plakát seriálu

Heuréka - město divů

(Eureka)

Epizoda 5×12 – Přetvářka (Double Take)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Už zbývá jen Zane, Fargo a Allison z těch, co ještě nebyli vyměněni za své klony a kteří by nastalé situaci mohli zabránit. Problém je v tom, že zatím netuší, co se přesně děje a ve vymyšlení plánu jim má zabranit vypadávající komunikace a všudepřítomné klony, které jsou už jen krůček od toho, aby stvořily virtuální Eureku a tentokrát natrvalo.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Allison s Fargem najdou prázdnou laboratoř bez biotiskáren a ze seznamu zjistí, kdo všechno už byl nahrazen klony. Zane se spojí s Parishem, který mu nechce věřit, co se děje, ale pak se před nimi objeví Parishův klon a Zane ho zabije, když si ověří, že to není skutečný Parish, který by mu nikdy neřekl, že mu věří. Pak spolu začnou vytvářet zbraň, která by pomocí zmonitorování mozkových vln zničila jen klony. Allison jde domu za dětmi, aby je odvezla, ale tam už na ni čeká Jack. Naštěstí ho S.A.R.A.H. omráčí, protože díky skenu poznala, že jeho buňky jsou pouze den staré. Holly vyláká Farga ven a tvrdí, že dělá věci proti své vůli. Fargo ji omráčí poté, co se ho pokusí také omráčit. Allison veze Jacka autem do GD, aby na něm Zane s Parishem vyzkoušeli novou zbraň, ale na cestě jsou zátarasy, Allison se vybourá a uteče před klony. GD je uzavřeno a Zane s Parishem nemůžou ven, a tak se Parish pokusí hrát na svoje zlé dvojče a předstírat, že odvádí Zana na výměnu, což se jim ale nepodaří a skončí v místnosti, kde je Henry napojí na přístroje, aby ve virtuální Eurece zůstali navždy. Allison při svém útěku narazí na Farga v autě s omráčenou Holly. Jedou do šerifovy chatky, kde se ale Zana a Parishe nedočkají. Musí se proto vloupat do místnosti, kde jsou drženi, aby Zanovi vzali Z-bombu a napojili ji na zesilovač chytrého prachu, který využívají samotné klony, aby udržely při životě matrix počítač. Až se jim to podaří, budou schopni odrovnat všechny klony najednou. Vyloží Holly v lese, aby ji ostatní našli a oni je tak mohli sledovat na místo, kde jsou všichni drženi. Allison najde Z-bombu, ale její pozornost odvede klon Jenny, Jack ji chytne a začne napojovat. Fargovi nepomůže ani kontrolování chytrého prachu a zastínění slunečních paprsků, protože Andy má také inračervené vidění a Fargo je chycen. V poslední chvíli zachrání Allison skutečný Jack, kterého se předtím snažila probudit. Společně utečou do chatky, aby Z-bombu napojili na satelit a zvětšili její dosah, Fargo je totiž uspán a s tím padá možnost napojení Z-bomby na chytrý prach. V poslední chvíli se jim to podaří, všechny klony jsou uspány a následně dány k ledu, protože se neví, jak s nimi po etické stránce naložit. Holly se probudí z kómatu, ale nepamatuje si na nic z Eureky. Poslední její vzpomínkou je, že do ní byla poslána. Major Shaw všem oznámí, že kvůli dalšímu velkému narušení bezpečnosti byly zastaveny dotace a Eureka bude uzavřena.

Promo k epizodě
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Alison jej nabourá, když se snaží utéct.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Na Jacka míří zbraní jeho vlastní klon.)
Jack: Občas nemůžu sám sebe vystát.
Fargo: Nemohli bychom si o tom promluvit jako člověk... s klonem?
voják: (na doktora Parrishe) Pojď Hane, zalejem tě do karbonitu.
Dr. Isaac Parrish: Nechápu, že to nevyšlo.
Zane: Fakticky vole, ty jsi idiot!
Allison: (o Holly) Asi si jí nepovolil tisknout těla.
Fargo: Cože? Vždyť ví, kolik miliónů to stojí. Teda, mít holku se prodraží.
(Klony jsou zmražovány.)
Jack: Nejsem si jistý, jestli mi to nedělá starosti.
Allison: Postavy mají vzory lidských mozkových vln, které byly stažené do vytištěných těl. Musíme se s nimi vypořádat eticky.
Jack: Myslím, že si jen necháváš náhradního, kdybych náhodou nefungoval.
Allison: Bez komentáře.
Kevin: Jakože je klon? Super. Můžem si ho nechat, prosím?
Allison: Tohle je Jackovo zlé dvojče, ne štěně.
Hlavní postavy
Douglas Fargo
šerif Jack Carter
Henry Deacon
Zane Donovan
Vedlejší postavy
zaměstnanec DOD
Dr. Tuchman
Dr. Wells
major William Shaw
Dr. Holly Marten
Larry Haberman
Grace Monroe
Kevin Blake
Dr. Isaac Parrish
zástupce šerifa Andy
S.A.R.A.H.
Jenna Blake
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPřetvářka
Původní názevDouble Take
Rok natočení2012
Premiéra9. července 2012
Česká premiéra20. října 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry1 496 000 diváků
Autoři profilu epizody