plakát seriálu

Muž s posláním

(A Gifted Man)

Názory uživatelů

Experience a mystery beyond medicine.

Rozhodně jedna z těch lepších novinek, které jsem letos viděla. CBS možná umí natáčet pouze policejní a lékařské seriály. Ale "umí" je zde klíčové slovo. A Gifted Man je příjemná lékařská oddychovka, která vás nudit nezačne. A ani nemusíte být na duchařskou tematiku. Ač se pilot prezentuje hodně nadpřirozeně, nakonec se ze seriálu vyklube opravdu klasická lékařina, duch Anny vystupuje jen v několika málo scénách v každém díle a v podstatě ani nemá žádnou důležitou úlohu.. kdyby tam Anna nebyla, seriál by vypadal naprosto stejně.

Michael je úspěšný chirurg, který jednoho dne začne vidět ducha své mrtvé exmanželky. Ta ho dovede až k její dobrovolné klinice, kde Michael začne pracovat na zkrácený úvazek. A spoustu pacientů z kliniky si pak nechává posílat do své luxusní soukromé nemocnice, ač si to ani jeden z nich nemůže dovolit. O penězích se v seriálu mluví hodně, v konečném důsledku ale stejně nikdy nikdo neplatí, a všechna vyšetření, léčby i operace stejně proběhnou. Ach, jak je ten seriálový svět dokonalý.

Přemýšlím, jestli bych konec nazvala jako otevřený, nebo uzavřený. Na jednu stranu to vypadalo, že smrtí ženy s Anniným srdcem Anna zmizela z Michaelova života navždy. Ale jak tak znám americké seriály, kdyby druhá série byla, tvůrci by si určitě našli způsob, jak tu ženskou hodit zpátky na plátno. Jen jsem trošku nepochopila, jestli ji teda celou dobu viděl jen proto, že darovala své orgány, nebo tam byl ještě nějaký jiný důvod, který nám zůstal zatajen. Docela bych i tipovala druhou možnost s tím, že ta by byla v následující sérii rozvíjena. Ale možná se taky úplně pletu. Druhou hlavní dějovou linkou byl vztah Kate a Michaela. Samozřejmě největší klišé, doktor ji zpočátku odmítne, pak se k ní jde plazit, jsou kolegové, ale jiskry létají, nakonec se políbí, ale jeden z nich je zadaný, takže následující dny (týdny) se jejich setkání odehrávají za přítomnosti velmi trapného ticha.. a nakonec se oba dohodnou, že bude lepší zůstat jen u pracovního vztahu.. což by se v prvních třech epizodách druhé série samozřejmě hned zase změnilo, ale budiž. Ale tak dobře, ve výsledku se dá seriál považovat za uzavřený, jakž takž nějaký konec proběhl. Na to, že A Gifted Man je epizoidní seriál, tvůrci series finale vymysleli obstojně.

Ze začátku seriálu jsem měla trošku problém s obsazením. Michael mi příliš nesedl, přišlo mi, že herec místy vypadává z toho charakteru, jaký by postava měla mít. Ale postupně si mě dokázal omotat kolem prstu. Možná jsem byla trošku předujatá rozhovorem, který jsem četla předtím, než jsem seriál viděla. Tam herec říkal, že je rád, že seriál skončil, protože to opravdu nebylo to, k čemu se upsal. Přišlo mi to jako věc, která by se neměla říkat, vždyť přece může být rád, že dostal nějakou práci, předpokládám navíc že i docela slušně placenou, tak na co si stěžovat. Ale ke konci už jsem s ním opravdu neměla žádný problém. Potěšilo ale víc lidí. Velmi příjemným překvapením byla Julie Benz v roli Michaelovy sestry Christiny, stejně tak Zeke mi připomněl staré dobré časy Entourage. Rachel L (Kate) mám ráda už od loňského Off the Map, obě role zvládla s přehledem.. i když někdy bych za to, jak se Kate chovala, dávala pěstí :D Ale to byly tak dva tři případy, jinak opět spokojenost. Jediný, kdo mi nesedl, byla .. (Anna). Stejně jako jsem nemusela celou story okolo Michaelovy mrtvé exmanželky, tak stejně mi přišla nesympatická herečka. Připadala mi stará a úplně bez šťávy, tedy opak všech ostatních členů obsazenstva.

Jak už jsem ale řekla, A Gifted Man má úroveň. Pokud mám seriál porovnat s letošními odpadlíky, které jsem zatím viděla, tak se určitě nachází na předních příčkách. Sledovanost bohužel ale nebyla, takže zrušení byla jasná volba. Každopádně CBS má spoustu podobných seriálů stejné úrovně, na které se osobně těším, takže si s tím příliš hlavu nelámu. Příjemná oddychovka, na kterou si možná zase za rok vzpomenu, až nějakého z herců uvidím v novém projektu.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Pán Dokonalý

Úspešný, slobodný, dobre vyzerajúci neurochirurg s vlastnou klinikou. Čo viac by si mohol priať? Nečakane sa mu ale začne zjavovať duch mŕtvej exmanželky. Pozitívom je, že hneď podstúpi MR vyšetrenie (našťastie, bola by to strašná blamáž, keby lekár – neurochirug nevylúčil nádor). Ďalším pozitívom sú riešené prípady, aj keď aká je pravdepodobnosť, že každý druhý človek, ktorého ošetruje na klinike potrebuje nejaký neurochirurgický zákrok?

Tu zrejme musím skončiť s pozitívami. Pretože "duchársky" príbeh je úplne zbytočný a ani v závere nie je vysvetlený. Slúži len ako premostenie medzi neurochirugickou praxou a začiatkom služby na klinike.

Ďalšia vec, ktorá mi vadila (všeobecne mi vadí pri amerických lekárskych seriáloch), je, že nielenže operuje ako na bežiacom páse, ale navyše má čas a energiu ešte pracovať ako dobrovoľník. Vážne?

Klasický americký lekársky seriál.

70 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé