plakát seriálu

Mé nové Já

(Enlightened)

Názory uživatelů

Eh.

U seriálů moc nehledím na celkové hodnocení, když mi přijde zajímavý popis, prostě do toho jdu. Myslím, že po tomhle zážitku to změním.

Kdybych měla Enlightened/ Mé nové já popsat jedním slovem, bylo by to prostý a krátký "Eh.".
Jedna postava nesympatičtější než druhá, na vrcholu toho je hlavní "hrdinka" Amy. Horší ženskou poznat nemůžete.
Po psychickém zhroucení v práci a následné léčbě na Hawaii se Amy vrací do svého starého života, plná radosti, naděje, optimismu a pocitů, které má nutkání sdílet snad s každým. I přes její optimismus a snahu se jí nedaří, neustále vše kazí a leze lidem na nervy svou přílišnou snaživostí a neustálým kňouráním. A mně lezla na nervy fakt hodně.

10 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Meet the new face of tranquility.

Dobře, až doteď jsem měla za to, že ta nejhorší ženská postava je hrdinka Prime Suspect. V Enlightened a v té úžasné Amy má ovšem velkou konkurenci. Fakt, tady tahle ženská je na pěst. A druhou z druhé strany. Vím, že mlátit holky asi není úplně ten nejlepší nápad, ale zajímalo by mě, jestli existuje někdo, komu tahle postava přišla příjemná. První minuty pilotu, kdy byla mrcha a v podstatě člověk, byly nejlepší z celého seriálu. Korunu tomu všemu nasadilo, že Laura Dern za tuhle roli dostala Emmy nebo Glóbus. Jasně, že po tom to HBO nemohla zrušit hned, i kdyby chtěla. Naštěstí při další příležitosti, tedy po druhé sérii, už trpělivost s nulovou sledovaností došla a seriál byl zaříznutý.

Enlightened je jedna velká snůška keců, které se dočtete v knihách typu "Dnes začínám žít nový život". Ty její psychologické bláboly byly na zvracení. Možná kdyby příběh zůstal na Hawaii a soustředil se na Amy v tom středisku, bylo by to takové lepší, přirozenější. Ale tady? Když se vrátila do práce? Ale no tak. Na druhou stranu jsem měla škodolibou radost vždycky, když jí někdo setřel, když její přiblblé žvásty nikoho nezajímaly.

Ostatní postavy na tom nejsou o nic lépe. Chápu, že HBO má tendence ukazovat reálný obraz světa. Tady to dokazuje. Tihle lidi jsou tak nezajímaví, nudní, oškliví, nepříjemní... U CWčka to je v kontrastu tak, že když už je příběh o ničem, tak alespoň nechybí ta vizuální stránka, která je taky výrazná. Tady ale doslova není, na co koukat. Trpí oči i uši.

Možná je to tím, že nedokážu ocenit dospělácký seriál. Přece musí být nějaký důvod, proč vyhrával ceny, no ne? Možná je to jen dílo na vyšší intelektuální úrovni, které prostě nedosahuju. Jenže vysoká kultura není pro odreagování, ne pro každého. Lepší je na pár hodin vypnout mozek, alespoň z části. Tady to přes všechny ty osvícené řeči nejde. Pokud si tedy nelibujete v meditaci a všem těm řečem o novém začátku a lepším světě, tak se tomuto seriálu raději velkým obloukem vyhněte.

10 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Enlightened

Před rokem jsem první sérii sjela během jedné noci s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Ten příběh naprosté idealistky, jejíž život není ani zdaleka snadný a které osud do cesty pokládá nelehké překážky, mi prostě učaroval. V první sérii není slabšího dílu, všechny jsou vyrovnané. To už se nedá říct o sérii druhé, kde kvalita jednotlivých dílů kolísá od briliantních dílů po ty méně povedené.
Nicméně, poklidný děj, výborní herci i jejich výkony, skvělý výběr hudby stále dělají z tohoho seriálu skvělý požitek. HBO zase ukázalo, že umí.
A jedno malinké plus navíc - Kavalíra King Charlese Španěla tak často v seriálech nevídáte. ;)

70 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
14 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí