plakát seriálu

Hop nebo trop

(Hop nebo trop)

Zajímavosti ze seriálu
V jedné scéně druhé řady seriálu se Alice Bendová stejně jako v první řadě měla svléknout. Točila ale již šest týdnů po porodu, takže se zrovna necítila fit a hlavně se prý zařekla, že už nikdy svá prsa neukáže. Pro nahou scénu režisér použil dublérku.
Filmování probíhalo také na Vyšehradě, Rožmberku, v Kovářově u Českého Krumlova, Malšíně.
V roce 2005 byl seriál nominovám na televizní cenu ELSA. Pořad jako takový v kategorii původní televizní tvorba, v kategorii režie Jiří Chlumský, v kategorii scénář Eva a Ivo Pelantovi, v kategorii herečka Ivana Chýlková a v kategorii herec Pavel Řezníček.
V posledním dílu se parta zastaví v hospodě. Na hospodském štítu je nápis "Ležák Chlumského". Podobný fórek je i v díle druhém. Když jde Loser k Ivanovi a žádá ho o azyl, na zvonku Ivanova bytu je vizitka Chlumský.
Pro scénu sražení kánoí ze střechy Avie v druhém dílu se musel najít vhodný železniční podjezd, nakonec u obce Rybník. Kvůli natáčení jezdili místní objížďkou. Natočení scény si vyžádalo několik povolení, včetně statického. Při prvním "jetí" byly kánoe ze střechy Avie úspěšně sraženy, ale nerozbily se. V další scéně už byly naříznuté.
Ve čtvrtém díle se původně počítalo, že Ivana Chýlková bude coby Bára jezdit na koni s ostatními. Po prvním pokusu se ale herečka ujistila, že to opravdu nepůjde. Scénář se musel upravit.
Usedlost ve třetím dílu seriálu, Statek u dvou koček, slouží ve skutečnosti agroturistice.
Z pokojů v prvním patře horské boudy scházeli herci v podstatě rovnou do studia na Kavčích horách. Pokoje v chatě pro natáčení šly využít, ovšem menší jídelna na dlouho pronajmout nikoli.
Pro scénu na toaletách u vleku, kdy se Pavla pokouší probrat Losera z opilosti, musely být ony toalety dostavěny. Pod vlekem ve skutečnosti nic takového nebylo.
Než se v 2. dílu vydají Radek s Ivanem hledat Lenku, táboří všichni na tzv. Soumaráku. Tam se posléze všichni vrátí. Kvůli vzedmuté hladině povodní se scéna místo druhý den ráno točila až za rok.
Ve všech dílech seriálu se objevuje postava německého turisty. Je to architekt Jan Tobola. Tvůrci v prvním realizovaném dílu Na Vodě cítili, že by scéna, kdy se Andrea na voru opaluje "nahoře bez", potřebovala nějak ozvláštnit, a tak vymysleli onu bezejmenou postavu. Nakonec prolíná všemi epizodami.
Herec Tomáš Karger vystupuje se skupinou historického šermu a má za sebou řadu televizních pohádek. Na koni jezdí taky dobře a byl proto vybrán na roli "koňáka" George.
Něterá místa v blízkém okolí statku U dvou koček byla použita i ve čtvrtém díle při skocích koní přes překážky.
Oba přechody jezu, tedy do hospody a posléze i z hospody (ve scéně, kdy zahyne Ivan) nebyly točeny na Vltavě, ale na Lužnici.
Interiérové scény ve stanech se točily uvnitř stodoly ve vesnici Hruštice poblíž Lipna. Rekvizitáři kvůli počasí postavili stany zkrátka pod střechu.
První díl seriálu "Na horách" byl původně napsán jako nízkorozpočtový film.
Pro natáčení na horách (1. díl) měl štáb v lyžařském středisku Vítkovice pro sebe celý jeden vlek. Pouštěl se pouze pro potřeby natáčení. Řada scén se ale točila během normálního provozu.
Scénu, kdy Ivan s Radkem sjíždějí na kanoi rozvodněnou řeku, nechtěla produkce původně vůbec povolit. Všechny záběry kolem této scény pochází ze skutečné povodně (2002).
Ve scénách s malou Barunkou se vystřídalo zhruba 5 miminek a to i chlapečků. Jeden z chlapečků "zastupoval" Barunku i ve scéně ve druhém díle, kdy ji mají Ivan s Radkem koupat v Lipenské přehradě.
Tento serál byl pro Adriana Jastrabana, který hraje "Losera", premiérou.
Závěr dílu se odehrává na Příbramském letišti, kde Radek absolvuje svůj vysněný skok padákem.
Díky povodním bylo nutno měnit místa natáčení podle toho, kam se štáb mohl dostat a kde bylo také ještě štábu filmování povoleno. Ve scéně, kdy Mikuláš táhne Andreu i s kánoí sice ještě není patrno, že tato scéna už byla natáčena během povodní, ovšem další záběry, kdy se celá parta probudí do deštivého rána a zatopeného tábořiště, jsou opravdu z nefalšované potopy.
První díl "Na horách" se natáčel ve středisku Vítkovice v Krkonoších.
Kolik je Lence vlastně let by nemuselo být otázkou jen pro Ivana, ale vlastně pro každého, kdo letmo zahlédl její kartičku pojištěnce v záběru, kdy ji Ivan najde. Je tam totiž uvedeno Lenka Večeřová, ale rok narození 2000.
Lezení po skále absolvoval herec Marek Taclík sám. Při skoku z mostu ve druhém díle ho zastoupil kaskadér. Pro tuto akci ovšem musela být pod vodou vyhloubena jáma.
1/2
12