Letiště

Letiště (Letiště)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Usmíření

Alena – správkyně malého letiště dostává ráno od Pavla dopis. Když si ho přečte, rozpláče se.

Pavel přijde k Václavovi domů, občas to tak dělá, když není na letišti žádný provoz. Václav mu nabídne snídani. Oba muži, společně s Martinou, jedí. Do kuchyně přijde Tomáš, který Václava již naprosto ignoruje. Následuje krátká ostrá hádka, do hádky se zapojí i Pavel. Tomáš demonstrativně odejde pryč. Pavel Václavovi „poradí“, aby si dal věci s Tomášem do pořádku.

Tomáš potká na letišti Vítka, který má pořád na noze sádru. V pondělí mu jí sundají, už se nemůže dočkat. Kluci spolu probírají nekonečný konflikt Tomáše s Václavem. Tomáš má pro sebe vymyšlená dvě řešení, jak celou věc uzavřít. Buď odejde od Václava bydlet někam pryč, což je problém, protože je na Václavovi finančně závislý anebo by mohl Václava „potrestat“ tím, že si své příjmení změní na jméno svého biologického otce. Tato varianta se Tomášovi moc líbí, výborně sedí jeho trucovitému postoji. Tomáš ale příjmení svého biologického otce nezná, a ani neví, jak se taková změna příjmení provádí. Vítkovi se celá věc naopak nelíbí a snaží se ho přesvědčit, ať to nedělá.

Kluci jdou do klubovny. Alena stále pláče. Ptají se jí, co se stalo. Alena dostala parte z dětského domova, kde vyrůstala, že její nejoblíbenější „teta“ Marie, která Alenu prakticky vychovala, zemřela a dneska má pohřeb. Dopis šel příliš dlouho, a přestože by tam Alena moc chtěla být, nemůže to už stihnout. Vítek jí poradí, ať jde za Pavlem, že jí určitě do Litvínova rád vezme letadlem. Alena na něj překvapeně kouká. Nevěří tomu, co Vítek říká. Tomáš se přidá. Alena si nedokáže představit, že by to pro ní Pavel udělal. Kluci jí přesvědčí, že ano. Alena odejde.

Kluci přemýšlí, kdo by mohl znát příjmení Tomášova biologického otce. Napadne je, že jestli v minulosti Tomášův biologický otec na letišti létal, mohl by oněm mít Pavel nějaký záznam ve svém počítači nebo v psaných archívech.

Plačící Alena jde za Pavlem, kterému nesměle říká o své situaci. Pavel nechápe, že ho Alena prosí o odvoz a stále se jí snaží utišit. Nakonec ho Alena poprosí přímo. Pavla to zaskočí. Taková věc nepřichází v úvahu. Stojí to moc peněz a není to v plánu. Do hangáru přijde Václav. Vmísí se do diskuze a okamžitě Aleně nabídne, že tam s ní zalétne.

Tomáš s Vítkem pročesávají Pavlovu kancelář. Nemůžou nic najít. V tom je překvapí Pavel. Je na ně hodně přísný, a tak brzy přiznají barvu. Řekne jim, že on v té době na letišti ještě nebyl, tedy havárii nepamatuje a žádné záznamy o tom nezůstaly. Vítek se překecne, že si Tomáš chce změnit příjmení. Tomáš ještě prosí Pavla, aby o tom všem hlavně neříkal Václavovi.

Pavel zajde za Václavem, že chce Alenu odvézt na pohřeb on sám. Těsně před odletem se Alena Pavlovi svěří, že nikdy před tím neletěla, a že začíná pociťovat silný strach. Pavel ji uklidňuje, že to určitě rychle přejde. Nepřejde.

Alena vystoupí. Pavel Alenu předá Martině, která s Alenou mluví o tom, jak překonat strach z létání a o jejích dalších problémech. Alena je nešťastná, že není schopna překonat panický strach ani kvůli své milované „tetě“.


Annina matka chystá oběd. Anna, nebude jíst doma, přijede po ni Karel. Anežka je překvapená z toho, že Anna spala u Karla, vždyť spolu přece hovořili o tom, že Anna miluje Václava a zkusí s tím něco udělat. Otec je se situací spokojený a je na Annu velmi milý.

Karel se celý den snaží vyhnout Filovi. Po incidentu s mrtvým mužem na palubě se Karel s Filou nemají moc v lásce. Navíc Fila všechnu zodpovědnost přehodil před svými nadřízenými na Karla.

Karel přichází s kytkou za Annou. Chce se jí ještě jednou omluvit. Když se Anna s Karlem před dveřmi bytu rodičů loučí, slyší je Annin otec a „vtáhne“ Karla na kávu. Otec je moc rád, že to mezi Annou a Karlem vypadá zase dobře.

Tomáš přišel za Veronikou na kolej. Tomáš jí vypráví, o svém plánu se změnou příjmení. Veronice se celá věc nelíbí a Tomáše zpraží. V podstatě ho obviní z neúcty k člověku, který ho vychoval. Tomáš je v šoku. Dlouze o tom hovoří. V Tomášovi se to mele, rozčiluje ho, že všichni jeho kamarádi stojí v postatě na Václavově straně. Pro Tomáše je Václav bezpáteřní zrádce a neví, proč to ostatní nechápou.

Pavel se vrátí na letiště. Z letadla spolu s ním vystoupí i vychovatelka z Alenina děcáku. Pavel nese urnu. Alena na to překvapeně kouká. V urně je popel zesnulé „tety“. Když nemůže hora k Mohamedovi, tak musí Mohamed k hoře. Pavel s vychovatelkou se domluvili, že tetu Marii rozpráší z letadla. Alena se překoná, nasedne do letadla. A přestože musí se sebou hodně bojovat, svou misi splní a „tetu“ nad krajinou rozpráší.


Když přijde Václav večer do domku, zjistí, že Tomáš není doma. Zkouší se mu dovolat, marně. Martina, která právě přišla, se Václava pokouší přesvědčit, že Tomáš je určitě se svou novou dívkou. Václav se zastaví v klubovně, kde se „slaví“ pohřeb Marie. Václav zjišťuje u Vítka, jestli náhodou neví, kde Tomáš je a co dělá? Vítek se chvilku vykrucuje, ale pak řekne všechno co ví, to znamená to, že Tomáš přemýšlí o změně jména. Václav zůstane jako opařený. Tato informace ho velmi raní. Vstane a jde pryč.

Tomáš se rozhodne přespat u Veroniky v pokoji. Ráno na koleji najde správcová Tomáše ve Veroničině pokoji. Má totiž na vrátnici telefon. Martina to už nemohla déle vydržet a volá Tomášovi, aby mu „vyčistila žaludek“.

Tomáš se omlouvá Václavovi. Teprve teď uvědomí, že není jediný, koho situace ohledně otcovství bolí. Oba o svých situacích mluví, konečně se usmíří. Václav prozradí Tomášovi, že právě dnes je výročí úmrtí jeho rodičů. Vezme Tomáše poprvé na hřbitov k dlouho utajovanému hrobu.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

184268