plakát seriálu

Letečtí stíhači v boji

(Dogfights)

Epizoda 2×07 – Zoufalá mise (Luftwaffe's Deadliest Mission)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se dnes ocitneme nad Německem, které těsně před porážkou nasadilo proti Spojencům sebevražedné letecké útoky.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Když na sklonku války pronikaly svazy spojeneckých bombardérů území Třetí říše a vedly rozsáhlou bombardovací ofenzívu, Luftwaffe proti nim vyzkoušela novou šokující taktiku. Piloti dostali za úkol ničit bombardéry taranem - nárazem vlastního letounu. Šlo o muže nové stíhací jednotky Sonderkommando Elbe.

Koncem roku 1944 byla Luftwaffe jen stínem předchozích mocných leteckých sil. Přišla o zkušené velitele jednotek, kádr stíhacích jednotek tvořili už jen mladí nezkušení piloti s minimálním výcvikem. Zoufalá situace vyvolala zoufalé řešení. Mladý plukovník jménem Hajo Herrmann přišel s neslýchaným návrhem: poslat do vzduchu stovky Messerschmidtů 109 - ne aby sestřelovaly americké bombardéry, ale aby je ničily tím, že do nich narazí. Sázelo se na zastrašující efekt celé akce. Předpokládalo se, že Spojenci budou šokovaní. Původce plánu naopak předpokládal, že alespoň někteří piloti tento drtivý střet přežijí a dokážou ze zničených stíhaček vyskočit, vrátit se na základnu a provést útok znovu.

Cílem bylo přinutit velení americké VIII. letecké armády k přerušení bombardovací ofenzívy na čtyři až šest týdnů. Němci doufali, že tím získají čas na dokončení dostatečného počtu nových proudových stíhacích letounů Me-262 Schwalbe, se kterými znovu vybojují vzdušnou nadvládu nad Německem.

Přihlásilo se 2000 dobrovolníků. Z nich bylo vybráno 300 mužů, kteří byli soustředěni na základně Stendel na břehu Labe. Většinou šlo o mladé piloty s malými nebo vůbec žádnými bojovými zkušenostmi. Na pořádný výcvik neměli dost paliva, nemohli si vyzkoušet technické podmínky takového letu předtím, než šli naostro do akce. Nicméně povolení pokračovat v akci vydal sám Adolf Hitler. Pro první útok byl vybrán 7. duben 1945...

Hlavní postavy
vypravěč
Režie
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevZoufalá mise
Původní názevLuftwaffe's Deadliest Mission
Rok natočení2007
Premiéra23. srpna 2007
Česká premiéra29. září 2009
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka44 minut
Autoři profilu epizody