plakát seriálu

Lovci duchů

(Supernatural)

Epizoda 1×05 – Krvavá Mary (Bloody Mary)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

V americe se již dlouhá léta hraje hra, kde máte dokázat svou odvahu a před zrcadlem 3x za sebou říct "Krvavá Mary". Pokud to uděláte, měl by na vás ze zrcadla vylézt duch Mary a oči vám vyškrábat. Tuhle hru hrají i tři školačky, jenže o oči nepřijde žádná z nich, ale otec té, kterému patří dům a před lety se předávkovala jeho manželka. Od této chvíle krvavá Mary zabíjí všechny, kteří mají nějaké tajemství spojené se smrtí a před nimiž byla Mary přivolána.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Tři malé dívky hrají "Pravdu nebo úkol", jedna z nich (Lily) dostane za úkol říct před zrcadlem v koupelně 3x "Krvavá Mary". Udělá to a zbylé dvě dívky ji vystraší bušením na dveře. Její otec (Steven Shoemaker) na ně zavolá, jestli by se nemohli trochu ztišit. Zatímco se vrací zpět do své ložnice, v každém zrcadle, okolo kterého projde, se objeví postava. Když se později v koupelně podívá do zrcadla, začnou mu krvácet oči. Chvilku na to se domů vrátí jeho nejstarší dcera (Donna) a objeví ho mrtvého v koupelně.

Sam má další noční můru ohledně Jessiky, ale stále o tom nechce s Deanem mluvit. Vydají se do márnice, kde podplatí zaměstnance, aby mohli vidět mrtvolu Stevena Shoemakera, protože se doslechli o jeho smrti a příčina je neznámá.

Bratři se rozhodnou navštívit dům a rodinu pana Shoemakera. Když mluví s jeho dcerami a Donninými kamarádkami, Jill a Charlie Lily řekne, že jejich otec zemřel kvůli tomu, jak vyvolávala Krvavou Mary.

Sami se rozhodnou vydat do koupelny, kde je objeví Charlie. Kluci jí přiznají jejich tušení ohledně toho, že by se opravdu nemuselo jednat o normální smrt a Sam jí dá své číslo, aby mu zavolala, kdyby ji nebo někoho jiného napadlo něco užitečného.

Sam s Deanem se rozhodnou udělat pořádný výzkum legendy o Krvavé Mary, jediným problémem zůstává to, kolik verzí existuje.

Později večer Charlie telefonuje s Jill, která se rozhodne z legrace říct před zrcadlem 3x "Krvavá Mary". Později, když stojí u zrcadla, její odraz jí řekne: "To tys zabila toho kluka.", její oči začnou krvácet a zemře.

Charlie zavolá Samovi a řekne mu o Jillině smrti. Poté bratrům pomůže dostat se do Jilliina pokoje, který začnou prohledávat - jediná zajímavá věc, kterou objeví je zrcadlo, před kterým Jill zemřela a na jeho zadní straně je napsáno jméno "Gary Bryman".

Průzkum, provedený bratry ukáže, že Gary Bryman byl 8letý chlapec, který zemřel po tom, co byl srážen autem, jehož popis odpovídá Jilliinu autu.

Dean se Samem si začínají uvědomovat, podle čeho by si Krvavá Mary mohla vybírat své oběti a tak se vydají zpět do domu pana Shoemakera. Na zadní straně zrcadla, před kterým zemřel, je napsáno jméno "Linda Shoemakerová", což je jméno jeho ženy, která zemřela údajně na předávkování prášky na spaní.

Dean začne hledat na internetu jakoukoli zmínku o ženě jménem Mary, co zemřela před zrcadlem. Jednu objeví a tak se se Samem vydají do Indiany. Od místního detektiva se dozvídají, že ta Mary o které se dozvěděli, byla zavražděna před zrcadlem někým kdo se vloupal do jejího bytu, její oči byli vyříznuty a těsně před tím než zemřela stihla na zrcadlo napsat T-R-E, což by mohl být začátek jména jejího vraha, ale celý případ nikdy nebyl vyřešen.

Protože její tělo bylo spáleno, kluci si uvědomí, že její duch musí být vázán k tomu zrcadlu, které jak se dozví, bylo prodáno do Toleda v Ohiu (města, kde zemřel pan Shoemaker a Jill).

Mezitím se ve škole dohaduje Charlie s Donnou, která odmítá celé té věci ohledně Krvavé Mary věřit. Nakonec aby Charlie dokázala, že je to jen výmysl, řekne Donna před zrcadlem na školních záchodcích 3x Krvavá Mary.

