Hra o trůny

Hra o trůny (Game of Thrones) — 8. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Dračí kámen

Armáda mrtvých se blíží ke Zdi. Cersei plánuje uzavřít nové spojenectví. Jon si mezitím sjednává respekt na Severu, ale Sansa podrývá jeho autoritu. Daenerys se vrací domů.

Ve Dvojčatech hostí Arya nejvýznamnější Freye na společné hostině. Nikdo prozatím nemá podezření, jelikož nosí tvář lorda Waldera Freye. Arya rozkáže pohostit všechny dobrým vínem, ale než si všichni uvědomí, že víno je otrávené, je již příliš pozdě. Muži padají k zemi jeden po druhém. Ženy jsou ušetřeny, aby povyprávěly příběh, co se ve Dvojčatech Freyům stalo. Arya poté míří na jih a po cestě potká několik lannisterských vojáků a prozrazuje jim, že hodlá v Králově přístavišti zabít samotnou královnu.

Brandon s Meerou se dostávají ke Zdi, kde na ně čeká Edd, nový velitel Noční hlídky, který je zakrátko pouští skrz. Než se dostali k bráně, Brandon sledoval za pomocí svých schopností pochod armády mrtvých, která směřuje na jih. Jsou jich tisíce, včetně obrů. Podle všeho Noční král míří k Východní hlídce u moře, kde by měl být prostup nejsnadnější.

Na Zimohradu dává Jon rozkaz, aby všichni mistři pátrali po dračím skle, které dokáže zabít bílé chodce. Také nařizuje, aby všichni chlapci a děvčata starší 10 let podstoupili trénink se zbraněmi. Na řadu přichází záležitost, jak naložit se zrádcovskými rody. Jon si nakonec prosadí svoji vůli, i když Sansa byla proti, a nechá Alys Karstark a Neda Umbera odpřisáhnout loajalitu rodu Starků.

Jaime varuje Cersei, že osamocenou válku proti zbylým královstvím nelze vyhrát. Cersei proto prozrazuje, že našla nového spojence – Eurona Greyjoye, nového krále Železných ostrovů. Euron postavil tisíc lodí a žádá Cersei o ruku. Ta prozatím odmítá, ale Euron jí slibuje cenný dar. A jakmile se vrátí, jeho nabídku jistě přijme.

Sam pokračuje v učení na mistra v Citadele v Novém městě. Když zrovna nečistí exkrementy nemocných lidí, tak se marně pokouší dočíst se více informací o hrozbě za Zdí. Část knihovny je určena jen pro mistry a Sam tuší, že odpovědi nalezne právě tam. Navíc jeho historky o bílých chodcích nikdo nebere vážně. Jednoho dne ukradne klíč od dané části a půjčí si několik knih, kde najde zmínky o dračím skle na Dračím kameni. Okamžitě o tom píše Jonovi. Mezitím na Dračí kámen vstupuje Daenerys Targaryen, která připlula se svojí obří flotilou dobýt Západozemí. Na tom samém místě se před 300 lety vylodil i slavný Aegon Dobyvatel se svými sestrami a jejich draky. Vypadá to, že Daenerys by mohla kráčet ve stopách svých předků.

Směrem na sever se vydává i Bratrstvo bez praporců společně se Sandorem Cleganem. Během cesty zastaví u domu rodiny, která zimu nepřežila. Sandor si je pamatuje z doby, kdy je navštívil s Aryou a vzal všechny jejich peníze. Současně Thoros ukazuje Sandorovi vizi v plamenech, ve které je vidět, jak Zeď je překonávána armádou mrtvých přes Východní hlídku u moře.

Zajímavosti

V epizodě je zmíněno Dračí doupě v Králově přístavišti. Jedná se o zcela první seriálovou zmínku tohoto místa.

Jamie nosí u pasu Vdovin pláč (Widow´s Wail), meč z valyrijské oceli, který Tywin daroval Joffreymu na jeho svatební hostině.

Když si Sam prohlíží starou knihu, je možné v jednom okamžiku spatřit obrázek dýky z valyrijské oceli (Catspaw). Dýka byla v minulosti použita při pokusu zabít Brandona Starka.

V úvodním intru je poprvé představeno Staré město (Oldtown). Naopak poprvé je vynecháno místo na kontinentu Essos.

Malíř v Rudé baště (Jim Stanes) je skutečným autorem dané mapy Západozemí, na které stojí Cersei a Jamie.

HUDBA V EPIZODĚ

Maester (Ramin Djawadi)

Sam v Citadele.

Shall We Begin? (Ramin Djawadi)

Daenerys vchází na Dračí kámen. Závěrečné titulky.

Hands of Gold (Ed Sheeran)

Lannisterští vojácí zpívají.

Night King (Ramin Djawadi)

Armáda mrtvých pochoduje na jih.

Going Home (Ramin Djawadi)

Arya ve Dvojčatech.

The Last Lannisters (Ramin Djawadi)

Jamie mluví s Cersei. Obrovská flotila vplouvá do Černovodého zálivu.

Now and Always (Ramin Djawadi)

Ned Umber a Alys Karstark přísahají věrnost rodu Starků.
Hlavní postavy
Hostující hvězdy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Sledovanost premiéry
 • Odkaz na IMDb
 • Dračí kámen
 • Dragonstone
 • 7. série, 1. epizoda (celkově 61. díl)
 • 16. července 2017
 • 17. července 2017
 • 2017
 • 59 minut
 • 10 110 000 diváků (4,71 rating ve skupině 18-49)
 • www.imdb.com/title/tt5654088/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

La.Volpe
La.Volpe