Cestovatel

Cestovatel (Journeyman) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Třetí zápas

Dan Vasser cestuje do San Francisca 17. 10. 1989 - do dne velkého zemětřesení, aby zachránil právníka a hazardního sázkaře Alana Pratta.

Dan přichází s Katie ráno do koupelny. Katie se chce osprchovat. Dana to vzruší a navrhne jí ve sprše společnost. Katie vchází do sprchy a Dan si sedá na židli, aby se svléknul a sundal boty, najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se probírá neznámo kde před budovou na zemi. Je bos. Boty si totiž před skokem stačil v koupelně sundat. Dan přichází k výloze obchodu, když v tom do něj znenadání vrazí muž, kterého honí dva chlápci. Pomůže mu a pronásledovatelům utečou. Muž se představí jako Alan Pratt. Alan je právník. Vysvětluje Danovi co se stalo. Je jasné, že lže, protože tvrdí, že o těch mužích nic neví a nikomu nedluží peníze. Alan poděkuje Danovi za pomoc a odchází.

Objevuje se opět jasná oslnivá záře...

Katie přináší Danovi do práce ponožky a boty. Dan si vzpomíná, když byl v minulosti, tak viděl nápis "Dnes večer třetí utkání" a jméno hráče - Garrelts. Dan s Katie zjistí, že se jednalo o utkání v baseballu v roce 1989. Na internetu poté zjistí, že v tomtéž roce došlo k mohutnému zemětřesení v San Franciscu, a to těsně před třetím utkáním světové série v baseballu. Dan tedy cestoval do doby několik málo hodin před zemětřesením, které nastalo 17. 10. 1989. Při procházení obětí zemětřesení na internetu, narazí na Charlotte Skillenovou - sestru jeho šéfa Hugha Skillena. Když odchází Katie od Dana z kanceláře zeptá se ho, zda-li při svém cestování někoho potkal. Dan zalže, že nikoliv (nezmíní se o Livii.) Za Katie se zavřou dveře výtahu a Dan odchází, najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se opět probírá v San Franciscu před budovou na zemi, na tom samém místě jako při prvním skoku. U novinového stánku si čte noviny. Najednou se před ním zjeví Livia. Sděluje mu, že už ho viděla předtím, když zachraňoval Alana Pratta, ale ztratili se jí. Dan se diví, že skočil do toho samého dne, protože nikdy před tím se tak nestalo. Livia ho uklidňuje, protože to znamená, že svůj úkol musí vyřešit ještě týž den. Dan se ptá Livie, jestli cestovala i v době, kdy spolu chodili. Livia mu odpovídá, že ne. V době kdy potkala Dana, cestování přestalo. Dan požádá Livii o hodinky, protože jeho se mu rozbily při posledním skoku. Jsou to hodinky, které Dan Livii kdysi věnoval. Když jí vzal na její šestnácté narozeniny do Big Sur. Dan se rozhodne zavolat z telefonního automatu na linku 911 a oznámit, že za několik hodin nastane velké zemětřesení. Nikdo mu však nevěří. Livia si všimne, že naproti přes ulici jde do jednoho baru Alan Pratt. Dan se tím směrem podívá a uvidí ho také, když se otočí zpět k Livii, ta už tam není. Dan v baru zjistí, že Alan sází a dluží velké částky několika lidem. Dojde mu, že dva chlápci, kteří honili Alana, chtěli zpět své peníze. Alan se přizná, že dluží 448.072 dolarů. Dan na oplátku přizná Alanovi, že holdoval pokeru a přišel při jednom hraní za 20 minut o 46.000 dolarů. Dan chtěl Alanovi naznačit, že když se vyléčil on, tak Alan to také dokáže. Alan je však neoblomný a tvrdí, že zkoušel vše a nepomohlo to. Naopak Alan navrhne Danovi, aby ho dostal do hry. Dan přivádí Alana k jednomu domu a sděluje mu, že si to může ještě rozmyslet, vstupní poplatek je 500 dolarů. Alan si to nechce rozmyslet. Usedá k hráčům ke stolu. Jeden z hráčů pobídne i Dana, aby si přisedl a hrál. Ten odmítne a odchází.

Objevuje se opět jasná oslnivá záře...

Je večer. Dan je zpátky doma. Katie se ptá, kde byl. Dan jí vypravuje jeho zážitek v minulosti. Katie je znepokojena tím, že se vrátil do toho samého období před zemětřesením.

