plakát seriálu

Mrtvá zóna

(The Dead Zone)

Epizoda 1×01 – Kolo štěstí (Wheel of Fortune)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Po vážně nehodě se John Smith ocitá v kómatu. Probouzí se po šesti letech a zjišťuje, že přišel o všechno. Jeho žena je s jiným mužem a vychovávají spolu jeho dítě. Zároveň však získal zvláštní schopnost; když se někoho dotkne, uvidí buď část jeho minulosti nebo střípek z jeho budoucnosti.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na základní škole měl John Smith během bruslení menší nehodu, během které spadl hlavou na led. Od té doby má jakési vize a tušení ohledně blízké budoucnosti. O dvacet let později je učitelem a chodí se Sarah, kterou zná už od školy a nyní s ní i pracuje. Po velké výhře na kole štěstí odveze Sarah domů, avšak cestou k sobě se střetává s kamionem a končí v příkopu.

John se probouzí po šesti letech strávených v kómatu a je hrozně zmatený. Když se dotkne své zdravotní sestry, zjeví se mu její hořící dům, ve kterém je i její dcera, jejíž jméno nějak zná. Vyděšená sestra ihned volá sousedovi a dozvídá se, že její dům je skutečně v plamenech. John to probere se svým doktorem, ten v tom ale nevidí nic tak neobvyklého a vše si zdůvodňuje logikou. Poté se dotkne i jeho a z další vize vyčte, že jeho matka, kterou považoval za mrtvou, žije, jenže tomu doktor nevěří.

O Johnově probuzení se dozvídá i reverend Eugene Purdy, přítel jeho dnes již zesnulé matky. Ten je fascinován, že stále žije. Johnův doktor do nemocnice přivede svého strýce, který byl u údajné smrti doktorovy matky. Když se ho John dotkne, z vize usoudí, že strýc ve skutečnosti viděl úplně jinou ženu. Kromě testů čeká Johna i řada fyzioterapií, o niž se má starat Bruce Lewis.

Po menším váhání se Johna rozhodne navštívit Sarah. Ta je nyní vdaná za šerifa Walta Bannermana a vychovávají spolu malého Johna, jehož biologickým otcem je právě John. Čas plyne dál a John úspěšně pokračuje ve zotavování. Johnův doktor se mezitím vydává hledat svou matku, což se mu podaří. Sarah dopřává Johnovi setkání se synem, zatím mu však nepoví pravdu. Po doteku s dortem, který pro něj v nemocnici upekli, má další vidění. Podle něj je život Allison v ohrožení.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Mr. Sandman (The Chordettes)

Školní sbor zpívá.

Do It Again (Steely Dan)

John u kola štěstí.

Sleep Walk (Santo & Johnny)

John a Sarah v autě.
Hlavní postavy
Sarah Bracknell-Bannerman
Bruce Lewis
Walt Bannerman
reverend Eugene Purdy
Vedlejší postavy
dr. Tran
Vera Smith
Elaine MacGowan
Frank Dodd
Allison Connover
vyvolávač
vyvolávač
hokejový trenér
stará matka
John Bannerman
6letý John Smith
3letý dr. Tran
strýček Tran
mladší strýček Tran
sám sebe
Režie
Scénář
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevKolo štěstí
Původní názevWheel of Fortune
Rok natočení2002
Premiéra16. června 2002
Česká premiéra12. srpna 2005
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody