Letečtí stíhači v boji

Letečtí stíhači v boji (Dogfights)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Alej Migů

S pomocí nejmodernější počítačové grafiky se ocitnete v kokpitu P-86 Sabre, které bojují proti mnohonásobné přesile obratných Migů 15 v největších vzdušných soubojích korejské války.

Příběh tohoto dokumentu začíná 5. srpnem 1952. Tehdy čtyři americké stíhače F-86 Sabre vstoupily do nepřátelského vzdušného prostoru, do tak zvané Aleje Migů, nad severozápadní Koreou.

Tehdy už téměř dva roky podnikaly hbité ruské stíhačky MiG-15 výpady ze svých základen v Číně proti americkým bombardérům a stíhačům. Roj F-86 Sabre vedl kapitán Robinson Risner. Dostal za úkol nebezpečné Migy-15 vyhledat a zničit.

Dva roky předtím, 25. června 1950, překročila severokorejská lidová armáda 38. rovnoběžku - hranici oddělující komunistický sever od Jihokorejské republiky. Americké ozbrojené síly se pod záštitou OSN zapojily do bojů. Severní Korea disponovala velkým množstvím vojáků a sovětskými tanky, její zaostalé letectvo však bylo brzy rozstříleno na kusy.

Americké letouny ovládly oblohu a komunistické jednotky a zásobovací linie byly nemilosrdně ničeny ze vzduchu. Ale v listopadu 1950 byli Američané nemile překvapeni, když na korejské straně nastoupily nové proudové stíhačky MiG-15 sovětské výroby.

Při maximální rychlosti 1080 kilometrů v hodině byly Migy 15 o 150 kilometrů rychlejší než starší americké stroje F-80 a F-84, které tehdy v Koreji operovaly. MiG-15 byl navržen k sestřelování bombardérů B-29. Proto nesl těžkou výzbroj:dva kanóny ráže 23 milimetrů a jeden ráže 37 milimetrů.

Aby se Američané vyhnuli debaklu na obloze, urychleně přesunuli do Koreje 4. přepadovou stíhací peruť. Ta už byla vybavena novým proudovým letounem F-86A Sabre, jediným strojem západní výroby, který se tehdy mohl s Migem 15 měřit. Rovnocenný boj o vzdušný prostor mohl začít.
Hlavní postavy
Režie
Scénář
Hudba

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon