plakát seriálu

Jonathan Strange & Mr Norrell

(Jonathan Strange & Mr Norrell)

Epizoda 1×03 – The Education of a Magician
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Jonathan je v Portugalsku a Wellington zjišťuje, jak užitečný může být mág v armádě. Jonathan tam opakovaně s úspěchem využívá své dovednosti, ale na jedno moderní magie nestačí a on musí využít starou magii Krále Havrana. Lady Poleová je dál v zajetí svého šílenství a pan Norrell je znepoken tím, co by mohla Arabelle prozradit.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Arabella jde na návštěvu k lady Poleové a Drawlight se z ní snaží dostat, co s lady Poleovou je. Lady Poleová mezitím vytváří gobelín ze svých rozstříhaných šatů a znázorňuje na něm, co se děje ve Ztracené naději. Později najde lady Poleová místo svého gobelínu jen prázdný rám a podřízne si zápěstí. Naštěstí k ní přijde Arabella znovu na návštěvu a se Stephenem ji včas najdou. Stephen také radí Arabelle, aby se již nevracela, protože to pro ni není bezpečné. Elf totiž našel v Arabelle zalíbení a spolu se Stephenem ji navštěvuje, ale ona je přitom nemůže vidět. Elf se s ní i osobně setká a říká jí, že by mohl vyléčit šílenství lady Poleové, ale žádá za to něco na oplátku. Arabella je rozhořčena tím, že se pokouší smlouvat o život její přítelkyně a odchází od něj pryč. Když je Arabellou odmítnut, zaměřuje se víc na Stephena. Říká mu, že ho pozvedne z otroctví a stane se z něj král. Ukazuje mu jeho narození na otrokářské lodi a jak jeho matka zemřela ještě dřív, než ho stihla pojmenovat.

Pan Norrell získává od podplaceného poslíčka korespondenci mezi Arabellou a Jonathanem. Chce se ujistit, že se nikdo nedozví, že při oživení lady Poleové mu pomáhal elf a jakou dohodu s ním uzavřel. Childermass se vloupá do domu lady Poleové a ukradne jí její gobelín. Poté, co se lady Poleová pokusila o sebevraždu, za ní přijde pan Norrell a omlouvá se jí, že jí způsobil takovou újmu. Řekne jí o dohodě s elfem a jak jím byl podveden. Pokouší se ji přesvědčit, aby se o tom, co se jí děje, nepokoušela nikomu říct, protože to pro ni bude jen horší. Také jí poví, že takto bude žít dalších 75 let. Při svém odchodu přesvědčí pana Polea, aby k ní nepouštěl žádné návštěvy, protože ji jen víc rozrušují.

Jonathan dorazil do Portugalska a připojuje se k Wellingtonově armádě. Zpočátku ho nepřijímají příliš dobře, ale když ve skále vyčaruje cestu pro armádu, Wellington si uvědomí jeho užitečnost, ale stejně mu posměšně říká Merline. Později chce Wellington po Jonathanovi, aby přesunul les mezi jeho armádou a Francouzi, kteří ukořistili jeho děla. Jonathan se obává, že to nepůjde, protože se nejedná o moderní magii, ale Wellington trvá na svém. Jonathan se proto se svým sluhou a několika vojáky vydává do lesa a pokouší se ho neúspěšně přesunout. Přitom jsou zpozorováni francouzskými vojáky, kteří na ně zaútočí. Jonathanovi se podaří vyčarovat hustou mlhu a Francouzi se stáhnou, ale bohužel při útoku zahyne jeho sluha Jeremy a všechny Norrellovy knihy jsou zničeny. Podaří se zachránit jen Historii Krále Havrana. Za použití staré magie oživuje několik francouzských vojáků a zjišťuje od nich, kde jsou Wellingtonova děla, ale neumí je poslat zpět mezi mrtvé. Wellington proto nařizuje podpálit mlýn, ve kterém ti vojáci jsou, aby se jimi Jonathan už nerozptyloval, protože už pro něj má další úkol.

Jonathan se neočekávaně vrací domů. Pan Norrell ho přijde navštívit a zve ho, aby k němu přišel a pověděl mu o veškeré magii, kterou v Portugalsku použil a při té příležitosti mu může vrátit i jeho knihy. Lady Poleové se podařilo utéct z domu a když se pan Norrell vrací od Jonathana, tak po něm vystřelí. Kulku ale schytá Childermass, protože ji včas zpozoruje a vrhne se před pana Norrella.

Hlavní postavy
Mr. Norrell
Jonathan Strange
Vinculus
Vedlejší postavy
Lord Wellington
Childermass
proslulý kouzelník
Sir Walter Pole
Lost Hope Dancer
Lady Pole
poslanec
The Gentleman
bílý otrokář
Stephenova matka
Jeremy Johns
mrtvý muž
mrtvý muž
Stephen Black
Segundus
Lord Liverpool
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevThe Education of a Magician (neoficiální název)
Původní názevThe Education of a Magician
Rok natočení2015
Premiéra31. května 2015
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut
Autoři profilu epizody