plakát seriálu

Hranice nemožného

(Fringe)

Epizoda 5×12 – Svoboda (Liberty)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Aby zachránila Michaela, musí Olivia cestovat do alternativního vesmíru a setkat se se starými přáteli, kteří jí mohou pomoci dostat se do laboratoře dřív, než bude pozdě. Windmark se zatím snaží zjistit, co je přesně chlapec zač a jaké nebezpečí pro Pozorovatele představuje...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Poté, co se Michael dobrovolně vzdal, bere ho kapitán Windmark do zabezpečeného zařízení na Ostrově svobody. Tam se jej pokouší přečíst, ale poměrně nepříjemným způsobem zjišťuje, že to není možné. Aby zjistil, co přesně Michael je, nařídí další jeho vyšetření. Když pak jeho lidé zjistí, že Michaelova inteligence dalece převyšuje jejich vlastní, cestuje Windmark do roku 2609 a navrhuje svému nadřízenému Michaelovu likvidaci. Ten nesouhlasí, nařídí místo toho chlapce "rozebrat", aby jej mohli v budoucnu dále studovat.

Broylesovi se podaří určit místo, kde je chlapec držen a informaci předává ostatním s tím, že se jedná o neproniknutelnou základnu. Při vymýšlení plánu pak Olivia navrhne, že by se mohla přemístit do paralelního vesmíru, odsud se dostat do zařízení na Ostrově svobody a pak uprchnout stejným způsobem zpět. Problém je, že v sobě již nemá žádný Cortexiphan, takže je nucena absolvovat bolestivou proceduru, která jí s tím pomůže. Jediné omezení spočívá v tom, že její tělo během cest bude látku spotřebovávat a má tedy k dispozici jen omezený čas. Pokud by limit překročila, nedokázala by se vrátit.

September se mezitím vrací do laboratoře na univerzitě a začíná sestavovat zařízení, které jim umožní Michaela poslat do budoucnosti. Ostatní zatím v podzemní základně připravují Olivii na cestu. Během čekání, až látka zapůsobí, proběhne mezi Walterem a Peterem zajímavý rozhovor o podstatě osobní oběti. Po Oliviině probuzení ji pak Walter varuje, že nemá mnoho času a může počítat s vedlejšími účinky.

Olivia pak přejde do alternativního vesmíru nedaleko základny Fringe týmu a svou dvojnici požádá o pomoc. Ta se za uplynulá léta stala šéfkou celé divize a založila rodinu s Lincolnem Lee, který s ní původně zůstal. Podaří se jim pro Olivii zařídit přepravu na Ostrov svobody a dostat ji na souřadnice, kde by Michael měl podle všeho být. Olivia přejde a zjistí, že byl chlapec přemístěn na operační sál. Probojuje si k němu cestu přes několik Pozorovatelů a dokáže s ním přejít do alternativního vesmíru. Jeden z Pozorovatelů je však následuje. Alternativní Olivia a Lincol ji pomůžou pronásledovatele zlikvidovat a následně se všichni vydají na cestu do Battery parku u řeky, odkud se má Olivia s Michaelem vrátit zpět domů.

Windmark nakonec odhaluje Broylese jako zdroj úniku informací, ten o tom zatím ale nemá nejmenší tušení. V laboratoři zatím September zařízení dokončil, jedna ze součástek ale nefunguje správně. Vydá se tedy za starým přítelem a požádá jej o pomoc...

Hlavní postavy
Olivia Dunham / Alternate Olivia Dunham
Dr. Walter Bishop / Alternate Walter
Peter Bishop
Phillip Broyles / Alternate Phillip Broyles
Astrid Farnsworth / Alternate Astrid Farnsworth
The Observer / September
Lincoln Lee
Vedlejší postavy
Head Loyalist Nurse
Observer Subordinate
Captain Windmark
Alternative Universe Fringe Agent
Child observer / Michael
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSvoboda
Původní názevLiberty
Rok natočení2013
Premiéra18. ledna 2013
Česká premiéra18. listopadu 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody