Hvězdná brána: Atlantida

Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

38 minut

Puddle jumper se vrácí zpět na Atlantis, ale při průletu Hvězdnou bránou se zastaví, protože se část motoru zaseknula o okraj brány. Loď je tedy napůl v červí díře a zbývá 38 minut než se brána uzavře a loď i s cestujícími se rozpůlí...

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

Vidíme puddle jumper, který letí vesmírem směrem k bráně, a který překvapivě nepilotuje John Sheppard, ale seržant Markham s seržantem Stackhousem. Dále jsou na palubě: Teyla Emmagan, poručík Ford, Rodney McKay a John Sheppard. John je zraněný! Do krku se mu zakousl mimozemský brouk a nechce se pustit. Jumper prolétá skrz bránu, ale zadrhne se o nedovřený pravý motor. Jumper se zaklínil v bráně.

V Atlantis očekávají puddle jumper. Brána je stále aktivní ale jumper nikde.

Náraz všechny na chvíli omráčil. Po chvíli se proberou v zadní části jumperu Teyla s Rodneym a zjistí, že jsou zaklíněni v bráně. Horizont událostí(okraj brány) je na konci přední části jumperu. Podaří se jim vytáhnout ještě poručíka Forda a ten podává hlášení na Atlantis.

Elizabeth chce (i přes Rodneyho narážky) nejprve slyšet co se stalo na planetě. Ford se dá do vyprávění:

Úkolem mise bylo zkontrolovat wraithskou základnu na Wraithské domovské planetě. Základnu se ale nepodařilo zaměřit, a tak přistáli poblíž místa, kde základna měla být. Johnův tým vyšel na průzkum, ale základna byla pryč. Pravděpodobně to byla wraithská mateřská loď, která odletěla.

Náhle je ale napadli Wraithové. Všichni běželi zpět k jumperu. John se zastavil, aby kryl ostatní a trochu Wraithy zdržel. Chvilku střílel a potom běžel zpátky k jumperu, ale zamotal se do obří pavučnice nastražené broukem. Brouk se mu zakousl do krku. Potom ho dostihl Wraith, ale nezabil ho, protože viděl brouka a byl si jistý, že brouk ho Johna nakonec zabije.

Teyla s Fordem ho vzali do jumperu a Markham letěl pryč. Než ale stačil zamaskovat jumper, Wraithové trefili pravý motor.

V přítomnosti Rodney upozorňuje na časový problém. Mají méně než 38 minut, než se brána deaktivuje a jumper se rozpůlí. Elizabeth povolá na řešení záchrany: Kavanaugha, Grodina a Simpsonovou. Rodney ještě požaduje českého vědce Radka Zelenku.

John se mezitím probere. Není na tom moc dobře. Brouk se ho pevně drží. Ford zkoušel brouka odstřelit, ale bez úspěchu. Jen způsobil větší bolest Sheppardovi.

V Atlantis pracují doktoři na plánu, jak zachránit lidi v jumperu. Carson se ptá jestli se po deaktivaci brány objeví přední část jumperu. Vědci odpoví svým odborným jazykem, který zdatná lingvistka Elizabeth přeloží. Brána posílá věci pouze vcelku. Po uzavření brány se jumper rozpůlí.

Vědci ale doporučí uzavřít dveře uprostřed jumperu.

Rodney uzavře dveře ještě, než mu to vědci poradí. Rodney propadá zoufalství(a klaustrofobii). John ho ale povzbudí, aby hledal řešení. John je na tom pořád hůř a hůř. Už necítí nohy.

Zelenka provádí simulace v jumperu. Snaží se vyseparovat konkrétní příkaz pro zapojení motorů. Totéž dělá Rodney.

John prosí Forda, aby odřízl brouka ale ten se obává zhoršení Johnova stavu. Teyla považuje brouka za vzdáleného předka Wraithů. Brouk se pravděpodobně při zranění živí životní silou hostitele, a tak se uzdravuje.

Carson Beckett se snaží pomoci Johnovi. Ford mu popíše brouka a Carson jim poradí "posolit" ho.

Mezitím se čas krátí. Kavanaugh se dostane do sporu s dr. Simpsonovou. Kavanaugh se obává možného přetížení systému a výbuchu hlavního pohonu. Podle Simpsonové je tato možnost značně nepravděpodobná. Ostatní vědci s ní souhlasí. Weirová tedy trochu pokárá Kavanaugha.

23 minut...

Halling a Athosiané se dozvěděli o situaci. Chtějí provést krátký obřad, při kterém se má Teyla připravit na smrt. Weirová to ale nepovolí. Zavrhuje všechny pesimistické návrhy.

Kavanaugh přichází naštvaný za Elizabeth. Vynadá ji, protože ho prý ponížila před ostatními vědci. Elizabeth ho upozorňuje na to, kdo je tu šéf a vyhrožuje mu odchodem na neobydlenou planetku. Kavanaugh plánuje dokončit rozhovor jindy, ale Elizabeth už skončila.

Zelenka něco objevil. Posílá plány Rodneymu a tak se zúžil okruh příkazů,které je třeba vyzkoušet.

20 minut...

Ford se mezitím řídí radami Carsona a zkouší nanést jód na brouka. Reakce ale není žádná. Stejně tak je tomu i s alkoholem. Potom přichází na řadu sůl. Nic se nestane. Ford ale dostane nápad a sůl zaleje vodou. Reakce je taková: Brouk se zakousl ještě hlouběji a John má hrozné bolesti.

Rodney se lekne Sheppardova výkřiku a náhodně spojí kontakty. Jumper se kousek posune. Okraj červí díry prochází i přes zavřené dveře.

15 minut...

John chce něco říci, ale Elizabeth doufá, že to přežije. Ford chce poslat Johna do brány. Tam by byl jeho stav beze změny. Carson se ale obává broukovi reakce na průchod bránou. Brouka musí odstranit ještě před průchodem bránou.

John dostane nápad. Chce oklamat brouka tak, že si nechá zastavit srdce defibrilátorem. Brouk se ho pustí a Ford ho zase oživí. Případně ho může hodit do červí díry.

Elizabeth souhlasí a Ford použije defibrilátor. Sheppard má zástavu srdce a brouk se po chvíli pustí. Poručík neváhá a zastřelí ho. Potom se pustí do oživování Johna. To se ale nedaří, a tak ho Teyla bere skrz horizont událostí.

7 minut...

2 minuty...

Elizabeth navrhuje zkusit náhodně některý obvod, ale v tom to Rodney trefí. Motor se dovře. Nic se ale jinak neděje. Jumper nemá aktivní pohon a tak zůstává na místě.

1 minuta...

Kavanaugh přijde s řešením. Otevřít zadní východ. Ovládání je manuální. Ford pošle Rodneyho bránou a otevře východ.

Jumper proletí bránou! Carsonovi se podaří oživit Johna.

John bude v pořádku. Jenom si bude muset příště dávat pozor brouky:-).

(Obsah epizody převzat ze StarGate-Atlantis.sff.cz)

HUDBA V EPIZODĚ

Messages (Joel Goldsmith)

PROMO K EPIZODĚ

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • 38 minut
 • Thirty Eight Minutes
 • 1. série, 4. epizoda (celkově 4. díl)
 • 30. července 2004
 • 14. listopadu 2008
 • 2004
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt0709258/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Furiant