plakát seriálu

Lovci duchů

(Supernatural)

Epizoda 1×11 – Strašák (Scarecrow)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Na konci minulého dílu Sam přijal hovor od svého otce, který jim říká, kde mají hledat dalšího démona, ale přísně jim zakazuje, aby ho dále hledali. Zklamaný Sam se ho přesto vydává najít sám, protože Dean se řídí slovy otce. Dean vyšetřuje malé město v Indianě, kde každým rokem ve stejný den zmizí nějaký pár. Brzy zjistí, že místní občané obětují vždy jednou za rok dvojici pohanskému bůžkovi, který vypadá jako strašák.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na konci minulého dílu Sam zvedl Deanův telefon a zjistil, že ten s kým mluví je jejich otec. John Samovi vyjádří svou lítost ohledně Jessičiny smrti a také mu řekne o tom, že to co zabilo Mary (matku Sama a Deana) a pravděpodobně i Jessicu, byl démon. Zároveň mu poví o novém případu a zakáže mu, aby ho s Deanem dál hledali. Samovi se to nelíbí a začne protestovat, ale v tu chvíli se probudí Dean, seberu mu mobil a vyslechne si detaily o případu, který pro ně John má - každý druhý dubnový týden v jednom městečku v Indianě zmizí jeden pár, který zde byl na výletě.

K Samově nelibosti se vydají do města, jehož název dal John Deanovi. Sam se po chvilce začne s Deanem opravdu hádat, protože nechce slepě poslouchat příkazy jejich otce, ale opravdu ho najít. Dean odmítne jet s ním a tak se bratři pohádají a nakonec i rozdělí - Sam se vydá pěšky pryč, aby se dostal do Sacramenta, odkud jejich otec volal, zatímco Dean nasedne do Impaly a vydá se vyřešit případ, který jim John zadal.

Když Dean dorazí do nějakého městečka, ukáže majiteli místního bistra - Scottymu fotky páru, který zde zmizel před rokem a ptá se, jestli je někdy viděl. Scotty až příliš rychle odpoví ne.

Mezitím se Sam snaží si stopnout nějaké auto a seznámí se s další stopařkou - Meg. Chvilku si povídají, když zastaví dodávka a řidič nabídne Meg svezení - ta s ním odjede.

Dean zajde i na benzínku vedle bistra a znovu ukazuje fotky párů, co zmizel před rokem. Majitelé tvrdí, že je nikdy neviděli, ale jejich neteř, Emily, je pozná a poví Deanovi, kam je odsud poslali. Vyrazí na cestu, když najednou jeho EMF metr začne pípat. Rozhodne se to prověřit a objeví strašáka, který má stejné tetování jako muž zmizelý před rokem.

Dean se vrátí na benzínku a promluví si s Emily, ta mu řekne, že v jejich městečku se nikdy nic špatného nestalo, jako kdyby byli požehnáni, také se zmíní, že ten strašák, kterého Dean viděl, tu je odjakživa, nikomu nepatří. Dean si všimne dodávky, nějakých zákazníků - páru, kteří sedí uvnitř bistra, a tak se vydá si s nimi promluvit. Scotty není vůbec nadšený, že Dean stále čmuchá kolem a pokusí se zbavit se ho. Dean se pokusí pár varovat, že by cestování v noci mohlo být nebezpečné - neúspěšně. Scotty na Deana zavolal místního šerifa, který ho doprovodí za hranici města a řekne mu, aby se už nevracel.

Ve stejnou dobu je Sam na autobusovém nádraží a snaží se zjistit, kdy mu to co nejdříve jede do Kalifornie - pokladní mu oznámí, že nejdříve zítra ráno. Sam už skoro zavolal Deanovi, ale najednou na něj někdo promluví - Meg. Začnou si povídat a z Meg vypadne, že také cestuje do Kalifornie. Také se zapovídají na téma rodina.

Dean jede i přes zákaz zpátky do toho města, a objeví pár, se kterým se před tím bavil v bistru, jak na ně již začal útočit strašák a pomůže jim utéct.

Dean se Samem spolu telefonují a Dean mu řekne, co se stalo a také, jeho předpoklad, že by mohlo jít o pohanského bůžka, kterému obyvatelé města pravidelně nějaký pár obětují. Také se jeden druhému omluví a Dean Samovi řekne, že je na něj pyšný za to, jak si dokáže stát za tím, co chce.

Dean dojede na jeho schůzku s profesorem místní univerzity a ptá se ho na pohanské bohy, až se dostanou k jednomu - Vanirovi - bohu ochrany a prosperity, který vypadá jako strašák, navíc je svázán s nějakým stromem. Při odchodu ho napadne místní šerif, kterého zavolal profesor. Dean je zavřen sám ve sklepě, když tu najednou majitelé místní benzínky otevřou vchod a vhodí za ním jejich neteř, Emily. Dean si uvědomí, že mají být další oběti.

Mezitím dorazí Samův a Megiin autobus, ale Sam nenastoupí, neboť si myslí, že se Deanovi něco možná stalo.

Dean s Emily se snaží utéct - neúspěšně, a Dean se pokusí od Emily dozvědět, s jakým stromem by Vanir mohl být svázán, neboť pokud ho zničí, pravděpodobně to Vanira zastaví. Najednou se sklep otevře a skupinka starších z města tam stojí a říkají jim, že už je čas. Dotáhnou Deana s Emily do ovocného sadu, přivážou ke stromu a odejdou. Najednou se objeví Sam a odváže Deana i Emily, bohužel strašák už slezl ze svého kůlu. Snaží se utéct a dohodnou se, že strom půjdou najít a zničit až ráno. Avšak útěk jim zmaří skupinka starších, která se je rozhodla hlídat. Z ničeho nic se objeví strašák a odvleče Emiliina strýce s tetou, zbytek starších se rozuteče.

Dalšího rána se Dean, Sam a Emily vrátí do sadu, najdou správný strom a spálí ho. Když je po všem Dean se Samem doprovodí Emily na autobus do Bostonu a pak se Dean ptá Sama, jestli ho má také někam hodit. Ten odmítne s tím, že chce, aby zůstali pohromadě. Spolu odjedou.

Na konci vidíme Meg, jak jede s nějakým stopem, ten zastaví a Meg ho po chvíli zabije, jeho krev nechá natéct do zvláštního poháru a s něčím pomocí poháru komunikuje.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Bad Company (Bad Company)

Na konci epizody.

Puppet (Colepitz)

Písnička, co poslouchá Meg při stopování.

Lodi (Creedence Clearwater Revival)

Na autobusové zastávce, když Sam znova potká Meg.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Dean - John Bonham (kytarista Led Zeppelin)
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Sam se objeví u Deana, který má být obětován, a začne ho rozvazovat z pout.)
Dean: Jak jsi se...?
Sam: Autem... kradeným.
Dean: (Zasměje se.) To je bezva.
Dean: (Poté, co nepřesvědčil pár, aby v noci nikam nejezdil.) Brácha by se jen podíval svým psím pohledem a hned by jste mu uvěřili.
Dean Winchester: Co ty? Kam tě mam odvízt?
Sam Winchester: Mě už se jen tak nezbavíš.
Dean Winchester: Změnil jsi názor?
Sam Winchester: To ne. Pořád chci najít tátu. A ty mě pořád štveš.
Sam Winchester: Měl bys mi líbat ruce. Mohlo být po tobě.
Dean Winchester: To určitě. Já bych se z toho nějak dostal.
Sam Winchester: Jasně.
Hlavní postavy
Sam Winchester
Dean Winchester
Vedlejší postavy
John Winchester
univerzitní profesor
Harley Jorgeson
Stacey Jorgeson
prodavačka jízdenek
Sheriff
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevStrašák
Původní názevScarecrow
Rok natočení2006
Premiéra10. ledna 2006
Česká premiéra31. července 2006
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody