Hvězdná brána: Atlantida

Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Otrávená studnice

Lidé z Atlantis narazili na poměrně vyspělou planetu Hoph. Místní obyvatelé se zde již po desetiletí snaží vytvořit přípravek, který má Wraithům znemožnit vysávání energie z lidí...

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

Epizoda začíná na planetě Hoff, kde žijí lidé, pravidelně sužovaní wraithskými útoky. Sheppardův tým je s nimi v kontaktu již druhý den. Provází je jeden z vůdců Hoffanů, kancléř Druhin, a vysvětluje jim snahu vytvořit v budoucnu účinnou obranu proti Wraithům. Zavede je do laboratoře a ukáže jim látku, která má být v konečné fázi aplikována lidem a znemožní Wraithům proces krmení. Podle svých výpočtů mají ještě 50 let do dalšího wraithského útoku. John jim ale neřekl, že probudil všechny Wraithy z hibernace.

V Atlantis se koná porada. Teyla informuje Weirovou o situaci s lékem. Podle kancléře Druhina ještě chvíli potrvá, než bude kompletně připravený. Rodney má pohybnosti, jestli to vůbec někdy bude, soudě podle jejich stupně technologie. John ale už nabídl Hoffanům pomoc. Má trochu výčitky svědomí ohledně wraithského útoku. Elizabeth souhlasí s pomocí.

Johnův tým se vrací zpět na Hoff, jde s nimi i Carson Beckett, kterému se mise moc nezamlouvá. Nemá moc v lásce cestování hvězdnou bránou, děsí ho realita molekulárního rozkladu a cesta červí dírou.

Dojdou do laboratoře. Carson si ji prohlíží, když tu najednou přijde Perna,hlavní vedoucí projektu. Carsonovi se Perna líbí, a začíná vzájemná spolupráce.

Kancléř mezitím provází Teylu, Rodneyho a Johna po městě. Vypráví jim o historii svého lidu. Hoffané byli vždy po wraithském útoku nuceni začít znovu od začátku. Látka, kterou se snaží vyvinout, může vše změnit.

Druhin jim ukáže jeden z archívů hoffanských předků. Jsou zde a ukryty vědomosti předešlých generací. Tyto archívy přežijí wraithský útok a další generace je znovu použije.

Perna mezitím představuje Carsonovi lék. Před více než 150-ti lety žil vědec jménem Farrol Mylan. Ten si vedl deník, ve kterém zapsal svůj postup při objevu látky. V deníku se píše o muži, jenž přežil Wraithský útok. Farrol zjistil, že jeho tělo obsahuje jedinečný protein, který tvoří imunitu vůči wraithskému enzymu. Farrol nakonec vytvořil tuto bílkovinu ale než mohla být aplikována ostatním, zemřel při wraithském útoku. Látka se ztratila a Perna má za úkol ji znovu vyrobit.

Perna má také k dispozici wraithskou DNA, ale 150 let starou. Carson se vrátí do Atlantis a informuje Elizabeth. Ta je stejně jako on překvapena potenciálem léku. Carson chce Hoffanům pomoci, a chce použít zajatého Wraitha.

Wraith je stále ve vězení, které hlídá seržant Bates. John se s ním snaží komunikovat a ptá se ho na jméno.Wraith ale jen mlčí a tak mu dá jméno Steve. Wraith ale jen vyhrožuje. Sheppard mu zahraje na nervy s jídlem a Steve se naštve. John se z něj snaží dostat nějaké informace, ale Steve chce něco na oplátku,a tak se opatrně zmíní o zmírnění hladu. Steve by souhlasil, ale podle něj to lidé nemyslí vážně.

Teyla si myslí, že pokud se lék povede připravit a opravdu zabere, Wraithové Hoffany jednoduše zničí. Rodneymu by to příliš nevadilo,hlavně kdyby byl imunní. Pokud se lék povede připravit, musí být rozšířen po celé galaxii, potom bude mít pravý smysl.

Carson provedl testy ale na vytvoření látky potřebuje živou wraithskou tkáň. Teyla navrhuje omráčit Steva a vzít jeho tkáň. Ford Steva omráčí a Carson bere vzorek.

Potom jde opět za Pernou do laboratoře. Perna je unešená přístroji a jejich možnostmi. Společně se dají do práce.

Nakonec se jim podaří vytvořit sérum, které je při pěti zkouškách stoprocentně úspěšné. Kancléř Druhin je potěšen. Chce hned zahájit další stupeň testů. Test na Stevovi.

John Sheppard se snaží přesvědčit Elizabeth, aby povolila test na Stevovi. Ta ale poukazuje na Ženevskou dohodu(ta zakazuje pokusy na vězních). John ji ale přesvědčí, takže nakonec, i když ne moc ráda, souhlasí.

Sheppard s týmem mariňáků eskortuje Steva do hoffského města.

Mezitím varuje Carson Meryla, hoffana s nevyléčitelnou nemocí, který se dobrovolně přihlásil, o možných nebezpečí při použití séra. Meryl chce být ještě před smrtí nějak užitečný, takže to akceptuje.

Carsonovi se celá akce také nelíbí, vzpomíná na Hippokratovu přísahu, která něco takového zakazuje. Perna mu ale cituje poslední slova vědce Farrola Mylana,který nedoufal ve svou záchranu, ale v záchranu dalších generací.

Steve je překvapen, že mu lidé nabízí člověka jako potravu. Sheppard se ho ptá na počet aktivních wraithských mateřských lodí. Podle Steva jsou aktivní všechny. Wraithové jsou trpěliví, nejprve naberou zásoby a potom se seskupí a zaútočí na Atlantis.

Meryl vejde do cely a Steve se pokusí nakrmit. Sérum ale funguje, a tak se mu nic nestane. Kancléř už oslavuje, a chce zahájit masivní výrobu léku, ale Carson ještě požaduje testy. Lék není ještě dokončen.

Steve se mezitím svíjí bolestí ve vězení. John mu nabízí pomoc, ale on odmítne. Než dorazí Carson, zemře.

Po sérii testů prohlásí Carson Beckett, že Steve zemřel díky Hoffskému léku. To všechny ohromí. Z obrané látky se tak stává zbraň.

John varuje kancléře. Wraithové Hoffany zničí, jestliže přijdou na význam séra. Kancléř nesouhlasí. Je příliš pozdě. Lidé už začali být očkováni.

Carson se balí, radí Perně, aby otevřela znovu projekt a zkusí z léku udělat jen obrannou látku. Perna ho ale přišla informovat o smrti Meryla. To považuje Carson jako důkaz nedokončenosti léku. Hoffané ale pokračují v očkování.

Carson žádá Pernu, aby se již neúčastnila projektu, ale je pozdě. Perna byla již očkována. Kancléř si nepřipouští nějaké pochybnosti a odmítá zastavit očkování.

V hoffské nemocnici je krize. Mnoho očkovaných má potíže s dýcháním a někteří již zemřeli.

John je naštvaný a nadává kancléři. Ten ale počítá statisticky. Polovina lidí žije, polovina umírá. Rada Hoffanů již hlasuje o podání séra ostatním lidem.

Perna mezitím také onemocní. Carson je s ní. Perna považuje tuto chvíli za chvíli, na kterou čekali jejich předci. Chvíli vítězství Hoffanů. Nakonec umírá.

Všichni Atlanťané odchází. Kancléř je ještě zastihne a ukáže jim výsledky referenda. 96% Hoffanů je pro aplikaci séra.

Na příští návštěvě chce navrhnout rozšíření látky po celé galaxii, s čímž John absolutně nesouhlasí. Navíc má pochybnosti, jestli tu ještě Hoffané budou.

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

Narážky na další seriály

Star Trek

Dr. Beckett nedobrovolně odchází s týmem na planetu Hoff. Sheppard o něm říká: "Je ještě horší, než Dr. McCoy" (v orig.: "He's worse than Doctor McCoy"). Teyla se ptá "Kdo?". Sheppard jí odpovídá: "Televizní postava, kterou Dr. Beckett hraje v reálném životě." (v orig.: The TV character that Doctor Beckett plays in real life.)

HUDBA V EPIZODĚ

Atlantis Wakes (Joel Goldsmith)

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Otrávená studnice
 • Poisoning the Well
 • 1. série, 7. epizoda (celkově 7. díl)
 • 20. srpna 2004
 • 21. listopadu 2008
 • 2004
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt0709239/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Furiant