plakát seriálu

Jonathan Strange & Mr Norrell

(Jonathan Strange & Mr Norrell)

Epizoda 1×05 – Arabella
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Wellington vyhraje bitvu u Waterloo a Jonathan se vrací domů k Arabelle a je odhodlán věnovat se už jen teoretické magii a psaní své knihy o historii magie. Mezitím lady Pole předpovídá, že se stane něco špatného Arabelle a jak se ukáže, má pravdu. Arabella je unesena do Ztracené naděje a nahrazena kopií z rašelinního dubu. Falešná Arabella však brzy umírá a Jonathan se za pomoci magie pokouší přivést ji zpět k životu.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Jonathan je zpět ve válce a Wellington vyhrává bitvu u Waterloo i díky němu a jeho magii. Po bitvě se vrací domů a je odhodlán věnovat se už jen teoretické magii a psaní své knihy o historii magie. Ta ovšem leží v žaludku panu Norrellovi, protože v ní obsáhle píše o Králi Havranovi a pan Norrell dělá vše možné, aby zabránil jejímu vydání. S Jonathanovou knihou má navíc problémy i vláda, protože nepřímo podporuje Johanity. Tito lidé ztratili práci kvůli strojům a nyní je rozbíjejí a prohlašují se za následovníky Krále Havrana a vláda má strach z možné revoluce.
V ústavu má lady Pole sen o tom, že se Arabelle stane něco špatného a pokouší se to sdělit svým pečovatelům, ale ani jeden jejím řečem nerozumí. Pan Honeyfoot si začíná pomalu uvědomovat, že řeči lady Pole nejsou jen nesmysly, ale elfí příběhy a pokouší se je s panem Segundusem dešifrovat. Mezitím pro Arabellu přijíždí Stephen a pod záminkou, že ji lady Pole potřebuje ji odváží do Ztracené naděje. Druhý den probíhá neúspěšné pátrání po Arabelle a ta se nakonec sama a úplně promrzlá vrací domů. Není to ovšem pravá Arabella, ale její kopie z rašelinního dubu. Falešná Arabella je ráno nalezena mrtvá a Jonathan se ji pokouší znovu oživit magií. Žádá o pomoc i pana Norrella, ale ten mu na radu Lascallese ani neodpoví. Nakonec se o její oživení neúspěšně pokouší sám. Podaří se mu povolat elfa, ale ten před ním zůstává neviděný a neslyšený, a tak se musí Jonathan smířit s neúspěchem a pohřbít ji. Poté, co ho navštíví Childermass a řekne mu, že se Norrell pokouší zastavit vydání jeho knihy, prochází zrcadlem k Norrellovi a chce od něj odpovědi. Těch se nedočká a navíc je zatčen za vloupání do domu. Grant se ho snaží dostat z vězení a nechtěně mu vnukne myšlenku, že dávní mágové mohli vidět a slyšet elfy, protože byli šílení. Jonathan proto pomocí magie unikne z vězení a je rozhodnut přivodit sám sobě trochu šílenství.

Hlavní postavy
Mr. Norrell
Jonathan Strange
Vinculus
Vedlejší postavy
Lady Pole
John Murray
The Gentleman
Lord Liverpool
Lord Wellington
Lost Hope Dancer
poslanec
Stephen Black
Segundus
Shackleton
Childermass
Sir Walter Pole
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevArabella (neoficiální název)
Původní názevArabella
Rok natočení2015
Premiéra14. června 2015
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut
Autoři profilu epizody