plakát seriálu

Hvězdná brána

(Stargate SG-1)

Zajímavosti ze seriálu
Richard Dean Anderson (Jack O'Neill), Michael Shanks (Dr. Daniel Jackson), Amanda Tapping (Samantha Carterová), Christopher Judge (Teal'c), Don S. Davis (gen. George Hammond), Gary Jones (seržant Walter Harriman) a Dan Shea (seržant Siler) jsou jedinými herci, které jsme mohli vidět ve všech deseti sériích.
Několik herců, kteří se objevili v epizodních rolích SG-1, se poté přesunuli i do StarGate: Atlantis. Zde hráli buď role totožné (dr. Rodney McKay, maj. Lorne, dr. Grodin, Novaková, ...), nebo zcela odlišné (Tollán Narim - manžel dr. Weirové, mladý Ernest Littlefield - dr. Carson Beckett, ...).
Někteří Asgardi byli dabováni herci a tvůrci seriálu. Například hlas Thora nepatří nikomu jinému než Michaelu Shanksovi (dr. Daniel Jackson), hlas Heimdalla patří Teryl Rothery (dr. Janet Fraiserová) a hlas Kvasira je dabován Peterem DeLuisem (scénář a režie).
Alexis Cruz (Skaara) a Erick Avari (Kasuf) jsou jedinými herci, kteří hráli v původním filmu Hvězdná brána z roku 1994 a i v tomto seriálu.
Christopher Judge (Teal'c) odehrál jen tři epizody bez svého zlatého znaku na čele. Jsou to díly The Gamekeeper, 2010 a The Changeling.
Postava Jonase Quinna je ze země Kelowna na planetě Langara. Langara je golfové hřiště, kam někteří producenti a režiséři chodí hrávat golf. Kelowna je městečko blízko Vancouveru, kde se seriál natáčel.
Model hvězdné brány v SGC je vyroben z plastu, na model ve ztraceném městě Atlantis byla použita guma.
Na konci sedmé série SG-1 v dvojdíle "The Lost City" ztvárnila dr. Elizabeth Weirovou herečka Jessica Steen, na začátku osmé série a ve StarGate: Atlantis ji však hraje Torri Higginson.
Hvězdná brána je jediným seriálem na světě, který preferuje a podporuje US AF (United States Air Force - americké letectvo).
Postava Jacka O'Neilla se umístla v TOP10 25 největších Sci-Fi osobností časopisu TV Guide (srpen 2004).
V tomto seriálu ztvárňuje Amanda Tapping vědkyni Air Force, která skrz hvězdnou bránu prozkoumává ostatní světy. V jedné epizodě seriálu Směr jih hraje Amanda také vědkyni Air Force, avšak zde studuje výskyt UFO na Zemi.
Peter DeLuise, režisér a scénárista Hvězdné brány, se někdy také objeví v epizodních rolích jako technik, voják střežící bránu atp.
V roce 2006 byly natočeny dva dokumenty o Hvězdné bráně. Hvězdná brána: Pravdivý příběh (Stargate SG-1: True Science) a Hvězdná brána: Příběh jednoho fenoménu (Stargate SG-1 200th episode Special).
Jazyk Goa'uldů nemá žádnou gramatiku ani přesně daná slova. Většinu vět si štáb vymýšlel na místě těsně před filmováním následující scény.
Apophis, bůh hadů, byl v egyptské mytologii ztělesněním temnoty, zla a chaosu a byl úhlavním nepřítelem boha Re.
Christopher Judge (Teal'C) se objevil v nejvíce epizodách ze všech 212. Amanda Tapping (Samantha Carterová) hrála ve 211 epizodách.
Jack O´Neil (Richard Dean Anderson) má v oblibě seriál Simpsonovi. V posledním dvojdíle osmé série má loď s názvem Homer.
Hvězdná brána je někdy označována jako nejdéle vysílaný sci-fi seriál. Tím je však ve skutečnosti britský Doctor Who.
Jaffa je přístavní město v Izraeli.
V mytologii je Osiris mužská postava, v seriálu je však postavou ženskou.
V seriálu se základna nacházela v Cheyenne Mountain, ve filmu to bylo v Creek Mountain.
Seriál má dva spin-offy - Stargate: Atlantis a Stargate: Universe.
Michael Shanks (hraje Dr. Daniela Jacksona) a Lexa Doig (hraje Dr. Carolyn Lemovou - dceru generála Hanka Landryho) jsou ve skutečnosti od roku 2003 manželé, vzali se ještě dřív, než spolu hráli ve Hvězdné bráně.
Don S. Davis (generál George S. Hammond) byl nucen opustit seriál kvůli zdravotním problémům. Poté, co herec zemřel v roce 2008 na infarkt, tvůrci seriálu uctili jeho památku tím, že přejmenovali loď Fénix na George Hammond.