Druhý den v redakci San Francisco Register. Dan hovoří s Hughem o událostech v roce 1989. Hugh hovoří o tom, že v době zemětřesení byl v baru Haight. Byl prý tak namol, že si ani nevšiml padajících skleniček. Dan se později sejde se svým bratrem Jackem a ptá se ho všeobecně na to, co má dělat, když chce upozornit na blížící se zemětřesení a nevypadat u toho jako blbec. Jack mu neporadí, ale strážník mu vnukne myšlenku. Strážník totiž sděluje Jackovi, že někdo nahlásil na mostě podezřelý balíček a musela být zastavena veškerá doprava a evakuováni lidé. Dan je opět v redakci a z tiskárny si tiskne článek o ekoteroristech z roku 1989. Volá mu na mobil jeho zdroj Julien, který s ním chce mluvit. Dan však cítí, že každou chvíli skočí a musí tudíž z dosahu lidí, aby o jeho cestování nevěděli. Omlouvá se svému zdroji a spěchá pryč z kanceláře, najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se opět probírá v San Franciscu roku 1989 před budovou na zemi, na tom samém místě jako při předchozích skocích. Z telefonního automatu u restaurace volá na FBI a sděluje jim, že volá za skupinu odpůrců proti likvidaci starých vzrostlých lesů v severozápadním Pacifiku. Nálože jsou umístěny v tunelech a mostech podél města. Budou explodovat tentýž den mezi 16:30 a 17:30. Žádá, aby vyklidili část města. Danovi jde o to, aby byla před zemětřesením vyklizena větší část města. Dan položí telefon a přichází k baru. Tam už sedí Livia. Nevěří tomu, že by na to FBI skočila. Dan je přesvědčen, že jeho úkolem je zachránit Alana a ostatní obyvatele před zemětřesením. Livia mu však oponuje, že Alan zemětřesení přežil tudíž by měl asi zachránit někoho jiného. Najednou si Dan všimne za výlohou Charlotte Skillenové - sestry jeho šéfa Hugha. Napadne ho, že je to ona, koho má asi zachránit. Vybíhá ven z restaurace, ale už jí nestihne. Naopak narazí opět na Alana. Alan po něm chce zpět peníze, které mu dal, aby ho dostal ke hře pokeru. Dan mu je nechce dát, ale všimne si, že k restauraci přijíždějí policisté, kterým dal echo barman, jenž slyšel Dana telefonovat. Dan utíká k zadnímu východu restaurace, v patách jsou mu i policisté, ale najednou je Dan pryč.

Současnost. Ráno v redakci San Francisco Register. Dan zjišťuje na internetu, že se nic nezměnilo. Při zemětřesení zemřeli ti samí lidé, které dříve viděl s Katie na seznamu. FBI jeho historce o ekoteroristech neuvěřila. Dan doběhne Hugha, který odchází z redakce a chce od něj vědět nějaké informace o jeho sestře v době zemětřesení. Hugh ho odbude, že se má starat o svůj článek, který chce mít do druhého dne na stole a nezaobírat se zemětřesením, které bylo před 18 lety. Dan se vrací do redakce. Volá Katie, aby mu pomohla. Cítí totiž, že bude opět skákat do minulosti, ale zároveň čeká na telefon od svého zdroje Juliena. Chce po ní, aby ho co nejdéle zdržela, kdyby opět volal. Položí telefon a najednou...

Prostor kolem Dana se jakoby zavlní a pohltí ho jasná pronikavá záře...

Dan se opět probírá na tom samém místě jako při předchozích skocích. Přichází do budovy, kde pracuje Charlotte Skillenová jako reklamní návrhářka. Domluvil si s ní schůzku. Dan si jako záminku setkání vymyslel, že pracuje pro řetězec restaurací na hlavním nábřeží a potřeboval by reklamu. Kontakt na ní mu prý dal její bratr Hugh. Dan navrhuje Charlotte, že by jí pozval kolem půl páté na drink. Nakonec Charlotte souhlasí, ale naznačí Danovi, že v tom má určitě prsty její bratr Hugh. Dan naoko přizná, že s tím má Hugh hodně společné a pokud by se vrátil s nepořízenou, tak by se mu Hugh smál. Při hovoru se Charlotte zmíní o tom, že Hugh měl domácí přezdívku "Hulk".

Mezitím v současnosti volá Katie Danův zdroj Julien. Julien chce položit telefon, ale Katie ho přesvědčí, aby se spolu na chvíli sešli. Zdroj sdělí celé své jméno - Julien Horvath.

V minulosti. Dan sedí v baru naproti reklamní agentuře a čeká na Charlotte. Je 16:25. Najednou se vedle něj zjevuje Livia. Dan není moc rád, že jí vidí, protože místo, na které si sedla je pro Charlottu. Livii zajímá, jak to dokázal. Dan se vymluví na mužské zbraně. Livia si všimne, že si sundal snubní prsten. Dan se přeřekne a zmíní jméno Katie. Livii dochází, že onou Danovou manželkou je Katie, bývalá přítelkyně jeho bratra. Je v šoku. Chce vědět, kdy si Katie vzal, jestli těsně po jejím zmizení nebo později. Oba jsou zabráni do hovoru tak, že si nevšimnou příchozí Charlotty. Charlotta se dá na odchod. Dan se jí snaží zastavit i za cenu násilí. Všimnou si toho ostatní hosté a Dana zadrží. Charlotte odchází z baru vstříc svému osudu.

Současnost. Katie volá Danovi, že má od zdroje Juliena zásadní informace a že mu je e-mailem pošle do kanceláře. Následně volá Katie Jack a chce s ní zajít na oběd. Jack se zajímá o Danův stav, protože si myslí, že mají problémy. Jack však nic netuší o tom, že Katie ví o Danově cestování a samozřejmě o tom nemůže s Jackem mluvit. Jack si myslí, že Dan opět hraje karty. Jack mimo jiné též řekne, že Dan mu říkal o jeho setkání s Livií. Katie nedá najevo překvapení a odchází. Je však vnitřně v šoku, protože když se Dana ptala, jestli někoho při cestování potkal, tak odpověděl, že nikoliv. Mezitím Dan v redakci přichází za starším redaktorem, který má na starosti informace ze soudů a ptá se ho na jistého Alana Pratta. Kolega si na to jméno vzpomíná, jednalo se o právníka a hazardního hráče. Tři dny po zemětřesení se zastřelil. Pozdě odpoledne přichází Katie domů. Je tam i Dan a čeká na to až přijde okamžik skoku. Dan si schovává hodinky, které mu dala Livia do kapsy od kabátu, který odkládá na postel a odchází do koupelny. Katie mu sděluje, že byla na obědě z Jackem. Dan jí však neodpovídá. Skočil opět do minulosti.

Je 16:50, 17. 10. 1989. Dan přichází do domu, kde nechal Alana Pratta hrát karty. Vyvádí ho ven. Alan je rozčílen, protože ho Dan vyrušil v okamžiku, kdy vyhrával. Hádají se spolu a Alan vchází opět do budovy. V tom okamžiku začne zemětřesení. Dan vbíhá dovnitř za Alanem a snaží se ho zachránit. Alan je pod hromadou sutin, ale žije. Později záchranka odváží Alana do nemocnice. K Danovi stojícímu opodál přichází Livia. Dan přiznává, že Livia měla pravdu, když říkala, že nešlo o to zachránit někoho před zemětřesením. Šlo o to, dostat Alana přímo do něj, protože to je jediný způsob jak se může změnit. Něco podobné se stalo i jemu, ale nespadl na něj dům, nýbrž si uvědomil, že by tím ztratil Katii. Livia se smiřuje s tím, že Dan je ženatý s Katii. Popřeje Danovi hodně štěstí a odchází.

Objevuje se opět jasná oslnivá záře...

Dan se v kanceláři dívá na internetu na informace o Projektu národní spravedlnosti, založeném v roce 1991. Jedním z hlavním zastánců projektu byl též Alan Pratt, jenž se stal hlavním vyšetřovatelem projektu. Je tedy jasné, že mu Dan v minulosti pomohl a zabránil jeho sebevraždě. Poté odchází za Hughem do jeho oblíbeného baru Haight. Hugh se rozpovídá o událostech ze dne, které předcházeli zemětřesení. Hlavně o své sestře. Ten den ho měla po práci navštívit, ale ráno se pohádali ohledně jeho pití. Hugh poslal Charlotte k čertu. Z práce tedy odjela rovnou domů a nakonec skončila v tunelu pod troskami. Hugh chlastal celou noc a celý den, dokud mu jeho matka nezavolala co se stalo s Charlotte. Od toho dne přestal pít. Dan chce, aby Hugh vykládal dál o Charlotte a v hovoru ho osloví jeho domácí přezdívkou "Hulk". Hugh je v šoku, protože mu takto již dlouho nikdo neřekl. Zeptá se Dana odkud to ví. Dan se na něj podívá a zalže, že jde pouze o dobrý odhad.

Pozdě v noci přichází Dan domu. Nachází Katie v ložnici s jeho kabátem v jedné ruce a hodinkami s věnováním pro Livii v druhé. Katie se ptá překvapeného Dana, kde je Livia...

(pokračování příště)
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Třetí zápas
 • Game Three
 • 1. série, 3. epizoda (celkově 3. díl)
 • 8. října 2007
 • 19. října 2009
 • 2007
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt1036115/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon