Kapitán Kloss

Kapitán Kloss (Stawka wieksza niz zycie) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
arthurcz

6. listopadu 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Nezničitelný Kapitán Kloss

Asi trochu nostalgie, že jsem po bezmála pěti dekádách zařadil do watchlistu toto dílko, ale má to své dobré důvody. Seriál jsem nikdy neviděl (docela by mě zajímalo, proč to v době mého mládí už nedávali, přitom věci jako pes v tanku apod. jsem v televizi zachytil, minimálně jejich existenci, zas tolik kanálů nebylo, abych to minul, ale i to se mohlo stát), nedivil bych se, kdyby za to mohlo, že ve finále jsou jako osvoboditelé američané a nikoli statečná rudá armáda. Hlavním důvodem je ale knižní podoba, která mě v mládí docela provázela, vedle Verneovek a Boříků to bylo něco jiného, prostě ten správný nezničitelný hrdina, který si ty skopčáky pěkně dává. Inu, k bondovi nebo komixům by se tehdy člověk na maloměstě dostával těžko, takže i po letech je Kloss tak trochu můj hrdina.

Takže zjednodušeně. Kapitán Kloss z německé kontrarozvědky ve skutečnosti není němec ale hrdinný polák, který je pravému Klossovi k nerozeznání podobný. Jako tajný agent tak efektivně rozkládá říši ze vnitř, všechno se mu daří, prostě borec, který všechno vyřeší, zachrání hromady životů a je nejlepší.

Filmová podoba mě vpodstatě pozitivně překvapila, čekal jsem vyloženou prastarou hrůzu a musím uznat, že se to dá sledovat i s odstupem toho půl století. Když se odečte dobová naivita, klossova neprůstřelnost, tak není vlastně co vytknout, no casting semtam asi jo, "akční" scény určitě.

A čistě subjektivně mě knížka víc táhla, buď je to věkem nebo to prostě bylo napínavější.

Z čiré nostalgie hodnotím asi výš, než si to reálně zaslouží a vůbec v tom nehraje roli, že se můj dědeček jmenoval Kloss (fakt).

Avatar uživatele
Regentor

7. února 2018

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Kapitán Kloss

Stawka wieksza niz zycie
18ti dílný černobílý televizní seriál o bohatýrských příhodách vojenského důstojníka polské výzvědné služby pod pseudonymem J-23, byl v 70. letech 20. století fenoménem našich televizních obrazovek. Ještě dříve, než k nám vstoupil James Bond, byl tu on - kapitán Kloss. Elegantní voják v uniformě důstojníka německé armády napomáhající vyhrát druhou světovou válku. Získává plány nejdůležitějších vojenských operací z německé kontrarozvědky. V těžké a nebezpečné službě se uplatní vtip i jeho tvrdé pěsti. Dosáhl hodnosti kapitána a nakonec byl vyznamenán i německým Železným křížem.