plakát seriálu

Lovci duchů

(Supernatural)

Epizoda 1×02 – Wendigo
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sam a Dean se vydají na souřadnice, které jim nechal otec v deníku v minulém díle. Objevují se tak uprostřed pustého lesa spolu s jedním lovcem, jednou dívkou a jejím bratrem, kteří pátrají po svém bratrovi, který tu před pár dny záhadně zmizel. Bratři si nejdříve myslí, že by mohlo jít o vlkodlaka, nebo černého psa, ale zjišťují, že je tvor podle legend nazývaný Wendigo. Wendigo dříve býval člověkem, jehož kanibalismus ho přeměnil v nesmrtelnou stvůru s nadlidskou silou a rychlostí.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Poté, co Dean se Samem strávili týden v Palo Alto, se rozhodnou vydat na místo, jehož souřadnice jim zanechal jejich otec ve svém deníku. Dorazí na lesnickou stanici v Lost Creeku, kde si je místní správce splete s kamarády Hayley Collinsové, což je sestra Toma Collinse, který zmizel během stanování s kamarády.

Samovi s Deanem se to zdá podezřelé a tak navštíví Hayley, ta jim ukáže poslední video, co jí její bratr poslal a také je obeznámí s tím, že ona s jejím mladším bratrem Benem si najali průvodce a zítra se vydají do hor najít Tommyho. Sam udělá drobný průzkum a zjistí, že v Blackwater Ridge lidé mizí každých 23 let. Také si s Deanem zpomaleně pustí Tommyho video a všimnou si podezřele rychle se hýbajícího stínu v pozadí. Vydají se navštívit přeživšího útoku medvěda z roku 1959, který jim řekne, že to, co napadlo jeho rodinu, nebyl Grizzly. Protože Grizzly by nedokázal odemknout dveře chaty ani se pohybovat tak lehce jako to stvoření.

Následující ráno se bratři vydají zpět do Blackwater a dorazí přesně v tu chvíli kdy se Hayley, Ben a jejich průvodce chtějí vydat na cestu. Vydávající se za jedny ze správců se Sam s Deanem vydají s nimi. Jejich krytí ale Hayley prohlédne, Dean ji však přesvědčí, aby je stejně nechala jít s nimi.
Po nějaké době skupina objeví místo, kde Tommy s přáteli stanovali - vše je zničené, rozházené, roztrhané a Tommy ani nikdo jiný tam není. Po chvilce uslyší volání o pomoc, rozhodnou se to zkontrolovat, ale nikoho nenajdou. Když se vrátí, zjistí, že jejich věci zmizeli.

Sam si uvědomí, že něco podobného tomu, co se právě děje viděl v deníku jejich otce. Wendigo. Snaží se přesvědčit zbytek skupiny, aby se vrátil do bezpečí - neúspěšně. Nakonec se všichni utáboří a Sam s Deanem si začnou povídat - Dean se o Sama bojí kvůli jeho nočním můrám o Jessice a Sam se mu snaží vysvětlit, že by chtěl, aby nechali zbytek skupiny na pokoji a vydali se jen hledat jejich otce a to, co zabilo Jessicu, Dean mu to vymluví a v tu chvíli se ozve další výkřik o pomoc. Dean se snaží přesvědčit všechny, aby zůstali za hranicemi ochranného symbolu, který nakreslil na zem, průvodce ho však neposlechne a rozeběhne se za výkřikem. Už se nevrátí.

Další ráno Dean a Sam vysvětlují Hayley a Benovi co to znamená Wendigo - bytost, co bývala člověkem, ale kvůli svému kanibalismu se změnila v něco jiného, nebezpečného, zlého. Dean říká, že je dost možné, aby byl Tommy ještě stále naživu, protože Wendigo si dělá zásoby "jídla" a tak se vydají po jeho stopách. Když tu najednou ze stromu spadne mrtvé tělo jejich průvodce a Wendigo se objeví. Skupina se rozdělí a vydá na útěk, Hayley a Dean jsou uneseni Wendigem a Sam s Benem se je snaží najít podle cestičky z M&M's, které měl Dean s sebou.

Po chvilce stopování se dostanou k opuštěnému dolu, ve kterém objeví Hayley s Deanem jak visí ze stropu. Pomohou jim a Hayley si všimne, že ve stejné místnosti visí i Tommy, stále naživu. Dean na zemi najde světlice a zbytek jejich vybavení, jednu si vezme on a druhou dá Samovi. Sám se snaží Wendiga odlákat a Sama pošle, ať odvede sourozence pryč. Wendigo se ale rozhodne pronásledovat Sama. Naštěstí těsně před tím, než Wendigo stihl zaútočit, se za ním objeví Dean a zasáhne ho světlicí, Wendigo začne hořet a zemře.

Pro policii si skupinka vymyslí historku o tom, že byli napadeni Grizzlym. Hayley poděkuje Deanovi a odjede sanitou se svými bratry do nemocnice. Dean se Samem si řeknou, jak nenávidí kempování a vydají se dál po stopách jejich otce - je to také poprvé co Sam řídí, využil nabídku, kterou mu dal Dean na začátku dílu, aby ho rozveselil.

Promo k epizodě
Hudba v epizoděvložit další píseň

Out of My Hands (Dave Matthews Band)

Sam má noční můru o Jess.

Hot Blooded (Foreigner)

V autě, když se Sam vzbudí.

Down South Jukin' (Lynyrd Skynyrd)

V baru,když se kluci dívají na video na notebooku.

Fly by Night (Rush)

Na konci, když Sam řídí Impalu.

Tears in Their Beers (Jay Gruska)

Sam jde k Jessičině hrobu.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Sam i Dean za strážce parku - Deanovo jméno má být Samuel Cole
Sam a Dean - studenti životního prostředí
Narážky na další seriályvložit další narážku

Méďa Béďa

Dean: Povězte mi, neprohnal vás někdy Bambi nebo Méďa Béďa? (Tell me, Bambi or Yogi ever hunt you back?)
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Halley: Ani nevím, jak ti poděkovat.
(Dean se začne pousmívat.)
Halley: Musíš tuto chvíli kazit?
Dean: Jasně.
Halley: Proč jsi mi to neřekl hned?
Dean: Říkám ti to teď. Ještě k žádné holce jsem nebyl nikdy tak upřímný. Nikdy. Stačí to?
Halley: Ano, stačí.
Dean: Hmm a zásoby. Ty máme taky.
(Dean vytáhne pytlík, tedy spíše pytel s M&M.)
Dean: Povězte mi, neprohnal vás někdy nějaký Bambi?
(Průvodce ho chytne za rameno.)
Dean: Co děláš?
(Průvodce vezme klacek a zneškodní past na zvěř.)
průvodce: Dej si pozor kam šlapeš, strážce.
průvodce: Jste strážci?
Dean: Přesně tak.
Halley: Co chodí v botách na motorku a v džínách?
(Dean se prohlídne.)
Dean: Kraťasy nesnáším.
Dean: Večeře čeká, ty parchante. Tak si pro ní pojď. Čekám na tebe. A jsem moc dobrej.
Sam: Takže jde o něco jiného. Hmotného.
Dean: Hmotného? Promiňte, profesore.
Sam: Che... přestaň. Co myslíš ty?
Dean: Ty drápy a rychlej pohyb... že by vlkodlak, nebo černej pes? Ať je to cokoliv, tak je to živej tvor... jo, a je hmotnej...
Dean: Blbče!
Sam: Proč mi říkáš blbče?
Dean: Měl jsi říct debile.
Hlavní postavy
Sam Winchester
Dean Winchester
Vedlejší postavy
Ranger Wilkinson
zdravotník
Haley Collinsová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevWendigo
Původní názevWendigo
Rok natočení2005
Premiéra20. září 2005
Česká premiéra2. června 2006
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Sledovanost premiéry5 010 000 diváků
Autoři profilu epizody