Kriminálka New York

Kriminálka New York (CSI: NY) — 8. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Tichá noc

Vánoční noc na newyorském předměstí není svatá ani tichá - v krásném domečku, vyzdobeném jako na vánoční pohlednici, dojde k brutální vraždě. Muž s kulovnicí rozbije okno a zastřelí mladou hluchoněmou ženu. Její stejně postiženou matku a miminko v postýlce však ušetří. Proč?

Na stadionu za mantinely ledové plochy objeví hráčky curlingu mrtvolu nadějné krasobruslařky s dírou v břiše. Kdo a proč jí zavraždil na ranním tréninku?

Je 29. prosince 2006. V krásně vyzdobeném domečku na newyorském předměstí ulehá hluchoněmá Gina Mitchumová do postele, když najednou pocítí na těle tlak silných zvukových vln. Byl to výstřel z kulovnice, který ve vedlejší místnosti zabil její dceru Allison Mitchumovou. Vrah, který do domu vnikl rozbitým oknem, však ušetřil její miminko Elisabeth, které se tiše koukalo ze své postýlky. Nekřičí - děvčátko je totiž hluchoněmé jako jeho matka...

Gina s pomocí tlumočníka vypovídá, že Dennis Mitchum, manžel její zavražděné dcery Allison, byl celé Vánoce na služební cestě v Hongkongu a právě v těchto chvílích vystupuje z letadla. Gina, Allison i maličká Elisabeth jsou němé v důsledku dědičné choroby. Netuší, kdo by chtěl Allison ublížit.

Záhy však vyjde najevo, že Elisabeth není dcerou Giny a sestrou Allison, jak Gina uvedla na policii, ale je dítětem Allison a vnučkou Giny. Allison chtěla utajit své těhotenství a mateřství, a proto se za matku vydávala její matka Gina. Zkouška DNA potvrdí, že otcem Elisabeth je bývalý přítel Allison - Seth Wolf, se kterým se rozešla dávno před porodem. Seth o svém otcovství ani netuší.

V živote Allison byl ještě jeden muž. Cole Rowen a Allison se poznali na speciální střední škola pro neslyšící. Cole se však podrobil operaci, která mu s pomocí elektronického zařízení vrátila sluch. Allison operaci odmítla, vždyť Bůh ji stvořil jako hluchoněmou, tedy má takovou zůstat až do smrti. Cole se dozvěděl o Elisabeth a rozhodl se k Allison vrátit. Chtěl se s ní dohodnout, aby spolu s Elisabeth podstoupili operaci na vrácení sluchu. Allison odmítla. Došlo k hádce a neplánovanému výstřelu...

Na ledové ploše zábavného a sportovního komplexu hrají mladé ženy curling. Jedna z nich, slavná krasobruslařka Krista Palmerová, objeví za mantinely mrtvolu děvčete s dírou v břiše. Obětí je začínající, ale nadějná krasobruslařka Mackenzie Wadeová, která měla mít ráno trénink. Zpočátku se zdá, že ji zastřelili z velké blízkosti, při fyzickém kontaktu, ale až při pitvě se přijde na to, že jí píchli neznámým ostrým předmětem.

Na těle oběti najdou zvláštní hmotu, která mění svou barvu podle úhlu pohledu a dopadu světla. Látka - chameleón na trhu zatím neexistuje, i když její příchod na trh je netrpělivě očekáván. Polymer s piezoelektrickým efektem, který mu umožňuje měnit barvu, je ještě ve vývoji. Jak se mohla utajovaná látka dostat ze strážené výzkumné laboratoře na tělo oběti? Podezřelým je projektový manažer Dr. Tom Howard z firmy New Jersey Advanced Tech, který s vyvíjenou látkou přicházel do styku.

Kriminalisté si kladou otázku, zda cílem vraha byla Krista Palmerová anebo Mackenzie Wadeová. Obě krasobruslařky si totiž nečekaně vyměnily termín tréninku bez toho, aby o tom věděl někdo jiný a byly navlas stejně oblečené.

Kriminalisté na ledě našli napínač tkaniček bruslí a vyryté znaky I↓ – velké I se šipkou směřující dolů.

Mackenzie dostávala stovky dopisů od svých fanoušků. Ale byly mezi nimi i takové, které obsahovaly neznámé matematické vzorce, opisující rychlost, směr pohybu, rotaci a rovnováhu pohybujících se těles. Stopy směřují opět k doktoru Howardovi. Z jeho kanceláře je přímo vidět na ledovou plochu stadionu a mohl pohodlně sledovat trénink krasobruslařů.

Když dr. Howard sledoval trénink začínající Mackenzie Wadeové, zjistil, že při nácviku skoků dělá chyby. Jako fyzik a technik dokázal pomocí vzorců popsat její pohyb mezi dvěmi skoky na ledě a vypočítal, jak ho musí změnit, aby se vyvarovala ztrátě rovnováhy a dokázala si udržet potřebnou setrvačnost Bombardoval jí matematickými vzorci, vyjadřujícími správný náběhový úhel a rychlost před skokem. Když však vědec ztratil trpělivost a Mackenzie osobně navštívil na ledě při tréninku, chtěla ho vyhodit, protože vůbec nerozuměla, co se jí snaží vysvětlit. Došlo k hádce, a neopatrný pohyb způsobil pád krasobruslařky, při kterém její napínač tkaniček bruslí vystřelil do břicha a usmrtil jí. Dr. Howard se lekl a nezavolal pomoc, ale odtáhl její mrtvé tělo za mantinel ledové plochy a zbaběle utekl...
Hlavní postavy
Hostující hvězdy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Tichá noc (neoficiální název)
 • Silent Night
 • 3. série, 12. epizoda (celkově 59. díl)
 • 13. prosince 2006
 • 19. května 2009
 • 2006
 • 60 minut (včetně reklam)
 • www.imdb.com/title/tt0905705/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon
lukascoolarik