plakát seriálu

Lovci duchů

(Supernatural)

Epizoda 1×12 – Víra (Faith)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Při boji s démonem je Dean zasažen elektrickým proudem, což má za následek trvalé poškození srdce, což je důsledkem toho, že bude na světě jen posledních pár měsíců. Zoufalý Sam hledá cestu jak zachránit svého bratra a věří, že našel odpověď u kazatele, který prohlašuje, že umí léčit nevyléčitelné. A opravdu se tak stane a Dean je vyléčen, jenže přesně ve stejný čas, někdo jiný zemře na stejné přízraky, jako měl Dean. Po prozkoumání odhalují bratři, že někdo využívá smrtku ke svým účelům...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na začátku Dean se Samem opět bojují s neznámým monstrem, při čemž je Dean bohužel zasažen elektrickým proudem. Sam ho vezme do nemocnice, kde se dozví, že zemře během pár následujících týdnů, neboť jeho srdce je "zničené". Sam se všemožně snaží najít nějaký způsob jak ho zachránit, včetně zanechání zprávy na Johnově záznamníku.

Dean se vyplíží z nemocnice, protože podle jeho slov "neumře v nemocnici, když tam ani nejsou pěkné sestřičky".

Když přijde za Samem, ten mu řekne, že objevil jednoho "specialistu" v Nebrasce a tak se vydají na cestu. Když se dozví, že se jedná o Reverenda Roye Le Granga, který léčí pomocí víry, Dean není vůbec nadšen. Před stanem, ve kterém léčitel káže, se chlapci seznámí s Laylou - mladou ženou, co umírá na mozkový nádor a přišla sem, protože ona i její matka věří, že by jí reverend mohl pomoci.

Dean se Samem vejdou do plného stanu a posadí se. Na pódiu káže slepý muž (Reverend Roy Le Grang) a spolu s ním tam stojí i jeho žena (Sue-Ann). Z celého davu si Roy vybere Deana, který za ním ze začátku vůbec nechce jít, ale nakonec je přesvědčen celým davem, včetně Sama a jde. Roy se dotkne jeho hlavy a všichni se začnou modlit. Dean po chvíli omdlí, ale pak se probere - během čehož uvidí za Royem zvláštní postavu.

Dalšího rána vezme Sam Deana do místní nemocnice, kde chlapcům oznámí, že je Dean zcela v pořádku. Avšak když se sestřička zmíní, o včerejším dni, kdy umřel muž v Deanově věku na stejné příznaky, které jí chlapci popisovali, že by Dean měl mít, Dean z toho má zvláštní pocit. Přesvědčí Sama, aby zjistil něco víc o tom muži s infarktem, a on sám se vydá za Reverender Royem.

Když Dean dorazí za Reverendem, vyptává se, kdy se mu začali dařit tyhle zázraky - Roy mu převypráví, jak měl rakovinu, na kterou měl umřít, ale že se díky svým a jeho ženy modlitbám uzdravil a od té doby dokáže léčit lidi. Jako poslední věc chce Dean vědět, proč si Roy ze všech lidí vybral právě jeho - odpověď je, že prý viděl mladého muže s nedokonaným posláním.

Sam si promluvil s kamarádem Marshalla Halla - toho muže co umřel na infarkt. Dozví se, že se jednalo o mladého, zdravého muže, který pravidelně cvičil a ani nekouřil. Ale také to, že těsně před tím než zemřel, utíkal před něčím, co ho podle jeho slov pronásledovalo a že umřel ve stejnou dobu, kdy byl Dean vyléčen.

Při odchodu z Royova domu se Dean znovu potká s Laylou, její matka je na něj velmi naštvaná, protože pro ní je to jen cizinec navíc nevěřící, který měl štěstí, že si ho Roy vybral, zatímco ona s Layou tam byly již 6x.

Dean se vrátí zpět do motelu a Sam mu řekne, co zjistil - že pokaždé, když Roy někoho vyléčil, někdo jiný zemřel na stejné příznaky, jako měl ten vyléčený. Dean se cítí špatně, když si uvědomí, že někdo jiný vlastně umřel, aby ho zachránil. Chlapci vydedukují, že čelí smrtce, kterou Roy pravděpodobně kontroluje pomocí černé magie a zvláštního kříže, co měl při léčení u sebe.

Sam se vloupá do Royova domu, aby objevil něco např. knihu, která Royovi pomohla přivolat smrtku. Mezitím Dean jde na další kázání, aby zastavil Roye od vyléčení někoho dalšího a tím i od zabití někoho jiného. Sam objeví knihu poznámek a dojde mu, že by Roy mohl zabíjet lidi, o kterých si myslí, že jsou nemorální a objeví, kdo pravděpodobně bude další - muž jménem David. Zavolá Deanovi, aby si pospíšil se zastavením Roye, a vydá se hledat Davida. Bohužel pro Deana ten, koho se Roy rozhodl vyléčit tentokrát, je Layla. Dean se ji pokusí přesvědčit, aby se nenechala vyléčit - neúspěšně. Mezitím Sam na parkovišti uslyší křik o pomoc a zjistí, že pochází od Davida. Když se ho zeptá kde je smrtka, David ukáže přímo před sebe. Dean použije poslední možnost - zařve "Hoří!" na což všichni utečou, zavolá Samovi, že už by to mělo být v pořádku, ten však odpoví, že to nefungovalo, neboť David stále vidí smrtku. Dean si všimne Sue-Ann, jak se modlí v rohu za jevištěm, zastaví její odříkávání nějakého kouzla, či čeho a v tu chvíli se smrtka pomalu zabíjející Davida rozplyne. Sue-Ann zakřičí o pomoc a objeví se dva policisté, kteří Deana vyvedou ze stanu. Sue-Ann vyčítá Deanovi, jak se chová po tom všem, co pro něj udělali a také mu nepřímo slíbí, že to on bude další, kdo zemře. Mezitím se Layla a její matka domluví na soukromém léčení dnes večer.

Když bratři dorazí zpět do motelového pokoje, dají dohromady, že to Sue-Ann kontroluje smrtku, zatímco Roy nic netuší. Rozhodnou se zničit Sue-Annin oltář a kříž, avšak Dean se cítí provinile, protože to znamená, že Layla umře.

Dean rozptýlí policisty a Sam se vydá do Royova domu. Sam ve sklepě objeví oltář, na kterém je nyní Deanova fotka - zničí ho. Ale Sue-Ann ho objeví a zavře ve sklepě. Roy začne léčit Laylu a smrtka se zjeví před Deanem. Samovi se podaří dostat ven, zničit nový, provizorní oltář, co si Sue-Ann postavila a zastavit její odříkání. Smrtka přestane útočit na Deana a Roy si uvědomí, že Laylina léčba, přestala fungovat. Smrtka si vezme život Sue-Ann a Sam se vydá hledat Deana.

Opět v motelovém pokoji, těsně před odjezdem se Dean baví se Samem, když tu se najednou ozve klepání na dveře - Layla. Sam jí zavolal a řekl, že se s ní chce Dean rozloučit. Promluví si spolu a Dean se cítí alespoň trochu lépe, když vidí, že na něj Layla není naštvaná.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Don't Fear the Repear (Blue Oyster Cult)

Běžkyně a smrťák.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Sam - kreditní karta se jménem Berkowitz (David Berkowitz byl sériový vrah, známý také jako "Samův syn")
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Deana zasáhl elektrický proud a umírá. Nechal se propustit na revers.)
Dean: Neumřu ve špitále s ošklivejma sestrama.
Dean: Lháři! Já jsem myslel, že jsi řekl, že jdeme za doktorem.
Sam: Já myslím, že jsem řekl specialistu. Podívej Deane, tenhle chlap má být vážně výhra.
Dean: Já nemůžu uvěřit tomu, že jsi mě přivedl, abych viděl chlapa, jak léčí lidi ve stanu.
Dean: (na Sama) Já umřu a ty to nemůžeš zastavit.
Dean: Měl jsem smůlu. Konec příběhu.
Sam: Nemluv tak, jo? Pořád máme možnosti.
Dean: Jaké možnosti? Pochování nebo kremace?
(Dean leží v nemocnici.)
Dean Winchester: Tak se zdá, že se musíš obejít beze mě.
Sam Winchester: Co to plácáš? Já tě tu nenechám.
Dean Winchester: A starej se o auto, nebo si tě fakt podám.
Sam Winchester: Tohle není sranda.
Hlavní postavy
Sam Winchester
Dean Winchester
Vedlejší postavy
Sue Ann Le Grange
Roy Le Grange
policista
David Wright
Layla Rohr
paní Rohrová
sestřička
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevVíra
Původní názevFaith
Rok natočení2006
Premiéra17. ledna 2006
Česká premiéra2. srpna 2006
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody