Královská nemocnice

Královská nemocnice (Kingdom Hospital) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
_-0-_

9. května 2011

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

ZLOČINNÝ US REMAKE ANEB PRACHY ZA PRÁVA NESMRDÍ

Kingdom Hospital je americký remake, na kterém se neblaze podepsal Stephen King, autor , který skvěle zvládl spisovatelské řemeslo - umí dávkovat gradaci, působit na temná zákoutí duše čtenáře (diváka), většinu jeho knih přečtete jedním dechem. Řemeslo skutečně zvládl dokonale - jako řemeslník. Bez invence, bez schopnosti rozehrát hlubší psychologickou hru, natož aby vytvořil intensivní neotřelou atmosféru (Green mile je výjimkou). Většina jeho knih pobaví, ale po jejich přečtení se podivíte, jak dokázal tema, který by jinému autorovi vystačilo tak-tak na povídku, roztáhnout do tlustého románu, aniž by unavil čtenáře. Kingovy počiny v oblasti filmové a seriálové tvorby jsou o něco horší, ale stále je alespoň lehce nadprůměrný řemeslník (zejména má problémy s gradací a "kingovskými" klišé).

Předlohou byl nedokončený (dvě řady po třech dílech, třetí řada chybí) seriál - miniserie od jednoho z nejlepších soudobých filmových režisérů Larse Von Triera, natočený pod názvem Riget. Nejednalo se o mainstream, jako v případě Kingdom Hospital, ale o "geniální hrabárnu", která předčila Twin Peaks (kdo je miluje, musí Riget vidět), s mnoha dějovými rovinami, zvraty, všudypřítomným šílenstvím, humorem, skvělou hudbou a neotřelými nápady - to vše podtržené Trierovou roztřesenou kamerou a žlutohnědým zbarvením, evokujícím film noir.

Kingdom Hospital je pojatý jinak - počínaje nablblým slaďoučkým popíkem, přes americké postižení Ježíšem, kingovské self-promotion (pořád tam někdo čte Kingovy knihy) až po snadno předpokládatelný závěr ve třinácté episodě, která je natahovaná slepením z mnoha záběrů z předchozích dílů (jasně vzpomínkový díl) - prachy za další díl jistě šikly. Atmosféra je jiná (tedy taková hororově-kingovsko-nijaká), potřeba vidět seriál opakovaně se nedostaví a znalec originálu si potvrdí, že je každý US remake provázený polopatickým primitivismem.

ZA VIDITELNĚ ŘÁDOVĚ VYŠŠÍ ROZPOČET SE Z UMĚLECKÉHO DÍLA STAL LEHCE NADPRŮMĚRNÝ AMERICKÝ BRAK.

Abych nebyl vysloveně negativistický - kdybych neznal Riget, tak bych si řekl, že je to ve svém žánru nadprůměrný seriál a dal bych mu hodnocení 70% - takže pokud nemusíte Twin Peaks, neznáte Riget a máte rádi horory, tak Vás nezklame. Pokud ovšem patříte mezi diváky, kteří považují Riget a Twin Peaks za vrchol seriálové tvorby, který dokonce výrazně překračuje úroveň většiny filmů, potom se na Kingdom Hospital raději vůbec nedívejte. Z tohoto pohledu musím považovat tento remake za zločin a hodnocení dát maximálně 10%. V rámci pokusu o objektivitu oba aspekty průměruji a výsledné hodnocení dávám 40%. Možná se to bude někomu jevit jako nespravedlivé (protože v odlehčeném žánru hororových seriálú je to povedené dílko), ale zprasení předlohy považuji za neodpustitelný počin.

Upřesnění popisu na stránce seriálu - prosím o korekci: Tvůrce NENÍ Lars von Trier (něco tak mizerného nikdy nestvořil). V titulcích seriálu je napsáno: Executive producer Trier, King, devolped for US TV by Stephen King, Based on the miniseries "Kingdom", writen (míněn Kingdom = Riget) by Lars von Trier and Niels Vorsel.

Trier NENÍ mainstreamový tvůrce ani náhodou, jenom má (jak vidno z toho, že prodal práva) hluboko do kapsy. Škoda, snížila se tím šance (beztak malá), že někdy dotočí Riget.

Dansk jävlar!

Avatar uživatele
justynajohnson

16. ledna 2014

20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

nemoc

Já myslím,že se tento seriál moc nepovedl,ale abych nebyla úplně kritická,mám ráda horory a to mi Kingdom Hospital nabídl v plné polní,takže za to alespoň 60 procent