Charlie poté však začne v zrcadlech/lesklých plochách vidět obrys postavy. Vyděsí se, a dá vědět Samovi s Deanem, kterým přizná, že měla přítele, který spáchal sebevraždu, protože se s ním rozešla. Kluci ji zavezou do svého motelového pokoje, ve kterém zakryjí všechno, v čem by se mohl zjevit Maryin odraz, Charlie tam nechají a vydají se zničit Mary.

Jak si uvědomí, zničení Mary zahrnuje její přivolání. Sam se nabídne, že to udělá, ale Dean začne protestovat, neboť podle něj na Jessičině smrti nenese žádnou vinu. Sam mu však řekne, že neví všechno.

Sam ji tedy přivolá, Mary se mu zjeví, jeho oči začnou krvácet a jeho odraz mu začne vyčítat jeho noční můry před Jessinou smrtí a to, že ji nevaroval.

Dean zničí to zrcadlo a spolu se Samem začnou odcházet, když tu najednou Mary vyleze (doslova) z jiného zrcadla a oči obou bratrů začnou krvácet. Dean však popadne zrcadlo a nastaví ho tak, aby se do něj Mary musela podívat. Její odraz jí začne vyčítat smrt všech těch lidí, Dean zrcadlo rozbije a Mary zmizí.

Kluci řeknou Charlie, že teď už je v bezpečí a dovezou ji domů. Sam jí při loučení řekne, aby se necítila provinile kvůli smrti jejího přítele, neboť to nebyla její chyba. Na což Dean zareaguje: "To byla dobrá rada." a pokusí se ze Sama dostat, o co šlo ohledně toho tajemství s Jessičinou smrtí - neúspěšně. Sam mu odpoví, že jsou věci, které si musí nechat pro sebe, a když se pomalu otočí, na chvilku uvidí Jessicu stát na křižovatce.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Laugh, I Nearly Died (The Rolling Stones)

Samovy vidiny.

Sugar We're Going Down (Fall Out Boy)

Blondýna usedá před zrcadlo

Rock of Ages (Def Leppard)

Sam a Dean v autě probírají Krvavou Mary.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Dean a Sam - studenti medicíny z Ohijské státní
Dean a Sam - reportéři (žádná jména, ani název novin či televize)
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Dean: (O penězích, kterými Sam uplatil muže, aby jim ukázal tělo.) To jsem poctivě vydřel!
Sam: Vyhrál jsi v pokeru, ne?
Dean: No a?
(Kluci spustí poplach, když jdou zničit zrcadlo Krvavé Mary. Na místo dorazí policie.)
Dean: Pomalu hoši, to je falešný poplach, alarm jsem spustil já.
policista: Kdo jste?
Dean: Jsem šéfův syn.
policista: Yamashiro je váš otec?
(Dean se podívá na zrcadla, která rozbili.)
Dean: Hej Same!
Sam: Co?
Dean: Tohle bude tak na 700 let neštěstí.
Sam: Třeba najdeme tu pravou Marii.
Dean: To je děsná nuda.
Sam: Ne, nebude to tak zlý. Záleží... (Podívá se na monitory pc, kde je napsáno mimo provoz.) Beru zpět. Bude to děsná nuda.
(Dean a Sam se baví o tom, že je Sam stále v kontaktu se svými starými přáteli.)
Dean: A co jim přesně říkáš o tom, kde jsi a co děláš?
Sam: Říkám, že jsem na výletě s mým velkým bráchou. A že potřebuju nějaký čas, po tom s Jess.
Dean: Takže jim lžeš.
Sam: Ne. Jenom jim neříkám všechno.
Dean: Tomu se říká lhaní.
Sam: Našel jsi něco?
Dean: Kromě nového stupně frustace? Ne.
(Sam se probudí z dalšího zlého snu.)
Sam: Proč jsi mě nechal usnout?
Dean: Protože jsem užásný bratr. O čem se ti zdálo?
Sam: O lízátkách a sladkostech.
Dean: Jo, jasně.
Hlavní postavy
Sam Winchester
Dean Winchester
Vedlejší postavy
Jessica Moore
Krvavá Mary / Mary Worthingtonová
Lilyina kamarádka #2
pan Shoemaker
Donna Shoemaker
Policajt #1
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKrvavá Mary (neoficiální název)
Původní názevBloody Mary
Rok natočení2005
Premiéra18. října 2005
Česká premiéra19. června 2006
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Sledovanost premiéry5 500 000 diváků
Autoři profilu epizody