Hvězdná brána: Atlantida

Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Konec dětství

Při průzkumu planety M7G-677 musí puddle jumper nouzově přistát, jelikož přestane fungovat ovládání. McKay zjišťuje, že to způsobilo silné elekromagnetické pole. Vydávají se tedy co nejrychleji k Bráně, aby se vrátili na Atlantis. Cestou však nalézají skupinu lidí, kterým není více než 24 let a ZPM, které napájí generátor elektromagnetického pole...

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

John Sheppard letí jumperem se svým týmem na průzkumnou misi. Rodney vzpomíná na plukovníka Cartrovou a na spolupráci s ní. Náhle se ale jumper zatřese, a senzory ukazují silné energetické pole. To může značit rozvinutou civilizaci, a tak to letí prověřit. John ztratí kontrolu nad jumperem, motory vypnou a jumper padá k zemi.

Jumper přistane - spadne na zem. Všichni jsou v pořádku, ale nefunguje žádné vybavení. Poruchu způsobuje ono energetické pole, které je ve skutečnosti EM (elektromagnetické). Žádné elektrické vybavení ani kompas nefungují v blízkosti EM pole.

Protože nic nefunguje, není tým schopen určit polohu brány,a tak jdou naslepo. Po chvilec ale Rodney hlásí podivné chování kompasu a vede tým až k ruinám, které se zdají být pozůstatky vymřelé civilizace.

Náhle jsou ale obklíčeni dětmi z luky. Teyla se je snaží uklidnit, ale děti jsou překvapeni, že vidí dospělé lidi a odvedou je ke Starším.

Tým je doveden do vesnice. Chýše jsou postavené na stromech a všude jsou jen děti. Teyla si všimne pozůstatků Wraitha. Jeden chlapec jim vysvětlí, že Wraith spadl před mnoha lety ve stíhačce. Pozůstatky slouží jako upomínka na dobu „předtím“.

Sheppard s ostatními vyleze po provazovém žebříku do chýše, kde již čekají Starší. Společenstvo Starších tvoří lidé, kterým je 24 let. Ti jsou také překvapeni ze stáří cizinců a jejich vůdce-Keris vysvětluje:

Před mnoha lety sklízeli Wraithové tuto planetu. Místní obyvatelé s nimi bojovali, ale jejich zbraně nebyly dost silné. Lidé věřili, že kdo zemře rukou Wraitha, nebude mít věčný odpočinek a proto chtěli zamezit útokům Wraithů tím, že Wraithové nebudou mít koho lovit. Večer před svými 25-tými narozeninami spáchá každý sebevraždu. Díky tomu se Wraithové nevrátili už 500 let.

Keris se rozhodne i přes protesty Arise (2. nejstaršího člena Starších) dát Johnovi a jeho týmu čas na opravu jumperu. Rodney s Fordem jdou k ruinám, aby zjistili zdroj EM pole.

Rodneyho hlídají 2 malé děti - Casta a Claire. Jsou hrozně upovídaní a lezou mu na nervy. Podle Forda to ale Rodney zvládá:-).

Sheppard zatím mluví s Kerisem, který mu vysvětlí jejich způsob života. Celkem je 12 vesnic. Lidé se takto rozdělují, aby zabránili spojení příbuzných (to vede k postupné degeneraci rodu). Keris také objasní svou osobní situaci. Zítra má oslavit své 25. narozeniny, a proto se dnes večer zabije.

Aris, který bude již zítra vůdcem domlouvá se svou přítelkyní oběť Sheppardova týmu. Jeho kamarádka ho ale upozorňuje: Pro tuto akci potřebuje souhlas všech vesnic. Aris dá tedy Sheppardovi čas na odchod do konce dne.

McKay mezitím najde generátor EM pole. Je to ZPM!!! Neváhá a bere ZPM na výlet do své laboratoře. EM pole je zrušeno. To má za následek několik věcí: Vesnice je nechráněná(to se nelíbí Teyle, John a Rodney argumentují tím, že Wraithové zde nebyli již 500 let.), jumper a vysílačky již fungují a také se aktivuje wraithský vysílač, který je v pozůstatcích z Wraitha (to ale nikdo neví).

Aris je naštvaný, že Rodney a Ford odchází bez dozoru ale celou situaci zachrání Keris. Weirové se nelíbí vypůjčení ZPM na testy. Rodney chce vzít děti na Atlantis, aby si mohl nechat ZPM ale Weirová je proti. Vadí ji především morální problém. Také tuší závislost sebevražd na EM poli (vše začalo ve stejnou dobu).

Keris se připravuje na večerní obřad a John se o snaží přesvědčit, aby počkal alespoň den. Keris to ale odmítne a místo toho požádá Shepparda, aby se stal jeho svědkem.

Rodney dokončí analýzu ZPM. Bohužel jde o jiný model, který je navíc skoro vybitý. Daleko lepší využití tedy bude mít na planetě dětí. Rodney také zjistil, proč jsou vlastně zavedeny sebevraždy. Je to způsob kontroly populace. Lidé se tak nedostanou mimo EM pole, kde jsou chráněni. Weirová vydá rozkaz vrátit ZPM a zapnout pole.

Rodney se vrací s Fordem zpět. John se účastní obřadu, když si všimne Wraithské vysílačky. Okamžitě ji zneškodní a popožene Rodneyho. Ten doběhne k ruinám a snaží se zapnou pole. Zdá se ale, že ZPM ve spěchu poškodil.

Aris a ostatní jsou rozzuřeni znesvěcením wraithského pomníku ale Keris vše ještě jednou uklidní a slíbí, že osobně dospělé odvede navždy pryč. Dojdou k ruinám a tam je Rodney nucen říci Kerisovi o existenci EM pole.

Aris mezitím poštve ostatní proji Kerisovi a dospělým.

McKay se snaží opravit generátor pole. Aris je najde u ruin a dává jim poslední šanci. Osobně je odvádí k jumperu.McKay ale zůstane skrytý u generátoru.Po chíli uslyší kroky. Jsou to ale jen Casta a Claire, kterým dává jako úplatek čokoládu.

Zbytek týmu dojde k jumperu ale je pozdě. Wraithové jsou tu!

Aris zjistí, že McKay zůstal v ruinách a pošle pro něj 2 kluky. Wraithové vyslali sondu, aby zjistili situaci. John,Teyla a Ford se ji snaží zastavit, ale bez úspěchu. Rodney konečně zprovozní pole sonda je zničena.

John se snaží vysvětlit Arisovi důvod proč nemohou odjet. Povídá mu o ochraném poli, ale Aris má jasno: Wraithy přivolali dospělí = Sheppardův tým a proto musí zemřít, aby byl zase klid. Situace je kritická. Na Arisův povel vystřelí nějaký chlapec na Johna šíp ale před Shepparda se jako štít postaví Keris. Toho zasáhne šíp do hrudi. Ford je připraven ke střelbě. Lučištníci také.

V poslední chvíli přibíhají kluci, kteří šli pro McKaye a potvrzují existenci pole a také jeho funkčnost.

Keris je ošetřen. Rodney zvýšilo rozsah pole tak, aby pokrylo přirozený přírustek obyvatel a John ujišťuje Kerise ve stálý kontakt. Vesnice se dohodli na zrušení skládání obětí a vše je jak má.

Ford přivezl Kerisovi dárek - velký sáček čokoládových tyčinek. To upoutá pozornost především Claire a Casty.

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

HUDBA V EPIZODĚ

Gate To Atlantis (Joel Goldsmith)

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Konec dětství
 • Childhood's End
 • 1. série, 6. epizoda (celkově 6. díl)
 • 13. srpna 2004
 • 19. listopadu 2008
 • 2004
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt0709225/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Furiant