Hvězdná brána: Atlantida

Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Hra na schovávanou

Dr. Beckett objeví způsob, jak aktivovat gen Antiků u lidí, kteří jej nemají. McKay se k tomuto pokusu přihlásí kvůli osobnímu štítu, který našel. Po jeho spuštění se stává McKay nezranitelným, avšak, když se chce najíst nebo napít, nápoj stéká po štítu dolů a McKay jej nemůže vypnout...

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

V Atlantis se baví Rodney a Carson o holkách. Rodney větří šanci u Athiosanek, které zachránili. Carson se mu pomocí myšího retroviru pokouší aktivovat antický gen. Na Zemi by se takováto genová terapie dlouho schvalovala, ale v Pegasu je to legální. Rodney se přihlásil sám jako pokusný subjekt, což je na něj velmi nezvyklé.

Zatím probíhá prozkoumávání Atlantis. Zjistilo se, že některé systémy vyžadují antický gen, ale některé jsou na principu klasických tlačítek, takže je mohou ovládat i lidé bez genu.

Vidíme majora Shepparda, jak shazuje Rodneyho z balkónu! Ten je ale v pořádku. Genová terapie byla úspěšná a on si nasadil speciální antické zařízení, které vytváří kolem jeho těla neproniknutelný štít. Štít vydrží vše, i střely. Ale potom Rodney zjistí, že zařízení nelze sundat.

Carson aplikuje genovou terapii dalšímu členu expedice a slaví úspěch. Rodney ale zjistí, že přes štít nepronikne ani jídlo a pití. Situace je vážná.

Weirová řeší s Johnem zabezpečení města. Teyla nabízí pomoc Athiosanů, ale Elizabeth odmítá. Teyla také upozorňuje, že někteří Athiosané mají z města strach (bojí se duchů předků).

Carson má výčitky. Myslí si, že to on zavinil Rodneyho stav, ale Weirová přichází s jinou teorií. Tvrdí, že většina antických technologii vyžadujících gen je ovládaná myšlenkami. A tudíž by měl být Rodney schopný štít vypnout. Možná ale má podvědomě strach (z Wraithů, neprozkoumaného města, ...), a proto se štít nevypne. Je proto pravděpodobné, že jakmile bude Rodney trpět žízní, štít se automaticky vypne.

Je nastaven program autodestrukce města. Autodestrukci mohou aktivovat a deaktivovat pouze 2 odlišné osobní kódy. Atlantida je poslední zastávkou před Zemí, a proto pozemšťané nesmí dopustit dobytí města a získání brány.

Večer povídá John příběhy athiosanským dětem. Je trochu nepochopen, protože děti neznají hokej ani fotbal. Potom vezme Teylu a pustí jí video s americkým fotbalem.

Jinto, Hallingův syn, si jde místo spánku hrát na schovávanou s dalším Athiosanem – Wexem. Jinto ale zabloudí neznámo kam a Halling zburcuje Johna. Týmy prohledávají město.

V řídící místnosti aktivují komunikaci a Weirová volá Jinta. Ten ale neodpovídá a náhle všechny systémy zkolabují. Stejně náhle se zase aktivují a aktivuje se také brána. Rodney ji na poslední chvíli vypne.

John stáhne týmy zpět. Halling chce mluvit s Jintem. Povzbuzuje ho a poté se modlí. Rodney ale ztrácí vědomí. Je přenesen na ošetřovnu a tam ho prohlédne Carson. Stanoví klasické mdloby.

Sheppard potká nějakou věc, co vypadá jako černý kouř. Kouř projde kolem něj a nic mu neudělá. Kouř došel až naquadahovému generátoru, kde začal vstřebávat energii a růst. Po vypnutí odplul k dalšímu generátoru.

Weirová vydá rozkaz, jakmile se kouř přiblíží k některému generátoru, generátor se musí vypnout. Aktivuje interní komunikaci a vyzývá všechny, aby setrvali na ubikacích. Náhle se ale ozve Jinto. Je vyděšený, ale naviguje Johna směrem, kudy šel. John se spolu s Rodneym dostane transportním zařízením do antické laboratoře.

Nápad Weirové funguje. Entita - kouř obchází od jednoho generátoru k druhému (generátory tvoří kruh okolo kontrolní místnosti). Kouř ale prochází chodbou, na jejímž konci stojí poručík Ford a Grodan. Kouř poškodil dveře, které se zavřou. Ford použije krystal na přemostění obvodu, ale entita ho dopadne.

Carson zjistí, že Forda jakoby zasáhl blesk. Bude v pořádku. McKay zatím zjistí, že Antici v laboratoři zkoumali entitu, která byla držena ve speciálním zařízení. Antici zkoumali povznesení a později se vyvinuli tak, že byli schopni existovat v podobě čisté energie. Pořád je šance entitu uzavřít zpět.

Jinto jde k Fordovi s omluvou, ale ten mu své zranění nedává za vinu. Kouř mezitím změnil směr. Nepohybuje se teď dokola od jednoho generátoru k druhému, ale míří přímo do kontrolní místnosti.

Rodney mezitím zjistí princip zařízení, které věznilo entitu. Pracuje na principu návnady. Problém je v tom, že někdo musí zůstat v místnosti a v pravou chvíli kouř uzavřít.

John se přihlásí dobrovolně, ale Weirová upozorňuje na McKayův osobní štít, který by ho měl ochránit. Štít se ale vypne. Toho Rodney hbitě využije k doplnění živin. Teorie Elizabeth byla správná, Rodney měl podvědomě strach, a proto byl štít aktivní.

John tedy zůstává u pasti. Personál vypne jednotlivé generátory, aby byla past jediný zdroj energie. Temnota opravdu přijde, ale do pasti nevejde. Zřejmě má větší inteligenci, než se předpokládalo. Plán nevyšel.

V kontrolní místnosti aktivují senzory, které přilákají kouř. Teyla přichází s nápadem: poslat temnotu bránou pryč. Je to jediná možnost, i když se to nikomu moc nelíbí.

Rodney umístí naquadahový generátor k sondě a John pošle sondu bránou. Než ale dojede sonda k bráně, připluje temnota, vybije baterie a začne se živit energií z brány. Brána nejde vypnout a situace je kritická.

Rodney si beze slova nasadí štít a hrdinsky vkročí do temnoty. Uchopí generátor a hodí jej do brány. Temnota projde bránou a ta se okamžitě deaktivuje.

McKay leží omráčený na zemi. Jeho štít je vybitý - temnota vysála energii. Rodney se po chvíli probere, zdá se, že je v pořádku.

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

HUDBA V EPIZODĚ

Rogue Drone (Joel Goldsmith)

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Hra na schovávanou
 • Hide and Seek
 • 1. série, 3. epizoda (celkově 3. díl)
 • 23. července 2004
 • 12. listopadu 2008
 • 2004
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt0709233/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Furiant