plakát seriálu

Letečtí stíhači v boji

(Dogfights)

Epizoda 1×09 – Odvážné bombardéry (Long Odds)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

S pomocí nejmodernější počítačové animace se ocitnete též v kokpitu vrtulového bombardéru Dauntless, který pilotoval syn českých rodičů Stanley Vejtasa. V pomalém ale odolném letounu svedl dlouhý a vyčerpávající souboj se třemi útočícími japonskými stíhačkami Zero a sestřelil je.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Tento díl dokumentární série se zabývá třemi obdivuhodnými příběhy odvahy pilotů bombardérů.

První se odehrál 8. května 1942. V Tichomoří v Korálovém moři zuřila bitva. Císařské Japonsko se snažilo upevnit svou nadvládu nad Šalamounovými ostrovy. Poprvé v průběhu války se mělo utkat se spojeneckými letadlovými loděmi a jejich námořními letouny. Osm hloubkových bombardérů SBD Dauntless z letadlové lodi Yorktown vzlétlo k hlídkovému letu proti japonským torpédovým bombardérům. Byl to sice úkol pro stíhače, ale ti byli v té době vzácným nedostatkovým zbožím. Formaci vedl kapitán Stanley Vejtasa - syn českých rodičů, kteří se přistěhovali do Ameriky od Třebíče. Kapitán Vejtasa v těžkém a pomalém bombardéru svedl dlouhý a vyčerpávající soubor postupně až se třemi Zery najednou a dvě z nich sestřelil a přežil.

Ve druhém příběhu budeme sledovat osamělou létající pevnost B-17, jak čelí na nebezpečném průzkumném letu výpadům 17 japonských útočníků. Čtyřmotorový vojenský bombardér, který jeho posádka přezdívala "Stará šest set šedesát šestka" letěl sám, bez doprovodných stíhačů a přece vyvázl díky skvělé souhře posádky a odvaze pilota Jay Zeamera.

Závěrečný příběh je z vietnamské války kdy dvoučlenná posádka rychlého, ale neobratného amerického bombardéru Republic F-105 Thunderchief, odvážně útočila na obratné vietnamské stíhače Mig 17, aby odvedla jejich pozornost od jiného pomalého vrtulového stroje a sestřelené posádky. O jedenáct dnů později byli sami pilot Thorsness a operátor Johnson při svém 93. bojovém letu sestřeleni. V zajetí strávili více než pět těžkých let.

Hlavní postavy
vypravěč
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevOdvážné bombardéry
Původní názevLong Odds
Rok natočení2006
Premiéra12. ledna 2007
Česká premiéra17. března 2009
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody