plakát seriálu

Kriminálka New York

(CSI: NY)

Epizoda 7×19 – Food for Thought
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

V umělecké čtvrti SoHo v Lower Manhattanu vybuchne na ulici vozidlo s pojízdným bufetem a exploze zabije jeho majitele - kuchaře Derbyho. Byla to vražda anebo nehoda? Mnozí lidé si na kuchaře stěžovali, protože často podnikal nelegálně a místním prodavačům hod-dogů kradl zákazníky. Skrývá se mezi nimi vrah? Ale co když jídlo nebylo jediným sortimentem, který bufet prodával? A v nabídce měl například i sex s luxusními prostitutkami či organizovaný zločin?

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na jarním potravinovém trhu v umělecké čtvrti SoHo nedaleko Houston Street v Lower Manhattanu se koná malý gurmánsky festival. Kuchaři v mobilních stáncích, bufetech či cateringových kamionech soutěží o přízeň gurmánů a nabízejí své kulinářské speciality. Na malém náměstí se zastaví i doktor Sheldon Hawkes se svoji novou přítelkyní Camille Jordansonovou. Když si v nejbližším mobilním bufetu s názvem World on Wheels objednají jedlo, malá dodávka jim najednou vybouchne před očima. Exploze nejenže pochová všechny naděje na dobré jedlo, ale ukončí i pohodovou atmosféru na náměstí. V okolí je plno vystrašených zákazníků a v cateringovém vozidle zahynul jeho majitel, mladý kuchař Derby Chasen.

Hawkes i Camilla pomáhají týmu CSI, který přichází vyšetřovat explozi. Způsobila ji malá podomácky vyrobená bomba umístěná ve džbánu, který stál u propan-butanové lahve a posloužil jako rozbuška. Kuchařská zástěra při výbuchu ochránila stopy na oděvu oběti i modřinu na hrudi, kterou může patolog prozkoumat. Adam Ross objeví na jeho zástěře stopy žláz čínské jeskynní vlaštovky, které vyšetřovatele přivedou nejen k exotickému jídlu, polívce z ptačího hnízda, ale i bývalému zaměstnavateli oběti, Broxtonu Langleymu. Ten Derbyho nedávno propustil ze své restaurace, když zjistil, že pracuje ještě i v pojízdném bufetu a kradl mu vzácné recepty. V rozčílení ho uhodil lisem na brambory a způsobil mu modřinu na hrudi, ale zabít ho neplánoval.

Na Derbyho si stěžovalo mnoho místních obyvatel a podnikatelů, mezi jinými i prodavač hot-dogů Odelin Gonzales, kterému neustále ruinoval obchody, když nelegálně zaparkoval blízko jeho stánku a odlákal mu stálé zákazníky. Jo a Flack vyslýchají Odelina, ale ten přisahá, že nikoho nezabil.

Vyšetřování se obrátí jiným směrem, když na vnitřní straně potravinářského obalu z explodované dodávky najdou zapsanou adresu hotelu, ve kterém si v době zločinu rezervoval pokoj Gus Stilton. Vyjde najevo, že Derby nebyl jediným vlastníkem cateringové dodávky, měl jen 50%, přičemž druhou polovinu vlastnil Stilton. Mobilní bufet mu sloužil jako zástěrka pro organizování prostituce v ulicích města. Derby mu chtěl zabránit v prodeji sexu z dodávky, která sloužila i jako operační středisko jeho pouličního gangu. Ale proč by šéf organizovaného zločinu a gangu s pouličními prostitutkami ničil svůj vlastní majetek, když kšefty šly tak dobře?

Na zbytcích rozbušky u propan-butanové bomby je nalezen otisk prstu. Stopa vede ke jménu Gonzales, ale není to Odelin Gonzales. Je to jeho syn Odelin Gonzales mladší. Hawkes si dokonce zapamatoval jeho tvář, když před explozí dodávky běžel okolo jeho stolu. A navíc se podílel na organizovaném zločinu a prodeji sexu s prostitutkami. Odinův otec je zdrcený, protože jeho syn neměl právo nikoho soudit ani trestat.

Hlavní postavy
Mac Taylor
Lindsay Monroová
Dr. Sid Hammerback
Danny Messer
Sheldon Hawkes
Adam Ross
Don Flack
Jo Danvillová
Vedlejší postavy
Derby Chasen
Gus Stilton
Broxton Langley
Odelin Gonzales ml.
Camille Jordansonová
návštěvník festivalu
Health Service Rep
Health Service Rep
zákazník
Mia Woodová
Odelin Gonzales
Režie
Scénář
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevFood for Thought
Původní názevFood for Thought
Rok natočení2011
Premiéra8. dubna 2011
Česká premiéra7. července 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody