plakát seriálu

Medicopter 117

(Medicopter 117)

Zajímavosti ze seriálu
Záchranný vrtulník BK-117 musel být pro natáčení speciálně upraven.
Seriálový pes Gonzo nebyl záchranářem jen na plátně, ale i ve skutečnosti. Čtyřnohý hrdina vycvičen pro záchranu lidí v lavinách, díky čemuž nemusel před natáčení prodělat žádnou velkou přípravu. Jeho páníčkem byl Thomas Hlous, který vedle svého zaměstnání provozoval také školu pro výcvik záchranných psů, specializujících se na mezinárodní zásahy v oblastech postižených zeměstřesením. 
Většina hlavních hrdinů odešla ze seriálu proto, aby se mohli více věnovat své rodině.
Herci se nenechávali zas tak často zastupovat kaskadéry a pouštěli se i do odvážných scén.
Seriál sledovalo v Německu v průměru 6 milionů lidí. Největší úspěch zažila druhá část druhé řady s názvem „Mission ohne Ausweg“, kterou sledovalo 6,75 milionu diváků. V mírné převaze jsou mezi nimi ženy, kterých je 53,8%.
Seriál vznikl v koprodukci německé komerční RTL, která produkovala také seriál Kobra 11 (od r. 1996), a rakouské veřejnoprávní ORF, která často spolupracuje s německými soukromými televizemi.
Nejdražší minutu seriálu viděli diváci v premiéře 9. března 1998. 60 sekund přišlo na rovný milion německých marek. Natáčelo se v Obertraunu na Dachsteinu ve výšce 2 400 metrů. Pilotka Biggi Schwerin přehlédla nelegální lanovku na materiál a musela proto provést tzv. „Quick Stop“. Zadní rotor se úplně zničil a pilotka musela nouzově přistát. Vrtulník sklouznul na lyžařský můstek a propadl se do hloubky.
Stejně jako v případě řady amerických seriálů i Medicopter 117 se stal námětem pro počítačovou hru. Nakonec vznikly celkem tři hry, které RTL nabízelo v době vysílání seriálu ve svém e-shopu na internetu.
Anja Freese rezignovala ze seriálu, aby se mohla věnovat novým filmovým projektům. Anja u Medicopteru taky skončila kvůli svému příteli.
Wolfgang Krew odešel proto, že práce byla pro něj příliš vysilující. Musel hrát obtížné scény sám bez kaskadéra. Tehdy žil ve Vídni a na místo natáčení musel létat. Mimo jiné nebylo příjemné pobývat v hotelích a jíst v zakouřených restauracích.
Jedním z důvodů pro odchod Manfreda Stücklschwaigera bylo, že on a jeho rodina budou trávit více času spolu, protože kvůli natáčení seriálu Medicopter 117 byl od svých blízkých "odpojen".
Sabine Petzl odešla ze seriálu proto, aby mohla trávit co nejvíce času se svým synem Sašou.
Tom Mikulla odešel ze seriálu kvůli velkému fyzickému i psychickému napětí při natáčení.
Vrtulník ze seriálu Medicopter 117 se objavil i v seriálech Kobra 11 a Klaun.
Pro potřeby natáčení byl zapůjčen stroj německé letecké záchranné služby Deutsche Rettungsflugwacht (DRF). V létě 2002 bylo natáčení přerušeno, protože vrtulník musel kvůli povodním do služby. DRF ale používá jiné barevné provedení. Design Medicopteru 117 byl navržen speciálně pro seriál. V době, kdy nesloužil filmařům, používal se k ostrým zásahům v jihoněmecké oblasti. Domovem mu byla centrála letecké záchranky v Norimberku, kde sloužil pod označením Christoph 27. Nyní se používá v Bádensku-Württembersku a parkuje v Baden Airparku v Baden Badenu. Od páté řady se používal nový vrtulník, opět to ale byl typ BK 117 a měl i stejný design. Po skončení natáčení v roce 2003 byl přelakován a nyní se ho využívají například k přepravě součástí pro větrné elektrárny v Irsku.
K filmování byly často používány i tři vrtulníky najednou.
Odchod ze seriálu zvažovali i Serge Falck a Roswitha Meyer, ale nakonec si to rozmysleli.
Jediní herci, kteří vydrželi hrát ve všech dílech jsou Serge Falck a Hanno Pöschl.
Několikrát je v seriálu zmíněno, že pilot Thomas Wächter předtím, než nastoupil do společnosti Medicopter 117, pracoval jako vojenský pilot. Jeho představitel Manfred Stücklschwaiger ve skutečnosti také vykonával vojenskou službu.
Herci si po skončení natáčení mohli ponechat záchranářské overaly spolu s bundami, které nosili při natáčení seriálu jako památku.
18. března 2017 byla za 1200 eur vydražena kožená pilotská bunda, kterou v seriálu nosila herečka Sabine Petzl, když hrála pilotku Biggi Schwerinovou.
Na natáčení seriálu ze vzduchu se používal vrtulník Aerospatiale AS-350B-1 Ecureuil s registrační značkou D-HHBP.
Externí scény základy Medicopteru 117 se natáčely na heliportu St. Johann im Pongau v Rakousku. Vnitřní scény na základně se natáčely ve studiu.
V průběhu seriálu není ani jednou zmíněno příjmení mechanika Maxe (Hanno Pöschl).
Počas celé doby natáčení s vrtulníkem létal skutečný pilot Hans-Jürgen Ostler.
1/2
12