plakát seriálu

Hranice nemožného

(Fringe)

Epizoda 5×13 – Vzdor osudu (An Enemy of Fate)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Plán je jasný, aby dokázali nepřítele porazit a změnit běh věcí, musí Michaela poslat do budoucnosti. Aby uspěli, bude muset otec pro svou rodinu obětovat vše...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

September hovoří s Decemberem a snaží se ho přesvědčit, aby jim se vším pomohl. Dobře přitom ví, že pokud plán neselže, sám přestane existovat. Později se pak setká s ostatními v laboratoři a vysvětlí jim, že zařízení selhalo a aby mohli vytvořit stabilní průchod do roku 2167, budou potřebovat zdroj energie. Ten jim snad zajistí jeho dávný přítel. Během této diskuze vyjádří Olivia údiv nad tím, že se Michael Pozorovatelům dobrovolně vydal. Nikdo z nich nechápe, proč to udělal. Potřeba je najít ještě jednu součástku, aby mohli vše spustit. Peter se tedy vydá do "rozpouštění" jantaru, aby ji našel.

Kapitán Windmark navštíví mezitím v práci Broylese a naznačí mu, že dobře ví o úniku informací, které vedly ke ztrátě Michaela. Po chvíli odejde a Broyles vyrazí na setkání s ostatními, aniž by tušil, že je sledován. Během cesty si to však uvědomí a stihne Olivii varovat s tím, že jakmile bude zajat, nedokáže dlouho odolávat čtení myšlenek a budou prozrazeni..

Během pátrání v jantaru Peter najde videokazetu, která je určena jemu a nadepsal ji zjevně Walter. Společně se na ní podívají a zjistí, že je to v podstatě vzkaz na rozloučenou. Vysvětluje na ní, že s Michaelem se do budoucnosti vydá on. V roce 2015 se naočkoval látkou, která mu bezpečný průchod umožní. Walter v současnosti řekne Peterovi, že si užil každou minutu, kterou s ním strávil a ničeho nelituje.

Olivia se zatím s Astrid vydá za Decemberem pro novou součástku, v jeho bytě ale objeví členy loyalistů. Reaktor na místě není. September všem pak poví, že v danou chvíli neexistuje technologie, která by jim umožnila vyrobit alternativní zdroj energie. Olivia se ohlédne na Michaela a doufá, že by jim nějak mohl poradit. Ten jí pouze naznačí, aby mlčela a nepřerušila Astrid, která přijde s nápadem využít zařízení Pozorovatelů, kterým přepravují náklad mezi současností a budoucností. Další náklad se bude přepravovat hned následující den, příliš času tedy nezbývá.

Při rozhovoru s Anilem se tým dozvídá, že Broyles byl zajat. Peter a Olivia se společně vypraví na základu Pozorovatelů, aby získali zařízení nutné k vytvoření červí díry. Jako zbraň použijí několik biologických látek, které zajistili během své kariéry i Fringe divize. Podaří se jim tak bez boje zlikvidovat neuvěřitelné množství Pozorovatelů a loyalistů. Během akce se jim podaří neplánovaně zachránit i Broylese a společně se pak přidávají k ostatním aby náhradní plán dokončili. September si mezitím promluví s Walterem a sdělí mu, že do budoucnosti s chlapcem přejde on, protože si k němu vytvořil hluboké city a vše pochopil. Walter tak bude moci zůstat se svou rodinou.

Všichni se vydají na cestu k místu, kde má být vytvořena červí díra. Ve chvíli, kdy vše chystají a probíhá boj s protivníkem, objevuje se Windmark a pokusí se jim Michaela vzít. Do boje s ním se pustí September, Peter, a Olivia. Windmark má navrch, Olivia ale využije poslední zásoby Cortexiphanu ve svém těle a použije svou schopnost k rozdrcení Windmarka mezi dvěma auty. September se s Michaelem rozeběhne k červí díře, ale během cesty si jej najde zbloudilá kulka. Walter v tu chvíli pochopí, že je skutečně jeho osudem s chlapcem odejít a s pohledem na Petera, Olivii a Astrid tak také učiní. Jeho poslední pohled patří Peterovi, z jehož rtů lze odečíst poslední vzkaz: Miluju tě, tati...

Čas se vrací do roku 2015, kde je Peter s Olivií a jejich malou dcerou Ettou v parku a hrají si. K invazi Pozorovatelů nedojde a rodina se spokojeně vrací domů. Když pak Peter kontroluje poštu, najde obálku adresovanou jemu a odeslanou Walterem Bishopem. Ta obsahuje pouze kousek papíru a na něm kresbu bílého tulipánu...

Hlavní postavy
Olivia Dunham / Alternate Olivia Dunham
Dr. Walter Bishop / Alternate Walter
Peter Bishop
Phillip Broyles / Alternate Phillip Broyles
Astrid Farnsworth / Alternate Astrid Farnsworth
The Observer / September
Vedlejší postavy
Loyalist
Young Resistance Soldier
Loyalist in Apt #1
Loyalist Guard in Hummer #2
Observer Subordinate
Resistance Member
Captain Windmark
Child observer / Michael
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevVzdor osudu
Původní názevAn Enemy of Fate
Rok natočení2013
Premiéra18. ledna 2013
Česká premiéra19. listopadu 2013
Typ epizodyZávěr seriálu
Délka42 minut
Autoři profilu epizody