plakát seriálu

Merlin

(Merlin)

Epizoda 5×05 – Disir (The Disir)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

V lesích nedaleko Camelotu se usídlil čaroděj jménem Osgar. Při pokusu o jeho zajatí muži z hradu byl jeden z rytířů, Sir Ranulf, smrtelně zraněn. Artuš odmítá ve svém království trpět mága, který zabíjí jeho muže a tak se rozhodne sám vést své muže na další výpravě za jeho polapením a zároveň první výpravě, kterou Mordred podnikne ve službách Camelotu. Najít Osgara není tak složité jak si mysleli. Má to jediný důvod - Osgar vše dělal proto, aby se dostal k Artušovi a mohl nad ním vynést rozsudek, který mu Disir určili...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Disir jsou služebnice Trojí bohyně, které vykládají osud tomu, koho si bohyně vybere. Artuš jako vždy nevěří, že by mohl být jeho osud předurčen něčí věštbou a to až do doby, než ho Gaius přesvědčí o opaku. Mladý král se proto rozhodne Disir vyhledat a požádat o vysvětlení jejich soudu.

Vyráží tedy do svatyně hluboko v lesích, kde je moc starého náboženství nejsilnější a kde Disir sídlí už od počátku věků. Merlin se snaží Artuše přesvědčit, aby do svatyně nevstupovali ozbrojení a chovali se s úctou, ale Artuš odmítá jeho rady vyslechnout. Kvůli chování Artuše a jeho rytířů jsou Disir rozhořčeny a na Artuše zaútočí.
V poslední chvíli Mordred Artušův život zachrání, ale sám je těžce zraněn a Gaius není schopen ho vyléčit.

Jediné, co by Mordreda mohlo zachránit před jistou smrtí, je Merlinova moc, ale Merlin odmítá zachránit někoho, jehož osudem je zabít Artuše. Artuš ale odmítá nechat Mordreda zemřít a vydává se znovu do svatyně požádat o záchranu Mordredava života.

Disir jsou ochotny jej zachránit, ale Artuš musí na oplátku přijmout staré náboženství a povolit magii na Camelotu. Teď stojí Artuš před nesnadnou volbou, buďto nechá Mordreda zemřít, nebo ho zachrání a ve svém království znovu povolí magii, která Camelot téměř zničila...

Promo k epizodě
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Artuš: (na Merlina) Jsem připravený přiznat, že míváš někdy pravdu. Ovšem popřu, že jsem to kdy řekl.
(Merlin povídá Artušovi.)
Merlin: Koukám, že už se vůbec nesměješ mým vtipům!
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Sir Leon
Sir Percival
Atorloppe
Velký drak - hlas
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevDisir (neoficiální název)
Původní názevThe Disir
Rok natočení2012
Premiéra3. listopadu 2012
Česká premiéra2. listopadu 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry6 880 000 diváků
Autoři profilu epizody