plakát seriálu

Hvězdná brána

(Stargate SG-1)

Epizoda 4×10 – Pod povrchem (Beneath the Surface)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Tým SG-1 se vydává na misi na P3R-118 - nehostinnou ledovou planetu, kde místní obyvatelé žijí v jediném velkém městě chráněném kopulí. Celý povrch planety je pokryt silnou vrstvou ledu a sněhu a neustále jej bičují sněhové bouře. Mimo město zde člověk nemá nejmenší šanci na přežití. Členové SG-1 zde chtějí dohodnout vzájemně výhodný obchod: získat vyspělé metalurgické a chemické technologie výměnou za poskytnutí znalostí hvězdné brány a adres. Hlavním vůdcem lidu na P3R-118 je administrátor Calder, se kterým jednají. Členové SG-1 však zjistí, že město a komfort jeho obyvatel závisí na otrocké práci dělníků, pracujících v obrovském podzemním komplexu pod městem. Dělníkům byla vymazána paměť - byl jim dán tzv. paměťový cejch a nahrány nové vzpomínky. Žijí s vědomím, že nad nimi je jen ledová pustina a že je třeba neustále usilovně pracovat a žít ve velmi skromných podmínkách a jednou se jim snad podaří zkrotit ledový svět. SG-1 zjistí jak se věci mají a Jack sdělí administrátoru Calderovi, že nedoporučí obchodování s kulturou, která zotročuje část svých vlastních lidí, i kdyby jim nabízela jakkoli skvělé technologie. Jack chce vědět, v čem tkví tajemství poslušnosti dělníků - v mučení, v hladovění...? Calder mu odpoví, že mu to ukáže. A to se naneštěstí i stane.
Všem členům je dán paměťový cejch, jsou jim nahrány nové vzpomínky a jsou posláni jako dělníci do podzemního komplexu, aniž by si pamatovali něco ze svého předchozího života. Už to nejsou Jack, Sam, Daniel a Teal’c, ale Jonah, Therra, Carlin a Tor. Na Teal’ca ale poprvé ocejchování nezabere a snaží se ostatní členy týmu přesvědčit, že si musejí vzpomenout, že tam nepatří a že musejí uprchnout.

Narážky na další seriályvložit další narážku

Simpsonovi

O'Neiil říká že si vzpomíná na muže, který je plešatý, nosí košile s krátkým rukávem a je pro něj nějak důležitý. Myslí si, že se jmenuje Homer. (v originále "There was a man. He's bald and wears a short-sleeve shirt, and somehow he's very important to me. I think his name is Homer.")
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Brenna: Když jste pojali podezření, všem jsme vám změnili paměť. Ty jsi major Samantha Carterová, doktor Daniel Jackson a tady váš přítel se jmenuje Teal’c.
O’Neill: Jak do toho zapadá Homér?
O’Neill/Jonah: Na něco si vzpomínám. Na jednoho muže. Je plešatý a nosí košili s krátkým rukávem a z nějakého důvodu je pro mě důležitý. Myslím, že se jmenuje Homér.
Carterová/Therra: Pořád mě napadá spousta různých čísel a písmen... SG-1, SGC, GDO.
Jackson/Carlin: To mi zní jako plácání.
Carterová/Therra: (k Jackovi) To si nemyslím, pane.
Jackson/Carlin: Cože?
Carterová/Therra: Co je?
Jackson/Carlin: Právě jste mu řekla pane.
Carterová/Therra: To se jen tak říká. Nebo ne?
Jackson/Carlin: Cos dělal v těch dolech?
O’Neill/Jonah: Doloval.
Jackson/Carlin: Ten velký chlap s noční nemocí říkal, že jsme součástí nějakého SG-1.
O’Neill/Jonah: A co je to?
Carterová/Therra: Tým?
O’Neill/Jonah: Co je to za název týmu?!
Hlavní postavy
Jonathan J. 'Jack' O'Neill
Samantha Carterová
Daniel Jackson
George S. Hammond
Hostující hvězdy
Norman Walter Davis Harriman
Dr. Janet Fraiserová
Vedlejší postavy
administrátor Calder
major Griff
Režie
Scénář
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevPod povrchem
Původní názevBeneath the Surface
Rok natočení2000
Premiéra1. září 2000
Česká premiéra15. července 2002
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka50 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody