, že by ráda roli Rizzo, ale že si myslí, že ji nikdy neobsadí do role ženy. Marley ji podpoří s tím, že by to určitě měla zkusit. Rozhovor slyší Sue, která to Unique naopak rozmlouvá.

Marley s Unique mají společný casting s Blow Me (One Last Kiss). Mají skvělou energii, celý porotcovský panel je nadšený. Když se zeptají, koho by dívky rády hrály, Marley vyhrkne Sandy, a Unique přizná Rizzo. I když Artie má pochybnosti o tom, zda mohou Unique do role Rizzo obsadit, Finn s Mercedes se za ní postaví.

Finn naláká Rydera do auditoria a pustí mu juke box, ke kterému začne zpívat. Ryder se postupně přidá a za chvíli si připadá jako na rockovém koncertě. Když skončí, Finn mu oznámí, že právě proběhl jeho casting do muzikálu.

Ryder se seznámí s Marley a oba si padnou do noty. Jake je z dálky pozoruje a žárlí. Přijde za ním Kitty a nabádá ho k akci. Navrhne mu, že s ním půjde na casting do Pomády, sama se chce ucházet o roli Sandy. Jejich duet Everybody Talks zaujme porotu, vše ze zákulisí sleduje Marley a je nešťastná z konkurence.

Tinu stále trápí rozchod s Mikem a rozhodne se proto na truc neucházet se o roli Cha Chy, i když by se na ni perfektně hodila.

Finn prohlásí, že chce Marley jako Sandy a Unique jako Rizzo. Sue je naštvaná a odtáhne jej do ředitelovy kanceláře. Oba se tam pohádají a z Finna vypadne, že má Sue postižené dítě.

Mike a Mercedes se musí rozhodnout, kdo obsadí hlavní role. Všichni uchazeči mají tedy poslední úkol - předvést své taneční umění při Born to Hand Jive. Kitty se snaží zasnítit marley a Jake se chce předvést před Ryderem.

Finn nabídne roli Rizzo Unique, která z toho má slzy v očích. Poprvé ji přijde, že našla místo, kam perfektně zapdá. Finn dá na nástěnku kompletní obsazení. Všichni jsou nadšení, dokud k nástěnce nepřijde Kitty, která je v šoku, že hraje Patty, ne Sandy.

Will najde doma Emmu, když zuřivě vaří. Hned ví, že něco není v pořádku. Emma se mu svěří, že s ním nemůže jet do Washingtonu. Řekne mu, že mu raději bude citově blízko a daleko vzdálenostně, než aby to bylo naopak. Oba se dohodnou, že se pokusí svůj vztah udržet na dálku.

Finn konečně cítí, že dělá něco dobře, když pomáhá ostatním splnit si své sny. Will mu řekne, že ho vidí jako vůdce, a nabídne mu pozici suplujícího učitele Glee klubu během jeho působení ve Washingtonu. Finn konečně našel své poslání.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Hopelessly Devoted to You (Grease / Blaine)

Blaine smutní nad rozchodem s Kurtem.

Blow Me (One Last Kiss) (Pink / Marley a Unique)

Marley a Unique se uchází o role v muzikálu (Sandy a Rizzo).

Juke Box Hero (Foreigner / Finn a Ryder)

Finn ukáže Ryderovi, že má tenhle nováček talent.

Everybody Talks (Neon Trees / Kitty a Jake)

Kitty chce Marley vyfouknout roli Sandy a využije k tomu Jakea.

Born to Hand Jive (Grease / New Directions, Mercedes, Mike)

Artie s Finnem si chtějí ujasnit, kdo se pro jakou roli hodí, proto svolají závěrečný sing-off.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Born to Hand Jive má stejně vyzdobené auditorium jako při písničce You Can't Stop the Beat.
První epizoda, ve které se neobjevila Rachel. Will a Artie jsou nyní již jediné dvě postavy, které se objevily ve všech epizodách seriálu.
Název epizody má čtyřiadvacet znaků a sedm slov. Je to nejdelší název vůbec, na druhé místo bylo odsunuto The Rocky Horror Glee Show.
Dosud nejméně sledovaná epizoda celého seriálu (5.73 milionů)
V koupelně Sue hrábne do tašky Marley a vytáhne balzám na rty. V dalším záběru však drží kompakt.
Mercedes odsekne Artiemu, že ji loni nechtěl obsadit do role Marie ve West Side Story. Přitom Artie spolu s Rachel bojoval o to, aby byla Mercedes do této role obsazena.
Během písně Hopelessly Devoted to You Blaine obrátí list knihy. V dalším záběru je však zpět na minulé stránce.
I když Glee chce nacvičit muzikál Grease, jména postav jsou převzata z filmu. Jake hraje Putzieho, ten se však v muzikálu jmenuje Roger. Marley hraje Sandy Olsson, v muzikálu je to však Sany Dumbrowski.
- Blaine - Hopelessly Devoted to You (Grease)
- Marley a Unique - Blow Me (One Last Kiss) (Pink)
- Finn a Ryder - Juke Box Hero (Foreigner)
- Kitty a Jake - Everybody Talks (Neon Trees)
- Marley, Jake, Mercedes, Ryder, Kitty a Mike - Born to Hand Jive (Grease)
Narážky na další seriályvložit další narážku

Gilmorova děvčata

Blaine řekne, že Kurtovi poslal kompletní set DVD Gilmorových děvčat.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Wade: Nic proti, Sandro Dee, ale Rizzo je největší hvězda. Sexy mrcha, co si myslí, že je těhotná a nakonec se dozvíme, že má srdce ze zlata. Jako by to napsali pro mně.
Marley: Hele, toto jsou holčičí záchody.
Wade: Při čurání si sedám.
Blaine: Co jsme se s Kurtem rozešli, tak nejím, nespím. Dokonce si o víkendu negeluju vlasy.
Sam: To už je vážný.
Hlavní postavy
Blaine Anderson
Will Schuester
Sue Sylvester
Mercedes Jones
Artie Abrams
Finn Hudson
Emma Pillsbury
Tina Cohen-Chang
Mike Chang
Brittany Pierce
Vedlejší postavy
učitelka dějepisu
Sugar Motta
Shannon Beiste
roztleskávačka
pan Clippenger
Jake Puckerman
Ryder Lynn
Kitty Wilde
Marley Rose
Wade 'Unique' Adams
ředitel Figgins
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevThe Role You Were Born to Play
Původní názevThe Role You Were Born to Play
Rok natočení2012
Premiéra8. listopadu 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry5 680 000 diváků
Autoři profilu epizody