plakát seriálu

Letiště

(Letiště)

Epizoda 1×36 – Pád
72 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Brzy ráno, v lese poblíž Moskvy nacházejí ruští vojáci trosky letadla Central Airlines.

Fila je na pokraji zhroucení. Oznamuje zaměstnancům, že se našlo ztracené letadlo. Bohužel trosky jsou rozmetány na velké ploše, takže se s ním něco muselo stát už ve vzduchu, tudíž katastrofu nikdo nepřežil.
Je potřeba oznámit to rodinným příslušníkům cestujících i personálu.

Václav nemá nejlepší náladu. Tomáš mu nabízí, že dnes za něho vezme všechny lety. Přichází Robert, který jim oznamuje, že se včera ztratilo letadlo CA. Z rádia se ozvou zprávy – našlo se místo katastrofy. Václav a Tomáš jsou vyděšeni – bojí se, že by na palubě mohla být Anna nebo Veronika. Robert je uklidňuje, obě dvě jsou v pořádku. Rovněž oznamuje, že od Fily dostal nabídku – opět může lítat.

V Central Airlines je rušno. Tereza vyřizuje jeden telefonát za druhým. Všichni se zajímají o havárii letadla. Od pozůstalých až po média. Tereza neví, co jim má říkat. Karel zve podnikového psychologa, hrozí totiž, že personál odmítne lítat.

Nejvíce je zhroucena Petra. Měla být na palubě letu do Moskvy. A teď místo ní zemřel Libor.

Příbuzní cestujících atakují CA, ostraha není schopna tolik lidí zvládnout. Fila neví co má dělat.

Tomáš se bojí o Veroniku, ona s ním ale nechce mluvit, od toho nešťastného večírku se mu vyhýbá. Tomáš prosí o pomoc Roberta. Jediné místo, kde před ním Veronika neuteče je letadlo. Proto chce od Roberta letenku na let, kdy poletí jako letuška Veronika a Tomáš ji překvapí na palubě.

Rozčílený Fila volá do Moskvy, dožaduje se informací, ale celkem nic zatím není jasné. Proto předstupuje před pozůstalé a snaží se je přesvědčit alespoň o tom, že letadla v této společnosti jsou bezpečná a personál profesionální. Nehodu tudíž zapříčinil neznámý faktor. Lidem nabízí podnikového psychologa.

Nejhůře situaci zvládá Petra. Měla letět v letadle, které spadlo. Muž kterého miluje čeká dítě s Annou. Libor je mrtvý, je toho na ni prostě moc. Anna i Karel ji utěšujou. Karel nechce, aby teď Petra v tomto stavu nastupovala do služby. Petra naopak letět chce. Bojí se, že strach by se prohluboval a ona by pak nebyla schopná nastoupit do letadla vůbec.

Za Filou přichází Roben. Oznamuje, že vyšetřování povede nějaký Kalina. Ptá se, proč Fila před inkriminovaným letem vyměnil kapitána. Fila je zničený.

V letištní hale dělá televizní štáb rozhovory s cestujícími, kteří z letadla vystoupili na popud kapitána Blatného. Nikdo z pasažérů, ale neví jeho jméno. Robert, který je natáčení svědkem, omylem jméno kapitána prozradí.

Václav zjišťuje u Tomáše, jestli Anna ještě lítá, i když je těhotná. Tomáš nechápe, proč ji Václav nezavolá. Václav, ale mluvit s Annou nechce, jenom ho zajímá jak se má. Václav uvažuje o tom, že by na čas někam zmizel, třeba do Afriky. Tomáš si myslí, že je to na truc Anně, že Václav pojede za Martinou. Navíc neví, kdo za Václava bude lítat na Točné. Václav Tomášovi nabízí svoje místo.

Roben a Fila řeší situaci – identifikace těl, kompenzace pozůstalým, přeprava ostatků… Přichází Karel, potřeboval by oficiální tiskové prohlášení o katastrofě. Roben Karla pověřuje tímto úkolem.

V médiích se objevují rozhovory s kapitánem Blatným. Říká o své předtuše a o tom, jak Fila postupoval. Nepřímo obviňuje Filu, že má na svědomí životy těch lidí. Fila na Blatného pošle policii pro důvodné podezření z poškození havarovaného letadla.

Z Moskvy přichází hlášení – zprávu o komunikaci s letadlem. Stále nelze určit příčinu havárie.

Tereza je nešťastná, že Blatný obvinil Filu z tragédie. Nerozumí tomu, proč to udělal. Fila se chová jako kretén, ale tohle obvinění je nespravedlivé. Tereza neví, jestli chce dál v Central Airlines pracovat. Vzpomíná na kolegy, kteří byly na palubě havarovaného letadla. Pláče. Robert ji utěšuje.

Fila přichází ráno do práce. Je zničený, píše se o něm ve všech novinách. Pro uklidnění nabízí Tereze a Anně bonbóny. Anna má ranní nevolnost, odbíhá s rukou na ústech na toaletu. Fila nechápe. Do situace se vmísí Petra – prozrazuje, že Anna je těhotná. Fila vystřelí. Anna je těhotná a lítá – okamžitě si zve na koberec Karla.

Tomáš se chystá na cestu do Vallety – chce překvapit Veroniku v letadle. Václav prosí Roberta, aby na Tomáše dohlídnul. Taky by chtěl odjet už dnes.

Na Central Airlines jsou podaný žaloby. Fila zjišťuje, jestli se personál nebojí letět. Robert prosí Petru, ať odpoutá Veroničinu pozornost při nástupu cestujících na palubu, bude tam totiž i Tomáš jako překvapení.

Fila domlouvá s Robertem za jakých podmínek by se mohl vrátit zpátky na místo druhého pilota. Musí projít přezkoušením. Ptá se ho jestli nemá tip na další piloty. CA přišlo o dva zkušené lidi na letě do Moskvy. Robert nabízí bratra Václava. Fila je skeptický, už jednou to Václav odmítnul. Robert si myslí, že by to mohl zkusit, Václav je totiž na Točné nespokojený.
Fila Václavovi volá, ten ale nabídku opět odmítá – odjíždí totiž na nějakou dobu pryč.

V lese nedaleko Moskvy nacházejí vojáci jediného živého pasažéra z letu do Moskvy.

Hlavní postavy
Václav Schindler
Karel Halama
Petra Antlová
Roman Fila
Tomáš Schindler
Tereza Holerová
Vít Blatný
Robert Schindler
Anna Holubcová
Vedlejší postavy
Jaroslav Holubec
Vítek Halas
Martina Slatinská
Pavel Kučera
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevPád
Původní názevPád
Rok natočení2007
Česká premiéra13. listopadu 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Autoři profilu epizody