Cestovatel

Cestovatel (Journeyman) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Legend of Dylan McCleen, The

Tentokrát pomáhá Dan v roce 1976 jistému rangerovi nalézt Kambodžana, kterému kdysi slíbil, že se postará o jeho rodinu a přivede ji do Ameriky. Dan se také setkává tváří v tvář s Elliotem Langleym.

Dan, Katie a Zack se procházejí po městě. Při procházce potkají Danova bratra Jacka s jeho novou přítelkyní Dr. Sanchezovou. Najednou Katie zahlédne stánek se sýry a okamžitě k němu běží. V závěsu za ní běží Jack i Dr. Sanchezová. Dan se Zackem zůstanou sami v davu. Koukají spolu na pouliční kejklíře. Najednou Dan ztuhne, cítí, že asi brzy skočí. Jenže pokud nenajde Katie, zůstal by Zack sám mezi cizími lidmi. Zackovi upadne kšiltovka na zem. Dan se pro ni shýbá a najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se probírá na zemi kdesi neznámo kde. Je noc, blíží se bouřka. V ruce má Zackovu kšiltovku. Je mu jasné, že má pořádný problém.

Mezitím v současnosti. Katie se shání po Danovi a Zackovi. Je zoufalá, protože jedině ona tuší, že Dan opět skočil do minulosti, ale nemůže to nikomu říci. Požádá Jacka o pomoc při hledání Zacka.

V minulosti. Dan seběhne z kopce k místu, kde je zavěšený v padáku člověk v bezvědomí. Uvolní ho. Na jeho hodinkách uvidí čas 23:10. Muž má na ruce zvláštní tetování. Blesk, hvězda nalevo, slunce napravo. Najednou se probere a svalí Dana na zem. Běží ke svému černému plastovému kufříku, ve kterém je zbraň a spousta bankovek. Zbraň se chystá na Dana použít.

Objevuje se opět jasná oslnivá záře...

Dan přibíhá domů, celý zmáčený od deště. Uvnitř je i jeho bratr Jack. Jack je velice naštvaný a chce vysvětlení. Dan i Katie ho prosí, aby nic neřešil, mají problém, ale nechtějí to s ním probírat. Poté co Jack odejde se ptá Katie Dana, jak budou jeho četná a nenadálá zmizení řešit, protože Zack byl velmi vystrašený, když ho našli. Dan jí uklidňuje, že to nějak vyřeší. Jde se umýt a později přichází za Zackem do jeho pokoje. Ten je zpočátku naštvaný, ale nakonec se usmíří. Dan se mu omluví a domluví se, že půjdou druhý den spolu na zápas. Katie si vezme Dana stranou a chce mu to rozmluvit, ale Dan je neoblomný, protože lístky na zápas koupil před půl rokem a teď prostě nemůže Zackovi říci, že nikam nepůjdou ze strachu, aby opět neskočil do minulosti a nechal ho samotného.

Druhý den v kanceláři. Šéf deníku Lane řeší případné propouštění. Hugh Skillen s jeho postupem nesouhlasí. Mezi možnými adepty na propuštění je i Dan, protože je moc drahý redaktor. Dan si mezitím na internetu vyhledá podobu muže, kterého v minulosti potkal. Jedná se o Dylana McCleena, hledaného od roku 1975. Baví se o něm s mladším kolegou Jessiem. Dylan unesl letadlo, ze kterého pak s penězi vyskočil. To vysvětluje, proč ho Dan našel v bezvědomí zamotaného v padáku. Jessie je zvědavý proč se o něj Dan zajímá. Dan se vymluví, že o něm chce napsat článek, protože má možná nové informace. Jessie tuší senzaci a nabídne se, že Danovi pomůže. Dan ho zaúkoluje, aby našel něco o tetování, které viděl na Dylanově ruce. Jessie zjistí, že je to armádní tetování rangerů. 75. regiment. Dan usedá k počítači, aby zjistil něco víc a najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se nachází v čistírně prádla. Je tam i Dylan. Ptá se zaměstnanců na jednoho muže, kterého má na fotografii. Dylan nepochodil a tak odchází. Dan se vydává za ním, ale ztrácí ho. Najednou ho někdo přitiskne ke zdi a přiloží nůž ke krku. Je to Dylan. Ptá se Dana proč ho sleduje a jak věděl, kde přistane s padákem. Dan mu to není schopen vysvětlit. Dylan pohrozí Danovi, pokud ho bude sledovat, tak ho příště zabije. Poté co Dylan odejde, objeví se Livia.

Mezitím v současnosti. Ke Katie domů přichází policista Wilson Hargreaves. Potřebuje pár informací týkajících se osudné noci, kdy byl vykraden obchod s alkoholem, poblíž místa, kde měla večírek (oné noci tam přišel i Dan a měl u sebe zbraň - viz. díl Year of the Rabbit, the). Hargreaves ukáže Katie fotku postavy s rozmazaným obličejem o níž se domnívá, že je pachatelem a byla určitě na jejím večírku. Katie ví, že to je Dan a Hargreaves se v něm mýlí, ale nemůže mu nic říci. Hargreaves chce seznam lidí, kteří byli na večírku. Katie mu slíbí, že do druhého dne mu seznam přinese.

V minulosti. Dan se baví s Livií. Stěžuje si jí, že jeho skoky mu komplikují život a jeho vztah k synovi. Kupují si spolu párek v rohlíku.

V současnosti. Je večer. Katie se baví s Danem o tom, co se dozvěděla od Hargreavese. Dan jí uklidňuje. Pochlubí se jí, že v minulosti narazil na Dylana McCleena a má tip na senzaci. Katie mu oznamuje, aby řekl Zackovi, že spolu nepůjdou na zápas, protože s ním půjde Jack. Dan, ač nerad, souhlasí. Políbí Katie s tím, že se ještě půjde podívat na Zacka. Odchází z místnosti a najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se probírá na korbě stojícího auta. Je u benzínové pumpy. Tři Kambodžané se pokoušejí odtlačit auto k benzínovému stojanu. Dan jim pomůže a v jednom z nich pozná muže, kterého měl Dylan na fotografii. Dan ho zastavuje a sděluje mu, že je hledanou osobou. Na ruku si namaluje tetování, které měl Dylan na sobě, aby mu muž uvěřil. Zabere to. Muž se představí jako Choung Seng a vysloví jméno kapitán Rich. Dan se ho dál vyptává na to, proč ho Dylan hledá. Seng tvrdí, že se kapitán Rich na něj vykašlal. Slíbil mu kdysi, že mu pomůže dostat jeho rodinu do Ameriky, ale zmizel. Seng Danovi ukazuje náhrdelník, který mu Dylan dal. Dan ho po něm chce, aby mu mohl pomoci. Seng mu ho odmítá dát a tak si Dan vezme násilím a uteče. Seng za ním běží, ale Dan je pryč, jakoby se vypařil...

V současnosti. Dan je v kanceláři a úkoluje Jessieho, aby zjistil vše o muži jménem kapitán Rich, rangerovi působícím v Kambodži v 70 letech. Přichází k nim i Hugh Skillen a je potěšen, že má Dan stopu ohledně Dylana McCleena alias kapitána Riche. U Danova stolu sedí neznámý muž, který se představí jako Elliot Langley z Livermoru. Ten Elliot, kterého Dan dlouho sháněl ohledně tachyonů a dokonce se mu dovolal i v minulosti!?! Odchází spolu do jednací místnosti, aby měli klid. Baví se o Danově otci. Danovi to nedá a zeptá se Langleyho na historku ohledně jeho telefonu v minulosti. Langley se vymluví, že hledal asi jeho otce. Pokračují dále v hovoru. Dan naznačí, že oficiálně chtěl od něj informace o tachyonech, ale neoficiálně mu jde o něco úplně jiného. Dan si vymyslí, že píše sci-fi knihu o cestování časem. Chce Langleymu nějak naznačit, že skáče do minulosti a vymyslí si postavu z jeho připravované knihy. Vše co se mu děje popíše, ale předstírá, že je to problém jeho hlavní postavy z knihy. Je podivné, že Langley není vůbec překvapen. Jakoby by o všem co mu tady Dan říká věděl. Než však můžou pokračovat, tak se Langley vymluví na časovou tíseň, rozloučí se s Danem a odchází.

Je večer. Dan sedí v kuchyni se Zackem. Dan mu chce konečně říci, že s ním na zápas nepůjde, ale zazvoní mu telefon. Volá mu Jessie, že má potíže se sháněním informací o kapitánu Richovi. Mezitím Zack odejde z kuchyně. Dan jde k jeho pokoji, ale najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan si při skoku nevšiml, že za ním stojí Zack a vše viděl.

V minulosti. Dan je na ulici. Vidí jak Dylan vbíhá do autobusu. Nestihne ho. Objeví se opět Livia. Dan potřebuje o Dylanovi více informací. Livia mu poradí, že informace může získat od jediné osoby. Fotografa specializujícího se na Vietnam. Problém je v tom, že je to Danův otec. Dan se bojí, že se bude vměšovat do chodu události, ale Livia ho uklidní, že ho jeho otec nepozná.

Mezitím v současnosti. Jack má rande s Dr. Sanchezovou v kavárně. Baví se o Danovi. Jack se jí přizná, že kdysi chodil s Katie, ale je to už minulost. Najednou vchází do místnosti Katie. Přinesla Jackovi lístky na zápas. Dr. Sanchezová odchází do nemocnice. Katie se ptá Jacka jestli to byl on kdo k ní poslal Hargreavese. Ujišťuje Jacka, že s loupeží nemá Dan nic společné. Jack se vymluví, že s tím nic společné nemá. Je to vyšetřování, které vede Hargreaves a on do něho nezasahuje.

V minulosti. Dan s Livií přichází do redakce Sanfrancisco Register. Dan se svému otci Frankovi představí jako redaktor píšící článek o vojenském zpravodajství. Frank sice neví nic kapitánu Richovi, ale nasměruje Dana na Johna Richieho, kterého určitě najde v jedné hospodě. Než však mohou pokračovat v hovoru, volá Frankovi kolega, že někde na ulici došlo ke střelbě. Frank se omluví a spěchá s kolegou do akce. Jack přichází později do jistého baru, kde sedí i Dylan. Dan se ho ptá, proč hledá Senga. Dylan mu povykládá, kterak byl raněn a Sengova rodina se o něj postarala. Slíbil Sengovi, že se o jeho rodinu postará. Jenže poté co unesl letadlo, se musel skrývat a když přijel po 6 měsících do San Franciska, už Senga nenašel. Asi se vrátil zpět do vlasti. Dan položí na stůl náhrdelník, který předtím sebral Sengovi. Dylan je překvapen. Později oba přicházejí za Sengem. Umývá nádobí v jedné čínské restauraci. Majitel restaurace není spokojen s tím, že Dylan odvádí Senga pryč a zavolá policii. Dylan se se Sengem domluví, že příští den odletí do Kambodže pro jeho rodinu. Dylan nabízí Danovi 50 000 dolarů za pomoc. Dan si je nechce vzít. Dylan si s ním vymění bundu a spolu se Sengem odchází. Dan si obléká Dylanovu bundu a šahá do kapsy.

Objevuje se jasná oslnivá záře...

Současnost. Dan je ve výtahu a jede do kanceláře. V kapsách nachází velké množství bankovek. Později telefonuje a my se z hovoru dozvídáme, že volá profesoru Choungu Sengovi. Představuje se jako redaktor píšící o válce v Kambodži. Ptá se Senga jestli se jeho rodina zachránila. Seng mu odpovídá, že měl štěstí a dostal svou rodinu odtamtud pryč. Dan si oddechne. Jeho mise v minulosti byla tedy úspěšná. Dan odchází z kanceláře. Zastaví ho Jessie a Hugh Skillen. Jessie se chlubí co vše zjistil o Dylanu McCleenovi alias kapitánu Richovi alias Johnu Ritchieovi. Chytili ho v roce 1976 na letišti v Kambodži s 12 000 dolary v kapse. Nyní žije v Americe a vlastní obchod s motorkami. Dan je oba zastaví, že práce byla víceméně zbytečná, protože vyšťoural, že Dylan má na osudný den únosu letadla alibi a tudíž se senzace nekoná. Vše si samozřejmě vymyslel, ale to nikdo neví.

Později doma. Večer. Katie připravuje večeři. Dan ji předává obálku, ve které jsou tři lístky na zápas. Katie se ho ptá, kde na to vzal Dan odpovídá, že z jejich tajných zdrojů a vyskládá na stůl bankovky, které dostal od Dylana. Katie je v šoku, ale Dan jí vysvětlí, že je má od Dylana McCleena. Dan jde za Zackem do jeho pokoje. Zack nespí a Dan ho potěší, že na zápas půjde celá rodina a ještě jednou se mu omlouvá, že tu teď dlouho nebyl. Zack si z toho nic nedělá a sdělí otci, že vše viděl. Dan se v šoku ptá, o čem to mluví. Zack odpoví, že mluví o jeho kouzlu...

(pokračování příště)
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
 • Leo Lee
 • provozní v čínské restauraci
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Legend of Dylan McCleen, The
 • Legend of Dylan McCleen, The
 • 1. série, 5. epizoda (celkově 5. díl)
 • 22. října 2007
 • 2007
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt1123110/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon