plakát seriálu

Merlin

(Merlin)

Epizoda 3×05 – Křišťálová jeskyně (The Crystal Cave)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Merlin a Artuš jsou pronásledováni bandity. Nemají sebemenší šanci proti takové přesile bojovat a proto se rozhodnou utéct. Během útěku se dostanou až do údolí mrtvých králů, kde je nakonec Artuš postřelen...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

I když se Merlin snaží ze všech svých sil, není schopen Artuše uzdravit. Naštěstí se objeví záhadný starý muž, který Merlinovi pomůže a zavede Merlina do křišťálové jeskyně. Křišťálová jeskyně je místo, kde vznikla sama magie, místo, odkud pochází i krystal Neatidu. Z tohoto místa vlastně pochází všechny krystaly, které mají moc ukazovat budoucnost. Merlin v nich spatřil proroctví o Utherově smrti rukou lady Morgany.

Když se vrátí do Camelotu, vše řekne Gaiovi, ale ten ho uklidňuje, že není čeho se nyní bát. Budoucnost, kterou viděl, je jistě velmi vzdálená. Jak se ukáže hned druhý den, nemusí to být úplně pravda. Merlin pomalu vidí obrazy, které spatřil i v křišťálové jeskyni. Rozhodne se proto Morganu sledovat a zabránit jí v zabití Uthera.
Když Merlin vidí Morganu vycházet z jejích komnat a je jasné, že míří k Utherově ložnici přesně tak, jak viděl v krystalu, nezbývá mu než ji zastavit. To se mu sice podaří, ale Morgana nedopatřením upadne a omdlí.

I když vše vypadá jako lehké zranění, Gaius zjišťuje, že má rozraženou lebku a vnitřní krvácení, se kterým si jeho medicína neumí poradit. Uther je zoufalý a svěří Gaiovi velké tajemství. Morgana je jeho dcera. Uther pak chce, aby využil starého náboženství k jejímu uzdravení.

Celý Camelot truchlí nad nevyhnutelnou smrtí Morgany. Když Merlin vidí co způsobil, rozhodne se zeptat na radu draka. Ten mu ale odmítá pomoci vyléčit čarodějnici, jejímž osudem je zničit Camelot. Ženu, která je dcerou toho, kdo jej věznil. Přestože drak odmítá pomoc, nemůže odporovat přímým příkazům od pána draků. Nezbývá mu proto nic jiného, než Merlina uposlechnout.

Když se Morgana uzdraví, Merlin si myslí, že odvrátil budoucnost a zachránil i Morganin život. Ještě ten den ale vidí další obraz z proroctví a je mu jasné, že budoucnost neodvrátil. Naopak nejspíš přispěl k jejímu dokončení a teď už má jen málo času na to, aby Morganu zastavil...

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Artuš a Merlin se schovávají před bandity v lese.)
Merlin: Tak co, vidíš je?
Artuš: Ne, utekli jsme jim.
Merlin: Určitě?
Artuš: Řekni mi, proč ty mi nikdy nevěříš?
(Najednou uvidí bandity, jak se řítí z druhé strany. Podívají se na sebe a rychle zase začnou utíkat.)
(Merlin mluví k Artušovi, který má v zádech zabodnutý šíp a zdá se, že se nezotaví.)
Merlin: No tak. Tupohlave... Musíš se zotavit. Poslouchej mě, ty pinďoure. Je mi jedno, jestli umřeš, princů je všude plno. Nejsi jediný nabubřelý, povýšený, přehlíživý, královský... imbecil, pro kterého můžu pracovat. Svět je jich plný. Ale dám ti ještě jednu šanci.
Artuš: Merline, stalo se něco, o čem bych měl vědět?
Merlin: Ne.
Artuš: No tak! Chybí mi tvoje obvyklé žvanění!
Merlin: Však ty mě zastoupíš.
O chvíli později
Artuš: Vedl sis tam dobře... Slyšel jsi, co jsem právě řekl?... Dobrá, možná bych ti měl dát nějakou odměnu, co bys chtěl?
Merlin: Trochu ticha a klidu.
Artuš: Vypadáš jako vyděšená lasička.
Merlin: Vážně? Alespoň nevypadám jako líná ropucha... Jdeme.
Artuš: Chceš říct, že vypadám jako ropucha?
Merlin: Možná se jednoho dne kouzelně proměníš v krásného prince. Ale magie je zakázaná, takže k tomu nejspíš nikdy nedojde. Tak jdeme!
Artuš: Merline?
Merlin: Co?
Artuš: Já dávám rozkazy, pamatuješ?
Merlin: Jo... Připraven? Jdeme!
Hlavní postavy
Uther Pendragon
Vedlejší postavy
Taliesin
Morgause
Velký drak - hlas
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKřišťálová jeskyně (neoficiální název)
Původní názevThe Crystal Cave
Rok natočení2010
Premiéra9. října 2010
Česká premiéra21. června 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry6 360 000 diváků
Autoři profilu epizody